Hledáme zkušeného stomatologa, zubní sestru instrumentářku a recepční. Máte zájem se s námi dále rozvíjet?

PrevenceZubní kazy

Zánět zubu a jeho příznaky

3 minuty čtení Zveřejněno 6. 8. 2021

Zánět zubu umí nepříjemně potrápit

Zatímco o zubním kazu dlouho nemusíme vědět, když se zanítí zub, víme o tom určitě. Charakteristická je silná, pulzující nebo bodavá bolest, na kterou analgetika zabírají jen málo. Bolest může vystřelovat do oka, čela, ucha, krku či ramene. V závislosti od stavu zánětu může bolest vyvolat tepelný podnět, při pokročilém zánětu už zub bolí stále, bez podnětu.

Zánět zubu nejčastěji způsobuje hluboký zubní kaz

Bakterie zubního kazu se dostávají stále blíže k zubní dřeni. Zubní dřeň se nachází uvnitř zubu a je to živá tkáň obsahující krevní cévy a nervy. Do jisté míry se umí zubní dřeň před zubním kazem bránit. Umí stimulovat buňky dentinu, aby produkovaly obranný dentin. Díky tomuto obrannému dentinu se zubní dřeň vzdálí od kazu a bakterií. Pokud však ani v tomto stádiu nenavštívíme zubního lékaře, který by zubní kaz odstranil, bakterie se přeci jen k zubní dřeni dostanou a zubní dřeň se zanítí.

Jak zánět v zubní dřeni postupuje, nejprve bude zub reagovat na studené podněty, později na teplé podněty, až nás zub bude bolet stále, i bez podnětu. Po čase může dojít k otoku v oblasti kořene zubu, a nakonec se vytvoří píštěl (malý otvor), odkud bude vytékat hnis. Poté, co hnis začne vytékat, bolest většinou začne ustupovat. Jenomže odeznění bolesti neznamená, že máme po problému. Problém zůstal v podobě mrtvého zubu, který je zdrojem infekce do celého organismu. Je potřebné důkladné pročištění kořenových kanálků a jejich hermetické uzavření – tzv. endodontické ošetření. Někdy, při dlouhodobém neřešení problému, však nezůstává jiná možnost, než zub vytrhnout.

Zánět zubu může vzniknout i po úraze zubu, při přetěžování zubu (pokud je například příliš vysoká plomba), při nešetrném obrušování zubu, ale i při parodontitidě, kdy se bakterie dostanou do dřeně přes kořen z okolního zánětu dásní a závěsného aparátu zubu.

Rizika zánětu zubu

Ne vždy se hnis dostane ven přes píštěl v ústech. Někdy dojde k nebezpečnému otoku, který sahá do hrdla a ohrožuje jednak možnost dýchání, jednak se hnis může dostat do mediastina (mezihrudí) a ohrozit život. Toto se samozřejmě děje v ojedinělých případech.

Nejlepší cestou je předcházet zánětu zubu včasným ošetřením kazu, pravidelnými preventivními prohlídkami a pravidelným absolvováním dentální hygieny. U nás dostanete termín hned.

Štítky

PrevenceZubní kazy

Další podobné články

zubní laboratoř

Zubní korunky

Zub na počkání. Jaké jsou typy zubních korunek a jak zvolit tu nejvhodnější?

Na trhu existuje několik druhů zubních korunek, které se liší svými vlastnostmi a materiály. Výběr „nejlepší“ zubní korunky závisí na vašich konkrétních potřebách a požadovaném výsledku. Abyste se v džungli zubních korunek lépe zorientovali, přinášíme vám přehled některých běžně používaných typů: Kovové korunky…

Přečíst článek

Dentální hygiena

Skvělá dentální hygiena. Precizní a zevrubná péče v ordinacích Schill Dental Clinic Praha.

Na profesionální dentální hygienu možná už pravidelně chodíte. Není ale dentální hygiena jako dentální hygiena. Někde trvá déle, někde kratší dobu. Není to ale jen o délce ošetření, ale zejména o jeho preciznosti. Proto se průběh i výsledky mohou snadno lišit pracoviště od…

Přečíst článek

Spolupracujeme

Pořad na Prima TV Spolupracujeme s TV Prima na pořadu Vysněná krása

Sledujte své zubaře na Instagramu

schilldental