MENU

Zubní korunky

Keramické zubní korunky jsou plně funkční i estetickou náhradou poškozených zubů.
Patří mezi nejčastěji používané protetické výrobky. U nás v Schill Dental Clinic je už běžnou praxí, že korunky vyrábíme na počkání. Používáme technologii CEREC®, která umožňuje zhotovit korunku během jedné návštěvy naší ordinace. V Slovenské republice jsme tento systém začali používat jako první. Za 15 let jsme takto vyrobili přibližně 50 000 keramických náhrad. Každou jsme vytvořili na míru podle toho, co zub vyžadoval. Dnes máme na klinikách dostatek přístrojů CEREC® na to, abychom všechny naše klienty ošetřovali plynule.

Kdy potřebujete keramickou náhradu

Když se zub nedá opravit plombou, řešením je keramická výplň. Anebo když se vám zub zlomil - třeba i přední, právě pomocí technologie CEREC® umíme zubu rychle vrátit tvar, původní podobu, funkčnost a dostatečnou stabilitu.

Podle velikosti rozlišujeme 3 druhy keramických výplní.

 • inlay je výplň, kterou používáme při nahrazování malé části zubu
 • onlay je výplň, kterou používáme při nahrazování větší části zubu
 • overlay slouží pro řešení stavu, kdy nahrazujeme jen žvýkací plochu, používá se teda na zadní zuby

Korunky se používají i v případě, kdy vám chybí jeden nebo více zubů, pro zhotovení můstku nebo implantátu. Implantát je alternativou, která ušetří okolní zdravé zuby před obrušováním. Na místo chybějícího zubu chirurg vsadí titanový šroub, který sroste s kostí a vytvoří tak kořen zubu, který vám chybí. Na něj potom vyrobí keramickou korunku na míru. Navrtá ji na implantát a vytvoří vám tak celý zub, který bude fungovat úplně jako váš vlastní.

Korunka je vhodná i v případě endodonticky ošetřeného, tzv. „mrtvého zubu“, jehož kořenové kanálky byly zaplněné a už není tak pružný jako živý zub. Korunka má své místo i v případě snímatelné zubní náhrady, kdy je potřebné připevnit ji ke zbývajícím zubům či korunkám, aby v ústech náhrada spolehlivě držela.

Korunky jsou řešením i pro vrozené nebo získané vady povrchu skloviny takového rozsahu, že je není možné korigovat výplněmi a zhotovit například tzv. fazetu.

Jak probíhá výroba korunky v moderní ordinaci

Lékař si nejprve zub připraví, odstraní starou plombu, zarovná hrany, pokud je to třeba, prostředí vyčistí. Potom potřebnou část chrupu nasnímá mini-kamerou, která přenese informace do počítače. Vytvoří digitální 3D návrh úpravy zubů, který se potom vytvaruje ze speciálního keramického bločku počítačem řízenou frézou. Bravu keramického bločku vybere z velké škály odstínů tak, aby barva korunky přesně odpovídala vašemu zubu. Po tomto úkonu se korunka upraví glazurou a nasadí na připravené místo v ústech. Při použití této techniky úplně odpadá nepříjemný zážitek z otisků zubů, nepřiměřené broušení zubů a několikatýdenní čekání na definitivní náhradu. Pacienti od nás po jedné návštěvě odcházejí s trvalým, nikoliv provizorním řešením. Jde tedy o velmi rychlé a přitom vysoce kvalitní řešení.

Jak tvrdý je keramický materiál

Se systémem CEREC® naši lekáři používají silný, pevný keramický materiál se stejným odstínem a podobnou strukturou jako mají vaše vlastní zuby. Proto je po vyhotovení korunka k nerozeznání od vašich zubů.

Existují i kovové korunky. Na jejich výrobu se používá slitina zlata či jiných kovů. Výhodou je skutečnost, že zlaté korunky mají nejdelší životnost a jsou nejméně náchylné k mechanickému poškození. Podstatným mínusem je estetické hledisko, jelikož není možné přizpůsobit barvu tohoto typu korunek přirozené barvě zubů. Proto se používají na méně viditelné části chrupu.

Trendem je však keramická rekonstrukce v barvě vašich zubů. Nezávislé vědecké studie potvrdily, že rekonstrukce CEREC® jsou, co se týká jejich trvanlivosti, srovnatelné se zlatem.

Jak rychle dostanete korunku

Od chvíle, kdy si pacient s poškozeným zubem sedne do křesla, po odchod z ordinace, uplyne přibližně jeden a půl hodiny. Za tento čas pacienta vyšetříme, zhotovíme RTG snímek, připravíme zub na zákrok, nasnímáme chrup, vyfrézujeme náhradu, nasadíme ji a finálně upravíme. Ušetříme vám tak pár týdnů času, který byste museli věnovat návštěvě stomatologa, který nepracuje se systémem CEREC®.

Kolik korunka stojí

Cena za nový zub je individuální, záleží na poškození zubu a množství práce i materiálu, jež jsou třeba pro žádaný výsledek. Každý zub je jedinečný a korunka je vždy originálem. Před samotným ošetřením vám lékař vysvětlí celý postup práce a finanční náročnost, abyste věděli, co vás čeká.

10 výhod pro pacienta:

 1. jedna návštěva a odejdete s hotovým zubem
 2. jedna injekce a jste bez bolesti
 3. jedno vrtání, které necítíte
 4. žádné otisky
 5. žádné provizorní řešení
 6. je k nerozeznání od vlastních zubů
 7. materiál je pevný, keramický
 8. typ materiálu je vhodný pro každého
 9. dlouholetá trvanlivost
 10. vysoká estetická úroveň