Hledáme zkušeného stomatologa (m/ž), ortodontistu (m/ž), recepční (m/ž) a dentálního hygienistu (m/ž) Máte zájem se s námi dále rozvíjet?

Čištění kanálkůZubní kazy

Jak rozpoznat kaz od zánětu zubu

3 minuty čtení Zveřejněno 29. 8. 2021

Zubní kaz či zánět zubu?

Přesto, že se jedná o dvě diagnózy, velmi úzce spolu souvisí. Koneckonců jako vždy v lidském těle – všechny diagnózy spolu souvisí a ovlivňují jedna druhou. Ještě lepší by bylo říct, že všechny orgány spolu souvisí, a pokud se jeden poškodí, nutně to ovlivní celý organismus. Diagnóza je jen pojmenování toho, co se poškodilo, a nesmí nás limitovat v pohledu na celého člověka.

Zubní kaz

Zubní kaz je infekční onemocnění, které vzniká při dlouhodobém působení bakterií na povrch zubu. V důsledku přítomnosti bakterií a jejich metabolismu klesá pH, tedy prostředí je kyselejší. Pokud se zub v takovémto prostředí nachází dlouhodobě, nebo velmi často, začne se jeho sklovina rozpouštět anebo demineralizovat. Když nezabezpečíme její remineralizaci (ideálně čištěním zubů a dostatečným časovým odstupem mezi jídly), pokračuje její rozpouštění stále víc a víc, až se bakterie dostanou do skloviny. Přes sklovinu se dostanou do dentinu. V tomto stádiu kaz vůbec necítíme a tím je také zrádný – máme kaz, ale nevíme o něm.

Kaz se šíří dál. A jak se přibližuje k zubní dřeni, pomalu ho začínáme cítit. V tomto stádiu se může projevovat zvýšená citlivost na studené anebo na sladké podněty. Bolest však ustoupí tehdy, když podnět odezní. Jediným řešením je odstranit zubní kaz a zub zaplombovat.

Pokud tak neučiníme a kaz už je velmi blízko zubní dřeni, zubní dřeň se začne příliš překrvovat a vznikne hyperémie pulpy – dřeň ještě není zanícená, ale už schází jen krůček. V tomto stádiu zub reaguje přehnaně – to znamená, že bolest na termické podněty trvá ještě chvíli i po odeznění podnětu a většinou nejste schopni říct, který zub vás pobolívá, neumíte lokalizovat bolest.

Řešením je opět odstranění kazu a plomba. Ještě je šance, že se zubní dřeň uklidní a nebude třeba endodontické ošetření.

Zánět zubní dřeně – pulpitida

Pokud ovšem kaz neodstraníme, zubní dřeň se zanítí a tehdy pociťujeme silnou bolest zubu. Bolest je stálá, tedy bez podnětu, pulzující, může vystřelovat do oka, do ucha, či do ramene. Kvůli anatomii zubu na ni jen málo zabírají analgetika.

Řešením je endodontické ošetření – důkladné mechanické pročištění všech kořenových kanálků a jejich dezinfekce, a následné hermetické uzavření. U nás toto ošetření probíhá pod mikroskopem, abychom měli jistotu kvalitního pročištění a přesného zaplnění.

Ve zkratce by se dalo říct, že zubní kaz nebolí, dokud se nepřiblíží k zubní dřeni. Od momentu, kdy začneme pociťovat bolest zubu, klesá šance, že nám zůstane živý zub. Čím déle odkládáme návštěvu zubaře, tím se šance na záchranu zubu snižuje.

Nejlepším řešením je pravidelné absolvování preventivních prohlídek, na kterých odhalíme zubní kazy i tehdy, kdy o nich ještě nevíte. U nás dostanete termín hned!

Štítky

Čištění kanálkůZubní kazy

Další podobné články

Čištění kanálkůPrasklý zub

Stomatologický mikroskop

V Schill Dental Clinic díky stomatologickému mikroskopu poskytujeme nadstandardní péči a pacienty ošetřujeme s mimořádnou přesností a precizností. Mikroskop nám umožňuje zvětšit oblast zákroku až dvacetšestkrát. Od roku 2010 jsme začali používat, kromě lupových brýlí, také špičkové dentální mikroskopy. Ty nám umožňují zvýšit…

Přečíst článek

Spolupracujeme

Pořad na Prima TV Spolupracujeme s TV Prima na pořadu Vysněná krása

Sledujte své zubaře na Instagramu

schilldental