Zubní korunky

Zubní korunky a vše, co byste měli vědět

4 minuty čtení Zveřejněno 9. 2. 2020

Péče o zuby je velkou investicí do budoucnosti. Pokud ji zanedbáme, umí se nám nepěkně vymstít. Někdy to však nedokážeme ovlivnit, i když se o své zuby staráme dobře. Nikdy ale není úplně pozdě na nápravu – kde selžou plomby, tam nastupují zubní korunky. Jejich výroba je náročný proces, na kterém si odborníci dávají záležet.

Zubní korunka pomůže tam, kde plomba nestačí

Zubní plomba sice umí nahradit část zubní tkáně v případě poškození, ale možnosti jejího užití jsou omezené. Jakmile chybí větší množství zuboviny, obyčejná plomba jednoduše nestačí. Zubní korunka umí tento problém vyřešit bez ohledu na to, kolik vám „ubylo“ ze zubů. I když z původního zubu zůstane žalostně málo, díky korunce na zub se budete umět usmívat stejně jako předtím. Nahradí totiž celý původní povrch zubu – od dásně až po špičku zubu.

Tři základní funkce zubní korunky:

 • Posiluje strukturu oslabeného zubu: Korunka na zub působí jako kryt – pokrývá zub ze všech stran, čímž se zvyšuje jeho odolnost.
 • Vrací zubu původní tvar: Korunka je vyrobena precizně a „na míru“ přesně podle vašeho vlastního chrupu.
 • Zlepšuje estetický dojem z chrupu: Kvalitní zubní korunku těžko rozeznat od opravdového zubu (neplatí pro kovové korunky).

Jednoduše řečeno – zubní korunka nastupuje, když plomba nestačí. Používá se, pokud je poškozena větší část objemu zubu. Často jde o mechanické poškození, například pokud vám část zubu praskla, nebo se odlomila. Dalším běžným případem je opakované plombování zubu, když v něm už nezbude dostatek původní zubní hmoty. Cena za zubní korunky je sice plomb vyšší než cena plomb, ale jako náhrada opakovaných plombování se jim dokáže vyrovnat.

Jak se vyrábí korunka na zub? Jde o opravdu detailní „mravenčí práci“. Jejím výsledkem je dokonalý produkt, který je k nerozeznání od původního zubu.

Typy zubních korunek, jejich výhody a nevýhody

V současnosti dělíme zubní korunky na tři typy podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Nejpoužívanějšími typy korunek jsou:

1. Porcelánové (keramické, zirkonové) zubní korunky

Nejvhodnější možnost pro přední zuby. Tyto korunky jsou celoporcelánové a vizuálně nejvíce připomínají původní chrup. Z estetického hlediska jsou nejlepší volbou.

Výhody: Vizuálně jde o dokonalou náhradu původního zubu. Váš chrup bude vypadat, jako byte nikdy o žádný zub ani jeho část nepřišli. Rovněž je vhodná pro lidi, kteří mají alergii na kov.

Nevýhody: Vyšší cena

2. Kovovo-porcelánové (metalokeramické) zubní korunky

Jsou vyrobeny z pevného kovu, na který je pod vysokou teplotou nanesena porcelánová vrstva.

Výhody: Tyto zubní korunky jsou dostatečně pevné jako kovové zuby, a zároveň působí v rámci chrupu nenápadně jako keramické zuby. Tento typ korunek je dostatečně pevný, aby snesl mechanické zatížení a zároveň působí vizuálně nenápadně.

Nevýhody: Porcelánová vrstva se může narušit nebo způsobit poškození zubů, kovová část může na druhé straně prosvítat zpod porcelánové vrstvy či jinak vizuálně porušit korunku.

Aby zubní korunky nebyly přílišnou bolestí pro vás ani vaši peněženku, svěřte se do rukou profesionálům. Vyřešte svůj problém dlouhodobě a už vás to opět nebude muset trápit.

Stomatologickou ambulanci Schill Dental Clinic najdete v Praze v budově Main Point Pankrác. Zaručujeme profesionalitu, lidský přístup a nadstandardní péči.

Důvody, proč zvolit Schill Dental Clinic:

 • příjemné prostředí
 • snadné parkování (parkoviště OC Arkády Pankrác)
 • odborný personál
 • špičkové vybavení a vysoká kvalita používaných materiálů
 • „korunky“ na počkání (již do 1 hod.)
 • krátká čekací doba na termín
 • možnost ošetření i ve večerních hodinách
 • nejmodernější diagnostická technologii
 • všechny výkony na jednom místě
 • služby profesionální dentální hygieny + individuální poradenství
 • záruční lhůta na stomatologické výkony a možnost úhrady ošetření i na splátky

Štítky

Zubní korunky

Další podobné články

Čištění kanálkůPrasklý zub

Stomatologický mikroskop

V Schill Dental Clinic díky stomatologickému mikroskopu poskytujeme nadstandardní péči a pacienty ošetřujeme s mimořádnou přesností a precizností. Mikroskop nám umožňuje zvětšit oblast zákroku až dvacetšestkrát. Od roku 2010 jsme začali používat, kromě lupových brýlí, také špičkové dentální mikroskopy. Ty nám umožňují zvýšit…

Přečíst článek

Spolupracujeme

Pořad na Prima TV Spolupracujeme s TV Prima na pořadu Vysněná krása

Sledujte své zubaře na Instagramu

schilldental