Hledáme zkušeného stomatologa, zubní sestru instrumentářku a recepční. Máte zájem se s námi dále rozvíjet?

Prevence

O zubním plaku trochu jinak

3 minuty čtení Zveřejněno 20. 9. 2020

V předchozím článku jsme si „posvítili na zoubek“ krvácení dásní. Pokud jste ho nečetli, nezoufejte, můžete tak učinit zde.

Dnes pokračujeme v objasňování příčin problémů se zuby, dásněmi a celkově se zdravím v ústní dutině.

Mimochodem víte, že drtivá většina zubařů se začala o své zuby správně starat až po nástupu na lékařskou fakultu? Protože teprve až tam se dozvěděli, proč je to opravdu důležité. My vám to chceme objasnit už teď.

Je to lepkavé, žluto-bílé, smrdí to. Co je to?

V ústech máme bakterie. Jsou tam vždy a nechceme a ani se jich nemůžeme zbavit úplně. Při pravidelném správném čištění zubů nepředstavují problém. Problém je, že mají rády cukr. Jakmile sníme něco, co obsahuje jednoduché cukry, bakterie jásají. Umí ho zužitkovat dvěma způsoby – jednak ho ihned „jedí“, aby získaly energii a mohly se množit a jednak si jako kdyby budují „příbytek“ v podobě lepkavé hmoty, ve kterém bydlí a ze kterého umí čerpat energii. Pomocí této lepkavé hmoty se přilepí na zuby, aby je nespláchly sliny, množí se v ní a hmota stále sílí. V realitě to vypadá tak, že už za pár minut po snědení snídaně máte na zubech tenoučkou vrstvu, tzv. pelikulu. V průběhu dne tato vrstva dozrává, sílí, jsou v ní miliardy bakterií a přibližně za 12 hodin už je z ní vyzrálý zubní plak, který je žluto-bílý a zrovna nevoní. Proto se doporučuje čistit zuby 2x denně. Zubní plak je měkký a zubním kartáčkem se dá lehce odstranit. Když ho ale neodstraníme, způsobí nám problémy.

Jak vím, že to nedělám správně?

Říkáte si: „Vždyť si zuby čistím!“. A přeci jen máte na jistých místech zubní kámen? No, díky za něj! Ukazuje Vám, kde to s tím čištěním není úplně dokonalé. Zůstal Vám tam totiž zubní plak. Jenže postupně, když zubní plak neodstraníme, dostávají se do něj minerály ze slin a zubní plak se stává stále tvrdším a tvrdším, nakonec je jako kámen, který kartáčkem už odstranit neumíme. Takže, až v budoucnu půjdete na dentální hygienu, zeptejte se, kde máte nejvíc zubního kamene a tam je třeba to čištění vyšperkovat. Nejčastěji bývá na vnitřních plochách spodních zubů, ale i na vnějších plochách zadních horních zubů. Je tomu tak proto, že se tato místa obtížněji čistí a v blízkosti těchto míst jsou vývody slinných žláz a snáze se tedy do ponechaného plaku inkorporují minerály ze slin.

Někomu se zubní kámen tvoří rychle. Záleží na tom, jaké sliny máme. O slinách si v budoucnu ještě povíme víc, protože je to také velmi zajímavé. Pozor, stále však platí, že kdyby nebyl zubní plak, zubní kámen by nevznikl.

Další problém, který způsobuje zubní plak, je zubní kaz. Ale o tom zase příště.

Štítky

Prevence

Další podobné články

zubní laboratoř

Zubní korunky

Zub na počkání. Jaké jsou typy zubních korunek a jak zvolit tu nejvhodnější?

Na trhu existuje několik druhů zubních korunek, které se liší svými vlastnostmi a materiály. Výběr „nejlepší“ zubní korunky závisí na vašich konkrétních potřebách a požadovaném výsledku. Abyste se v džungli zubních korunek lépe zorientovali, přinášíme vám přehled některých běžně používaných typů: Kovové korunky…

Přečíst článek

Dentální hygiena

Skvělá dentální hygiena. Precizní a zevrubná péče v ordinacích Schill Dental Clinic Praha.

Na profesionální dentální hygienu možná už pravidelně chodíte. Není ale dentální hygiena jako dentální hygiena. Někde trvá déle, někde kratší dobu. Není to ale jen o délce ošetření, ale zejména o jeho preciznosti. Proto se průběh i výsledky mohou snadno lišit pracoviště od…

Přečíst článek

Spolupracujeme

Pořad na Prima TV Spolupracujeme s TV Prima na pořadu Vysněná krása

Sledujte své zubaře na Instagramu

schilldental