Estetická rekonstrukceParodontologie

Odhalené zubní krčky se dají nejen léčit, ale i esteticky upravit

6 minut čtení Zveřejněno 10. 2. 2020

Odhalené zubní krčky – hodně o nich čteme a slýcháme. Jak je však léčit a esteticky upravit tak, aby neovlivňovaly kvalitu našeho života? V článku vám prozradíme, jakým způsobem si dokážeme poradit s odhalenými zubními krčky a dalšími problémy, které způsobuje parodontitida.

Odhalené zubní krčky způsobuje poměrně známé onemocnění – parodontitida. Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění parodontu, tedy závěsného aparátu zubu. Parodont je v podstatě spojka – vazivo, které drží zub pevně na svém místě.

Parodont se skládá ze zmíněného vazivového závěsného aparátu zubu, ze zubního cementu, z dásně a z alveolární kosti (kost, ve které jsou vsazeny zuby).

Parodontitida dokáže zasáhnout všechny části parodontu, a jelikož se jedná o infekční onemocnění, je ohrožený kompletně celý chrup a ústní dutina.

Parodontitida postupně začne napadat zuby a dásně, přičemž mezi nejznámější projevy patří zánět a krvácení dásní. Pokud se onemocnění dále rozvíjí, zánět proniká hlouběji. V takovém případě může docházet k postupné ztrátě kosti, k ústupu dásní a k odhaleným zubním krčkům.

Parodontitidu způsobují bakterie, které se ukládají na zubních krčcích. Zubní krčky tvoří hranici mezi dásní a zubní korunkou.

Bakterie se také ukládají i v mezizubních prostorech, které jsou pro ně doslova živnou půdou. Jde o místa, které většina lidí při čištění zanedbává nebo kompletně vynechává. Poslední stádium parodontitidy je velmi vážné. Oslabený vazivový aparát, dáseň a kost způsobí, že se zuby začnou uvolňovat a kývat, až dochází k jejich vypadávání. Stejným způsobem trpí postupně i zdravé zuby.

Parodontitida může vést k té největší ztrátě – ztrátě zubu a k poškození alveolární kosti.

Základní prevence

  1. Důležitá je správná technika čištění zubů, o které byste se měli poradit s dentální hygienistkou nebo se zubním lékařem. Obecně se doporučuje čistit si zuby jemnými krouživými pohyby. Při čištění vyvíjejte na kartáček co nejmenší tlak.
  2. Kupujte si kartáček se správnou tvrdostí. Každý pacient potřebuje jinou tvrdost zubního kartáčku, proto se i o tomto poraďte se zubním lékařem.
  3. Zvolte raději jemnou zubní pastu, která má nízkou abrazivitu (tedy, že nezpůsobuje nadměrné obrušování zuboviny).
  4. Mezizubní kartáček vám pomůže s kompletním vyčištěním prostoru mezi zuby, které jsou těžko dostupné a často zanedbávané.
  5. Používejte zubní nit a mezizubní kartáček.
  6. Dvakrát ročně absolvujte dentální hygienu.

Dentální hygienu provádí profesionál, který vám ohledně správné techniky čištění zubů poradí nejlépe.

Odstranění zubního kamene a bakterií pomocí laseru

Jak nejlépe předcházet parodontitidě? Existuje několik běžných způsobů, ale jedním z odborných lékařských zákroků je odstraňování zubního kamene laserovou technikou.

Laser se speciálním nástavcem přesně vyhledá a odstraní zubní kámen i přítomné bakterie. Přístroj je unikátní zejména proto, že zubní kámen najde všude, kde ho pouhým okem nelze vůbec vidět. Tento zákrok nepoškozuje jiné zuby ani tkáň v blízkém okolí ošetřovaného místa.

Zákroky laserovým přístrojem jsou jemné, šetrné a téměř bezbolestné. Ve srovnání s jinými metodami totiž laser způsobuje pouze mírné krvácení. Použití této metody se také podílí na kratší době hojení případných ran.

Zastavení ústupu dásně

Jednou z možností, jak můžeme pacientům s parodontitidou pomoci, je provedení chirurgického zákroku k zabránění ústupu dásně. Tento zákrok se odborně nazývá frenulektomie.

Frenulektomie spočívá v tom, že stomatochirurg přeruší silný tah horního nebo dolního rtu, který negativně ovlivňuje pevnost zubů v lůžku, způsobuje postupné odhalování dásní, a tím ubývání kosti.

Doplnění kostní tkáně

Pokud parodontitida zasáhla kostní tkán, dokážeme našim pacientům pomoci tak, že jim tuto chybějící tkáň doplníme. Aby nebyla nijak narušena stabilita zubu, doplníme ke zbývající zubní tkáni vysoce kvalitní náhradní kostní materiál.

Moderní stomatologická chirurgie dokáže nahradit i kostní tkáň.

Plastická chirurgie odhalených krčků

Odhalené zubní krčky mohou být citlivé a způsobovat nejen zdravotní, ale i estetický problém. Plastická stomatologická chirurgie nám však dává možnost změnit vzhled odhalených zubních krčků, a to ve formě plastiky měkkých tkání v ústní dutině.

Korekcí měkkých tkání v ústní dutině je přitom možné dosáhnout nejen hezčího vzhledu chrupu, ale i dásní.

Zubní implantát

Odhalené zubní krčky často vedou k tomu, že pacient o zub nebo více zubů přichází. Ani v takovém případě však netřeba zoufat, neboť existuje řada možností, jak pacientovi dokážeme pomoci. Nejúčinnější náhradou ztraceného zubu je zubní implantát. Jedná se o efektivní, jednoduché a estetické řešení.

Zubní implantát vypadá jako speciální šroub, který je vyrobený tak, aby se dokázal po implantování do místa kořene zubu srůst a zhojit s okolní kostí. Implantát se vyrábí z titanu.

Po aplikaci zubního implantátu vyčnívá z dásně jen krycí šroub, který formuje dáseň do potřebného tvaru a zakrývá vstup do vnitřního závitu implantátu, do kterého se potom zašroubuje zubní korunka.

Zubní implantát je vlastně viditelná část umělého zubu, která vám po nasazení slouží jako funkční a estetická náhrada chybějícího zubu.

Zubní implantát poslouží jako plnohodnotná náhrada zubu – zdravotně i esteticky.

Profesionální pomoc

U nás v Schill Dental Clinic pomáháme pacientům s parodontitidou v rámci našeho klíčového stomatologického oboru – parodontologie.

Naším dlouhodobým cílem totiž je zubní krčky nejen léčit, ale i esteticky upravit. Naše pacienty známe a víme, že je pro ně důležité nejen zdraví, ale i vzhled chrupu a dásní.

Proto se věnujeme odborným procedurám, operacím i plastické stomatologické chirurgii. Díky tomu můžeme našim pacientům pomoci nejen s odhalenými zubními krčky, ale také s jinými druhy problémů, které způsobuje parodontitida.

Mimo jiné se intenzivně zaměřujeme i na záchovnou stomatologii, protože věříme, že zdravý zub, který je váš, je ten nejlepší.

V rámci parodontologie provádíme více typů zákroků, se kterými se můžete blíže seznámit na naší webové stránce. V případě, že máte jakékoliv dotazy, klidně se nás zeptejte. Rádi vám poradíme a sestavíme řešení na míru přímo pro vás.

Štítky

Estetická rekonstrukceParodontologie

Další podobné články

Čištění kanálkůPrasklý zub

Stomatologický mikroskop

V Schill Dental Clinic díky stomatologickému mikroskopu poskytujeme nadstandardní péči a pacienty ošetřujeme s mimořádnou přesností a precizností. Mikroskop nám umožňuje zvětšit oblast zákroku až dvacetšestkrát. Od roku 2010 jsme začali používat, kromě lupových brýlí, také špičkové dentální mikroskopy. Ty nám umožňují zvýšit…

Přečíst článek

Spolupracujeme

Pořad na Prima TV Spolupracujeme s TV Prima na pořadu Vysněná krása

Sledujte své zubaře na Instagramu

schilldental