Hledáme zkušeného stomatologa, zubní sestru instrumentářku a recepční. Máte zájem se s námi dále rozvíjet?

Pečetění zubůPrevence

Vše, co potřebujete vědět o pečetění zubů

3 minuty čtení Zveřejněno 2. 3. 2020

Pečetění zubů je jednou z možností prevence před strašákem jménem zubní kaz. Pokud o této proceduře slyšíte poprvé, nemějte obavy – tento článek vás uvede do problematiky a prozradí vám vše, co o pečetění zubů potřebujete vědět.

Kdy se doporučuje zuby zapečetit?

Ten správný čas na návštěvu zubaře je u každého dítěte individuální. Někteří malí pacienti mají problémy s kazivostí zubů už od malička, proto se chtějí opatrní rodiče pojistit a zapečetit dávají ještě mléčné zuby. Jiní mají zoubky od přírody zdravé. V takových případech stačí počkat, dokud mléčný chrup přirozeně nahradí trvalý a zapečetit až ten. Pokud bychom to však chtěli zobecnit, dalo by se říci, že ideální doba na pečetění zubů je někdy mezi šestým až sedmým rokem života.

Které zuby se pečetí?

Pečetí se zuby, které mají na povrchu rýhy či jamky. Tato místa jsou těžko dostupná zubním kartáčkem, proto jsou ideální na usazování bakterií. Kandidáty jsou ve většině případů stoličky. Zub napaden zubním kazem už ale pečetit nelze. Pokud je kaz drobný, je možnost jej odstranit a zapečetit zbylou zdravou část zubu. V případě velkých kazů se však pečetění nedoporučuje. Pacientovi by to mohlo být více na škodu než k užitku, vzhledem k tomu, že vrstva pečetidla, kterou se bakterie překryjí, jim vytvoří skvělé podmínky na případné množení.

Jak probíhá pečetění zubu?

Pečetění je preventivní, neinvazivní procedura, při které se zub zalije ochranným pečetidlem. Probíhá zcela bezbolestně. Nejprve se vyčistí žvýkací plocha zubu, následně se prázdná místa vyplní speciálním plastickým nátěrem. Tento materiál lze konzistencí přirovnat k lepidlu. Co se barvy týče, existuje množství různých alternativ od bílé, přes průhlednou až po odstíny žluté. Barvu zvolí zubní lékař na základě barvy vašeho chrupu. Celý zákrok trvá jen několik minut – po dokončení zub není přecitlivělý ani bolavý.

Je pečetění jednorázová záležitost?

Pečetidlo vydrží zhruba 3-6 let, ale jsou i lidé, kteří mají klid na deset let. Zkontrolovat ho profesionálním okem musí zubař jednou za půl roku. To, že pečetidlo odpadává, je však viditelné pouhým okem, proto pokud zaznamenáte, že se tak děje, neváhejte a zubního lékaře navštivte klidně i dříve. Na prohlídce zubař kontroluje, v jakém je pečetidlo stavu, podle potřeby jej zbrousí a následně nanese znovu.

Zapečetěný zub a zubní kaz

To, že má člověk zapečetěné zuby, sice výrazně snižuje jejich kazivost, avšak rozhodně to neznamená, že takový zub bakterie napadnout nemohou. Proto je velmi důležité i nadále dodržovat pravidelnou dentální hygienu a nespoléhat se na to, že vás ochraňuje pečetidlo.

Cena za pečetění zubů

Ceník za pečetění zubů najdete v našem ceníku v kategorii 4. Dentální hygiena, profylaxe a bělení zubů.

Štítky

Pečetění zubůPrevence

Další podobné články

zubní laboratoř

Zubní korunky

Zub na počkání. Jaké jsou typy zubních korunek a jak zvolit tu nejvhodnější?

Na trhu existuje několik druhů zubních korunek, které se liší svými vlastnostmi a materiály. Výběr „nejlepší“ zubní korunky závisí na vašich konkrétních potřebách a požadovaném výsledku. Abyste se v džungli zubních korunek lépe zorientovali, přinášíme vám přehled některých běžně používaných typů: Kovové korunky…

Přečíst článek

Dentální hygiena

Skvělá dentální hygiena. Precizní a zevrubná péče v ordinacích Schill Dental Clinic Praha.

Na profesionální dentální hygienu možná už pravidelně chodíte. Není ale dentální hygiena jako dentální hygiena. Někde trvá déle, někde kratší dobu. Není to ale jen o délce ošetření, ale zejména o jeho preciznosti. Proto se průběh i výsledky mohou snadno lišit pracoviště od…

Přečíst článek

Spolupracujeme

Pořad na Prima TV Spolupracujeme s TV Prima na pořadu Vysněná krása

Sledujte své zubaře na Instagramu

schilldental