Chirurgie

Co se skrývá za termínem epulis?

2 minuty čtení Zveřejněno 8. 8. 2020

Když se řekne slovo epulis, běžný pacient pravděpodobně neví, co si pod tímto termínem představit. Přece jen, není to výraz, se kterým by se člověk setkával na denní bázi. To však neznamená, že se nesetkává s onemocněním, které se pod tímto pojmem skrývá. Co to tedy vlastně je? Jak poznat, že si takovou záležitost chovám v ústech? A hlavně, jak se epulis léčí?

Co je to epulis?

Epulis je ohraničený útvar na dásni, který se svou makroskopickou strukturou výrazně podobá nádoru. Ačkoliv slovo nádor v mnohých vzbuzuje strach nebo minimálně respekt, netřeba propadat panice. Epulis není pravý tumor, a tedy se sám o sobě nezvětšuje. Je to zánětlivá reakce, která jde v mnoha případech ruku v ruce s parodontózními váčky. Většinou je půlkulatého tvaru nebo svým vzhledem připomíná houbový klobouk.

Příčiny vzniku onemocnění

Epulis je jedním ze stomatologických projevů granulomů, které v ústní dutině vznikají hned z několika důvodů. Mohou být vyvolány chorobami různého charakteru, od revmatické horečky, přes lepru až po syfilis, ale stejně můžeme jejich původ hledat v infekci. Spojovat se mohou také s alergiemi. Jsou však i případy, kdy pacient nemá zkušenost s žádným z výše uvedených faktorů a příčina, proč se granulom objevil právě u něj, zůstává záhadou. Dokonce lze říci, že tyto případy vůbec nejsou ojedinělé.

Epulis může vzniknout chronickým zánětem, jako reakce na hormonální změny (například během těhotenství) či následek mechanického dráždění, což je nejčastější příčina. K vnějšímu mechanickému dráždění dochází nejčastěji u pacientů se zubní protézou, která jim nesedí správně.

Jak se epulis léčí?

V první řadě je třeba poznamenat, že pojem epulis je velmi rozsáhlý a existuje hned několik druhů tohoto onemocnění. Konkrétní léčba pak závisí na konkrétním typu, avšak léčba jednotlivých druhů se od sebe výrazně neliší. Většinou se epulis odstraňuje chirurgicky, ale stomatolog může využít i laser či radioterapii. Jaká léčba bude nejefektivnější ve vašem případě vám nejlépe poradí váš zubní lékař. Proto neváhejte, a v případě, že se ve vašich ústech nachází útvar, který tam nepatří, se objednejte co nejdříve.

Štítky

Chirurgie

Další podobné články

Čištění kanálkůPrasklý zub

Stomatologický mikroskop

V Schill Dental Clinic díky stomatologickému mikroskopu poskytujeme nadstandardní péči a pacienty ošetřujeme s mimořádnou přesností a precizností. Mikroskop nám umožňuje zvětšit oblast zákroku až dvacetšestkrát. Od roku 2010 jsme začali používat, kromě lupových brýlí, také špičkové dentální mikroskopy. Ty nám umožňují zvýšit…

Přečíst článek

Spolupracujeme

Pořad na Prima TV Spolupracujeme s TV Prima na pořadu Vysněná krása

Sledujte své zubaře na Instagramu

schilldental