Hledáme zkušeného stomatologa, zubní sestru instrumentářku a recepční. Máte zájem se s námi dále rozvíjet?

Prevence

Afty: kdy a proč vznikají

4 minuty čtení Zveřejněno 7. 10. 2021

Máte v ústech puchýřek s bílou čepičkou, který ne a ne zmizet? Doprovází ho palčivá pronikavá bolest?  Právě tato kombinace indikuje aftu. Toto zánětlivé onemocnění vzniká na povrchu sliznice. Léčba může být zdlouhavý proces, přičemž příčina jeho vzniku stále uniká.

Afty v ústech

Afta v ústech (rekurentní aftózní stomatitida) může být infekční a přenosný zánět. Vyznačuje se malými vřídky, kterým předcházejí prasklé puchýře. Jejich barva se mění v závislosti na stádiu, počínaje žlutou a bílou. Po prasknutí puchýře oblast kolem vřídku zčervená, což signalizuje silné podráždění.

Toto podráždění může gradovat při mluvení, jídle či pití. Afty v ústech, jejich umístění, rozsah a množství se liší podle druhu afty. Mohou být:

  • Malá afta: Nejčastější forma afty. Vyskytuje se až v 80 % případů. Jejich počet se pohybuje do šesti kusů s rozsahem do 4 mm. Objevuje se převážně na rtech, měkkém patře, horní a dolní části jazyka a dásních. Průměrná doba léčení je 10 dní.
  • Velká afta: Méně častá forma afty. Její velikost se pohybuje kolem 1 cm a vyskytuje se pouze v 10 % případů. Místo výskytu není přesně specifikováno a může se objevit prakticky kdekoli v ústní dutině. Při velkých aftech nastává častá recidiva (opakují se) a mohou zanechávat jizvy.
  • Herpetické formy afty: Počet vřídků herpetitných aftů může narůst až do počtu 100, přičemž jsou situované většinou na spodní straně jazyka. Doba léčení přesahuje 1 měsíc a tento proces je velmi bolestivý.

Afty – příčina tvorby

Příčina tvorby aftů může být:

  • Vadný skus: Léčba chybného skusu patří do rukou ortodontisty, který dokáže zkorigovat správné postavení čelistí pacienta. Řeší i doprovodné problémy, které špatné postavení zubů může napáchat. Do této skupiny patří například afty.
  • Nošení ortodontického aparátu: Nesprávně sedící ortodontický aparát, zejména drátky, může mechanicky poškodit měkké tkáně stěny ústní dutiny. Následkem jsou časté afty, které se bez odstranění problému objevují pravidelně.
  • Mechanické poranění: Příčinou mechanického poranění nemusí být jen nevhodný ortodontický aparát, ale například i jídlo. Chipsy či jiné pokrmy, které mají ostré hrany, mohou způsobit poranění měkkých částí stěn jazyka a patra. To se projevuje podobně jako afta.
  • Nesprávná ústní hygiena: Aby byla dentální hygiena efektivní a splnila svůj účel, je důležité při ní používat správné pomůcky. Tvrdý kartáček se do této skupiny rozhodně neřadí – i ten totiž může podnítit tvorbu aftů. Tvrdé štětinky nepříjemně dráždí dáseň, která následně reaguje zánětem. Objednejte se k nám na profesionální dentální hygienu.
  • Chemické podněty: Ke vzniku aftů mohou přispět i pasty, které obsahují dráždivé látky, například  sodium lauryl sulfát.

Pomůže vám s afty zubař či dentální hygiena?

Afty většinou zmizí po několika dnech. Pokud se tak nestane a afty přetrvávají, je nutné navštívit stomatologa. Při dlouhé rekonvalescenci či zvýšeném počtu aftů je důležité navštívit ordinaci a ozřejmit lékaři svůj stav. Za dlouhodobými afty může být skrytý zánět nebo jiný zdravotní problém, který je nutné akutně řešit.

Během preventivní prohlídky zubař dokáže vizuální kontrolou zjistit, zda se v ústní dutině pacienta nachází afta. Dentální hygiena je základním prostředkem eliminace bakterií a virů, které mohou ke vzniku aftů přispět. Zajděte na dentální hygienu alespoň jednou za rok i v případě, když nepociťujete žádný problém.

Domácí léčba afty

Aftu mnozí pacienti řeší domácí léčbou. Základem je omezení dráždivých potravin, jako jsou citrusy či kořeněná a pikantní jídla. Výjimkou nejsou ani nápoje, včetně limonád a perlivých vod.

Pomoci může (ale nemusí:) i domácí povrchová léčba ve formě nanášení čajovníkového oleje anebo studený odvar ze šalvěje, který má antibakteriální a hojivé účinky.

Nikdy však nenanášejte na ránu léčiva, která nejsou určena k přímému použití na ránu! V mnoha případech jsou afty jen několikadenní záležitostí. Jsou-li afty příliš rozsáhlé a časté, doporučujeme návštěvu lékaře – ten navrhne vhodnou léčbu.

Štítky

Prevence

Další podobné články

zubní laboratoř

Zubní korunky

Zub na počkání. Jaké jsou typy zubních korunek a jak zvolit tu nejvhodnější?

Na trhu existuje několik druhů zubních korunek, které se liší svými vlastnostmi a materiály. Výběr „nejlepší“ zubní korunky závisí na vašich konkrétních potřebách a požadovaném výsledku. Abyste se v džungli zubních korunek lépe zorientovali, přinášíme vám přehled některých běžně používaných typů: Kovové korunky…

Přečíst článek

Dentální hygiena

Skvělá dentální hygiena. Precizní a zevrubná péče v ordinacích Schill Dental Clinic Praha.

Na profesionální dentální hygienu možná už pravidelně chodíte. Není ale dentální hygiena jako dentální hygiena. Někde trvá déle, někde kratší dobu. Není to ale jen o délce ošetření, ale zejména o jeho preciznosti. Proto se průběh i výsledky mohou snadno lišit pracoviště od…

Přečíst článek

Spolupracujeme

Pořad na Prima TV Spolupracujeme s TV Prima na pořadu Vysněná krása

Sledujte své zubaře na Instagramu

schilldental