Zubní implantáty

Chybějící zub není dobré podceňovat

Chybějící zub, který způsobil v zubořadí mezeru, ovlivňuje nejen estetiku chrupu, ale především jeho funkčnost. V zubním oblouku i celé ústní dutině v takových případech probíhají nechtěné změny:

 • zuby sousedící s mezerou se k ní začnou posouvat a časem se seskupovat
 • protilehlé zuby mají kvůli nedostatečnému protitlaku tendenci vyrůstat
 • ubývá kostní hmoty (dochází k atrofii)
 • zhoršení artikulace
 • zhoršení prijímané potravy
 • deformování čelisti nebo problémy s kloubem kvůli nerovnoměrnému zatížení chrupu (pokud zuby chybí v zadní části oblouku)

Co je to implantát?

Pokud jste přišli o zub, přišli jste i o jeho kořen. Implantát chybějící zub plně nahradí. Vypadá jako šroub, který se může použít do horní i dolní čelisti.

Vyrábí se z titanu nebo jiných materiálů vhodných pro použití v lidském těle. Implantáty jsou fixovány v kosti, aby poskytly stabilní základnu pro nový zub - korunku, nebo i pro více náhradních zubů najednou - můstek. Na rozdíl od snímatelné náhrady jsou implantáty natrvalo vsazeny a netřeba je na noc vyndavat. Výhodou je, že v případě potřeby je možné korunku či můstek bezbolestně a snadno a sundat, opravit a nasadit zpět.

Výhody implantátu

 • získáte plně funkční a trvalý zub
 • není potřeba obrušovat sousední zuby
 • je vysoce estetickým řešením
 • je k nerozeznání od vlastních zubů
 • vyhnete se snímatelné náhradě
 • může sloužit jako opora pro další můstek nebo protézu

Z čeho se skládá nový zub

Jde o samotný implantát, který je zaveden přímo do kosti čelisti, a tudíž ho není vidět.

Tuto část je vidět během fáze hojení. Jde o malý šroub, který zakrývá vstup do vnitřního závitu implantátu. Po zahojení a přípravě finálního zubu se šroub odstraní, čímž vytvoří místo na zubní korunku. Ta je zhotovena pro každého pacienta na míru.

Zubní korunka je viditelná část zubu - jde o nový, plnohodnotný, keramický zub. Je funkční i estetickou náhradou toho chybějícího. Implantát je k nerozeznání od vlastního zubu.

Materiál implantátu rozhoduje

Materiál, ze kterého je implantát zhotovený, je alfou a omegou, která ovlivňuje nejen délku doby hojení, ale i celkovou úspěšnost zákroku. V Schill Dental Clinic pracujeme s titanovým implantáty renomované švýcarské značky Straumann, které mají aktivní biopovrch. Ten zkracuje dobu hojení na polovinu a zaručuje 99% úspěšnost zákroku. U levnějších implantátů s jinou úpravou povrchu je procento úspěšnosti nižší a doba hojení nesrovnatelně delší.

Kroky k novému zubu

Před každým zákrokem je třeba provést komplexní stomatologické vyšetření. V Schill Dental Clinic vám uděláme RTG a CT snímků, a okamžitě posoudíme stav chrupu a kvalitu kosti. Zubní chirurg vám vysvětlí průběh zákroku, jeho časovou i finanční náročnost, možná rizika a pravidla, která je třeba během ošetření v jednotlivých fázích dodržovat.

Ze zubů musí být odstraněn povlak i případný zubní kámen. Specialista na dentální hygienu bezbolestně a pomocí ultrazvuku kompletně zbaví chrup všech nečistot, včetně zubního plaku či pigmentace, aby bylo prostředí naprosto čisté.

<p>
    <strong>Bezbolestným chirurgickým zákrokem</strong>, který trvá pár minut, vám stomatochirurg implantát zavede do čelistní kosti, přičemž cítíte jen mírný tlak. Takto je možné nasadit i několik implantnátů najednou. Zákrok je vykonávaný v lokální anestezii.</p>

Po implantaci může a nemusí dojít k mírnému otoku. Pokud otok nastanene, ustupuje 2-3 dny po zákroku. Častá je i mírná citlivost v místě výkonu, která postupně - zhruba do týdne - zcela ustane. V tomto čase se doporučuje jíst kašovitou stravu, nekouřit a nepít alkohol. Na recepci dostanete všechny instrukce, jejichž dodržování usnadní hojení.

Přibližně po týdnu od zákroku, při druhé návštěvě ordinace, následuje vyndavání stehů - pokud bylo třeba šití. Často se implantát vsadí tak, že šití není nutné a tato fáze odpadá.

Do třetí návštěvy stomatologa probíhá fáze hojení. Trvá většinou 6 týdnů. Chybějící zub může být nahrazen dočasnou korunkou, zubním můstkem, nebo snímatelnou zubní náhradou. Pacient se tak zotavuje s na pohled kompletním úsměvem.

Přístrojem na měření stability implantátu se změří stupeň prohojení. Pokud je vše v pořádku, stomatochirurg odebere otisky pro výrobu definitivní zubní korunky. Ta je vyrobena v naší interní laboratoři.

Pár dní po odebrání otisků, během čtvrté návštěvy lékaře, se definitivní korunka našroubuje do již vsazeného implantátu (nového kořene zubu). Pokud korunka není úplně dokonalá, dá se jednoduše a bezbolestně odšroubovat - zubní technik ji upraví a lékař bez problémů nasadí zpět. Úsměv je krásný a chrup plně funkční.

Po osazení zubní korunky na implantát jsou nutné pravidelné kontroly. Zaměřujeme se na stav, případný vývoj zubního skusu, žvýkání a dentální hygienu.

(Do)životnost zubních implantátů

Při správné péči o zubní implantáty a dobře odvedené práci můžete počítat s jejich doživotním používáním. Důležitá je správná péče a hygiena, jakož i pravidelné profesionální čištění v ordinaci, které se provádí jednou za šest měsíců. To, že implantát je neživou částí, neznamená, že se o něj není třeba starat. Implantát potřebuje stejnou dentální hygienu jako vlastní zuby.

Ve výjimečném případě se může stát, že se implantát tzv. "odhojí", tedy vypadne. Děje se tak většinou hned na začátku, ve fázi hojení, po zavedení implantátu, přibližně v 1-1,5 % případů. Nic však není ztraceno, kost jednoduše doroste. Následně, v relativně krátkém čase, je možné implantát aplikovat znovu a úspěšně. V takovém případě za znovuzavedení neplatíte.

 

Na co se nás nejčastěji ptáte

Implantáty jsou určeny pro dospělý chrup, kdy je dokončen růst a vývoj, tedy přibližně od 18. roku života. Vhodnost implantátu posoudí specialista - zubní chirurg, a to na základě CT snímku a 3D obrazu kosti a přilehlých struktur.

Implantáty nejsou vhodné při chorobách, které zhoršují podmínky pro jejich hojení.

Například pokud pacient:

 • absolvoval ozařování obličejové části
 • trpí těžkou cukrovkou
 • trpí parodontitidou
 • je silný kuřák

Je však třeba upozornit na to, že pokud je například cukrovka či osteoporóza pod kontrolou, správně léčena a stabilizována, je možné použít zubní implantáty se srovnatelnou úspěšností, jaká je dosahována u zdravých pacientů. Totéž platí i při akutních či dlouhodobých zánětech v ústní dutině. Nejprve je třeba problém odstranit, a pak se rozhodnout, co dál. V každém případě je nutná korektní komunikace s lékařem.

Titan je čistý kov, chuťově neutrální (t. j. nemá "kovovou" příchuť). Nevyvolává v těle žádné alergické reakce, a proto se v medicíně běžně používá. Titanový implantát je pevný a odolný vůči tlakům a silám, které vznikají při žvýkání. Rovněž nepodléhá korozi. U nás doporučujeme implantáty Straumann, které představují špičku v inovacích povrchových úprav a léčebných metod. Tyto implantáty jsou ověřeny nejen klinicky, ale především prakticky. Díky svým unikátním vlastnostem se využívají i pro rizikové pacienty.

Mnoho pacientů zajímá, jak reaguje lidský organismus na cizí předmět v kosti, či nemůže nastat alergická reakce. Implantáty mají různé povrchové úpravy té části, která se zavádí do kosti. U nás používáme titanové implantáty s aktivním biopovrchem pro rychlé hojení. Implantát potřebuje jistý čas na to, aby se adaptoval. Při hojení, které trvá od šesti týdnů do tří měsíců, kost obroste implantát, a dokonce částečně vroste do jeho struktury. Na takto pevně uchycený titanový kořen se pak může bezpečně nasadit korunka, můstek nebo protéza.

Implantáty jsou vzhledem k jejich materiálu trvanlivé a vysoce odolné, přičemž zachovávají estetický efekt původních zubů. Po zákroku a při zotavování nemá pacient problém normálně jíst a artikulovat. Implantát může nahradit jeden nebo více zubů. Může sloužit jako opora pro zubní můstek, který nahrazuje více zubů vedle sebe.

Pokud se pacient rozhodne pro implantáty, musí počítat s chirurgickým zákrokem, i když bezbolestným, a s vyšší cenou v případě implantace více zubů.

Můstky mají své výhody. Při zákroku se nezasahuje do kosti a mohou je používat například i onkologičtí pacienti, pokud se vyloučila možnost implantátů. Cena při náhradě většího počtu zubů může být příjemnější, ale nemusí se v konečném důsledku vyplatit. Co můstkům na plusech nepřidá je určitě nutnost broušení zdravých nosných zubů. Zubní náhrada prostřednictvím můstku ukáže kompletní úsměv, ale nezaručuje jeho zdraví. Jelikož můstek nahrazuje pouze korunku zubu, ne kořen, mohou nastat problémy v dásních a v čelisti. Pokud se můstek poškodí, musí se celý sejmout a opravit.

Pokud je v ústní dutině dostatek kosti, implantát lze zavést hned. Při dobré kvalitě kosti uděláme i provizorní korunku, takže pacient odejde s novým zubem, který nepůsobí jako náhrada, a na pohled je k nerozeznání od toho finálního. Dá se s ním i jíst, je třeba ho však brát jako provizorní řešení. Lékař později vymění provizorní náhradu za trvalý zub.

Pokud chybí kost na zavedení implantátu, i v tomto případě si poradíme. Během jedné návštěvy umí stomatochirurgie vytvořit vhodné podmínky pro vsazení implantátu, a to tak, že kost doplní a ve většině případů následně zavede i implantát. Pokud lékař usoudí, že je třeba počkat na prohojení štěpu nebo augumentátu, implantát vám vložíme do zhojené a doplněné kosti na příští návštěvě. Zákrok je bezbolestný, prováděný v lokální anestezii. Na přání pacienta nebo při náročných či četných zákrocích, kdy jde o rekonstrukci celého chrupu, poskytneme i celkovou anestezii.


Objednejte
se teď

OBJEDNÁVKA

Vaše zdraví je na prvním místě, ošetřujeme dle posledních hygienických standardů.

Vycházíme vstříc s termíny

Zasláním vyplněného formuláře berete na vědomí, že společnost Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o. a Schill Dental Clinic Košice s.r.o. budou zpracovávat Vaše osobní údaje výhradně za účelem vyřízení Vaší objednávky.

Naše společnost přistupuje k ochraně Vašich osobních údajů seriózně, a proto bychom Vás rádi upozornili na Poučení dotčené osoby, ve kterém se dozvíte kompletní informace o Vašich právech a způsobu zpracování Vašich osobních údajů.