MENU

ZUBNÍ IMPLANTÁT – trvalé nahrazení chybějícího zubu

Pokud vám z jakéhokoliv důvodu chybí jeden či více zubů, určitě byste to měli řešit. Proč? To se dozvíte v následujícím textu. Nejdůležitější je, abyste se mohli najíst a abyste nemuseli skrývat svůj úsměv. Na naší klinice vám ukážeme, jak implantát vypadá a z čeho se skládá. Vysvětlíme vám, jak implantace nového zubu probíhá a jak dlouho trvá. Ubezpečíme vás, že zákrok není tak složitý, jak se na první pohled zdá. Rychle zjistíte, že vám tento zákrok pomůže natrvalo.

Co je implantát

Pokud jste o zub nenávratně přišli, tedy i o jeho kořen, implantát ho v plné míře nahradí. Je to vlastně nový pevný kořen, který se umístí do kosti, a drží náhradní zub či můstek. Vypadá jako šroub, který lze použít do horní i dolní čelisti. Vyrábí se z titanu, nebo jiných materiálů vhodných pro použití v lidském těle. Implantáty jsou fixované v kosti, aby poskytly stabilní základnu pro nový zub – korunku, anebo více náhradních zubů – můstek. Umožňují lepší žvýkání, artikulaci a samozřejmě vylepší vzhled. Na rozdíl od snímatelné náhrady jsou implantáty natrvalo vsazené a není třeba je na noc vyndávat. Jsou vaší součástí a necítíte rozdíl oproti vlastním zubům. Výhodou šroubovaných náhrad – ať už jednoho zubu či vícero (šroubované můstky) je to, že v případě potřeby je možné je snadno a bez poškození sejmout, opravit a nasadit zpět.

Výhody implantátu v kostce

 • není potřeba obrušovat sousední zuby
 • trvanlivost
 • komfort
 • estetické řešení
 • vyhneme se snímatelné náhradě
 • může sloužit jako opora pro další můstek nebo protézu

Z čeho se skládá nový zub

 1. titanový šroub, který není vidět – samotný implantát, zavedený do kosti čelisti
 2. část, která je viditelná během fáze hojení – maličký krycí šroub, který zakrývá vstup do vnitřního závitu implantátu. Do něj se pak našroubuje zubní korunka (může sloužit i jako pilíř, za který se uchytí zubní můstek). Po zhojení a přípravě finálního zubu (korunky) se šroub odstraní a vytvoří místo pro na míru zhotovenou zubní korunku.
 3. viditelná část – zubní korunka je vlastně váš nový keramický zub, který po osazení plní plnohodnotnou funkci. Je to funkční a estetická náhrada chybějícího zubu, která je k nerozeznání od vlastního.

Pro koho je implantát vhodný

Otázka, zda je implantát vhodný pro každého, je namístě. Implantáty jsou určeny pro dospělý chrup, jehož růst a vývoj je dokončen, stejně tak jako růst kosti, tedy přibližně od 18. roku života. Vhodnost implantátu posoudí specialista – zubní chirurg. Pacient bez čekání absolvuje CT vyšetření, přičemž CT snímek poskytuje kompletní 3D obraz kosti a přilehlých struktur. Na základě snímku lékař posoudí stav kosti a okolní tkáně a rozhodne, zda je implantát pro konkrétního pacienta vyhovujícím řešením. Obecně však implantáty nejsou vhodné při chorobách, které zhoršují podmínky pro jejich hojení – například pokud pacient podstoupil ozařování v obličejové části, pokud trpí těžkou cukrovkou či parodontitidou. Problém může nastat i při silném kouření. Je však třeba upozornit na to, že pokud je například cukrovka či osteoporóza pod kontrolou, správně léčena a stabilizována, je možné zubní implantáty použít se srovnatelnou úspěšností, jaká je dosahována u zdravých pacientů. Totéž platí i při akutních či dlouhodobých zánětech v ústní dutině. Nejprve je třeba problém odstranit a pak se rozhodnout, co dál. V každém případě, v souvislosti se zdravotním stavem, je nutná konzultace s lékařem.

Když kromě zubu chybí i kost

CT vyšetření máme za sebou a máme-li dostatek kosti, je možné implantát zavést hned. Při dobré kvalitě kosti uděláme i provizorní korunku, takže pacient odchází s novým zubem, který nepůsobí jako náhrada a na pohled je k nerozeznání od toho finálního. Dá se s ním i jíst, je třeba ho však brát jako provizorní řešení. Lékař vás informuje, kdy provizorní zub vyměníme za trvalý.

Poradíme si i v případě, pokud kost na zavedení implantátu chybí. Během jedné návštěvy vytvoříme vhodné podmínky pro vsazení implantátu, kost doplníme a ve většině případů zavedeme implantát ihned. Pokud lékař posoudí, že je třeba počkat na zahojení štěpu či augmentátu, implantát vám vložíme do zhojené a doplněné kosti při další návštěvě. V každém případě se tento zákrok provádí bezbolestně v lokální anestezii. Na přání pacienta nebo při náročných či četných zákrocích, kdy se provádí rekonstrukce celého chrupu, poskytneme anestezii celkovou.

Materiál rozhoduje – vyberte si švýcarskou kvalitu

Výběr implantátu, především materiál, ze kterého je zhotoven, je pro dobu hojení a celkovou úspěšnost zákroku stěžejní. U nás pracujeme s titanovými implantáty renomované švýcarské značky, které mají aktivní biopovrch. Ten zkracuje dobu hojení na polovinu a úspěšnost aplikace je 99 %. U levnějších implantátů s jinou úpravou povrchu je procento úspěšnosti nižší a doba hojení delší. Neděláme kompromisy tam, kde nejsou na místě, proto vám poradíme, co je pro vás nejlepší.

Vlastnosti titanu, bezpečnost a hojení

Titan je čistý kov, chuťově neutrální, bez "kovové" příchuti. Skvěle si rozumí s živým organismem, nevyvolává v těle žádné alergické reakce, a proto se běžně a bezpečně v medicíně používá. Titanový implantát je pevný a odolný vůči tlakům a silám, které vznikají při žvýkání. Rovněž nepodléhá korozi. U nás doporučujeme implantáty Straumann, které představují špičku v inovacích povrchových úprav a léčebných metod. Tyto implantáty jsou ověřeny nejen klinicky, ale především prakticky. Díky svým unikátním vlastnostem se využívají i pro pacienty patřící do rizikových skupin.

Mnoho pacientů zajímá, jak reaguje lidský organismus na cizí předmět v kosti, zda nemůže nastat alergická reakce. Části implantátů, které se zavádějí do kosti, mohou mít různou povrchovou úpravu. U nás používáme titanové implantáty s aktivním biopovrchem pro rychlé hojení. Implantát potřebuje jistý čas na to, aby se adaptoval. Při hojení, které trvá od šesti týdnů do tří měsíců, kost obroste implantát, a dokonce částečně vroste do jeho struktury. Na takto pevně uchycený kořen se pak může bezpečně nasadit korunka, můstek nebo protéza.

Kroky k novému zubu

 1. Komplexní vyšetření

  Na naší klinice vám uděláme RTG a CT snímky a okamžitě posoudíme stav chrupu a kvalitu kosti. Zubní chirurg vám vysvětlí průběh zákroku, jeho časovou i finanční náročnost, možná rizika a pravidla, která je třeba po dobu ošetření v jednotlivých fázích dodržovat.

 2. Dentální hygiena

  Specialista na dentální hygienu bezbolestně a pomocí ultrazvuku kompletně zbaví chrup všech nečistot, včetně zubního plaku, kamene či pigmentace, aby bylo prostředí naprosto čisté.

 3. Zavedení zubního implantátu

  Bezbolestným chirurgickým zákrokem, který trvá pár minut, vám stomatochirurg implantát zavede do čelistní kosti. Ucítíte jen mírný tlak. Takto můžeme nasadit hned několik implantátů. Vše v lokální anestezii.

 4. Oddechový režim

  Po implantaci může a nemusí dojít k mírnému otoku. Pokud otok nastane, ustupuje obvykle 2-3 dny. Častá je mírná citlivost v místě zákroku, která postupně – zhruba do týdne, zcela ustane. V tomto čase se doporučuje jíst kašovitou stravu, nekouřit a nepít alkohol. Na recepci dostanete všechny instrukce, jejichž dodržování usnadní hojení.

 5. Vyndávání stehů

  Přibližně po týdnu od zákroku, při druhé návštěvě ambulance, následuje vyndávání stehů, pokud bylo třeba šití. Často se implantát vsadí tak, že šití není nutné a tato tak fáze odpadá.

 6. Hojení

  Do třetí návštěvy stomatologa probíhá fáze hojení. Trvá většinou 6 týdnů. Chybějící zub může být nahrazen dočasnou korunkou, zubním můstkem nebo snímatelnou zubní náhradou. Pacient se tak zotavuje s na pohled kompletním úsměvem.

 7. Odebírání otisků na korunku zubu

  Přístrojem na měření stability implantátu se změří stupeň prohojení. Pokud je vše v pořádku, uděláme vám otisky pro výrobu definitivní zubní korunky v naší laboratoři.

 8. Osazení finální zubní korunky

  Pár dní po odebrání otisků, na čtvrté návštěvě lékaře, se definitivní korunka našroubuje na již vsazený implantát (nový kořen zubu). Pokud korunka není úplně dokonalá, dá se jednoduše a bezbolestně odšroubovat, zubní technik ji upraví a lékař bez problémů nasadí zpět. Úsměv je krásný a chrup plně funkční.

 9. Pravidelné kontroly

  Po osazení zubní korunky na implantát jsou nutné pravidelné kontroly. Zaměřujeme se na stav a vývoj zubního skusu, žvýkání a dentální hygienu.

(Do) životnost zubních implantátů

Při správné péči o zubní implantáty a dobře odvedené práci můžete počítat s jejich doživotním používáním. Důležitá je správná péče a hygiena, jakož i pravidelné profesionální čištění v ambulanci, a to jednou za šest měsíců. To, že implantát je neživou částí, neznamená, že se o něj nemusíte starat. Potřebuje stejnou hygienu jako vlastní zuby.

Ve výjimečném případě se může stát, že se implantát tzv. „odhojí“, tedy vypadne. Děje se tak přibližně v 1-1,5 % případů, většinou ve fázi hojení, hned po zavedení implantátu. Ani v tomto případě však nic není ztraceno, kost jednoduše doroste. Následně, v relativně krátkém čase, je možné implantát aplikovat znovu a úspěšně. V takovém případě za znovuzavedení neplatíte. Průměrná životnost zubního implantátu je zcela přirozeně individuální a závisí na péči. Při důkladné a správné péči v domácím prostředí i u lékaře se o kvalitu svého úsměvu nemusíte dlouhá léta obávat a můžete počítat s tím, že implantát je doživotním řešením.

Implantát versus můstek

Implantáty jsou vzhledem k používaným materiálům trvanlivé a vysoce odolné, přičemž si zachovávají vysokou estetickou hodnotu. Po zákroku a při zotavování nemá pacient problém jíst ani artikulovat. Implantát může nahradit jeden nebo více zubů. Zároveň může sloužit jako opora pro zubní můstek, který nahrazuje více zubů vedle sebe.

Pokud se pacient rozhodne pro implantáty, musí počítat s chirurgickým zákrokem, ačkoliv bezbolestným, a s vyšší cenou v případě implantace více zubů.

Můstky mají své výhody. K nim určitě patří to, že se při zákroku nezasahuje do kosti a mohou je používat například i onkologičtí pacienti, pro které nejsou implantáty vhodné. Cena při náhradě většího počtu zubů může být příjemnější, ale nemusí se v konečném důsledku vyplatit. Co můstkům plus nepřidá je určitě nutnost broušení zdravých nosných zubů. Zubní náhrada prostřednictvím můstku zajistí kompletní úsměv, ale nezaručuje jeho zdraví. Jelikož můstek nahrazuje pouze korunku zubu, ne kořen, mohou nastat problémy v dásních a čelisti. Pokud se můstek poškodí, musí se celý sejmout a opravit.

Chybějící zub není dobré podceňovat

Chybějící zub, který způsobil v chrupu mezeru, ovlivňuje nejen estetiku chrupu, ale především jeho funkčnost. Ať už nám mezera po zubu kazí úsměv, nebo nám zub chybí na méně viditelném místě, v obou případech probíhají v ústní dutině, zubním oblouku i na kosti nechtěné změny.

Například zuby, které s mezerou sousedí, se k ní často posouvají, nebo se do ní časem seskupují. Protilehlé zuby, protože na ně nepůsobí dostatečný protitlak při skusu, mají zase tendenci vyrůstat. Následkem chybějícího zubu se nevyhne ani kost pod ním. Tím, že je méně zatížena, kostní hmota jednoduše ubývá (dochází k atrofii). Chybějící zub je "slyšet" i v naší artikulaci a omezuje nás při konzumování potravy. Chrup je tak nerovnoměrně zatěžován a v případě, kdy zuby dlouhodobě v zadní části zubního oblouku chybějí, může se čelist postupně deformovat a mohou se dostavit i problémy s čelistním kloubem. Implantáty uvedené problémy, jejichž příčinou jsou právě chybějící zuby, vyřeší.