Hledáme zkušeného stomatologa (m/ž), ortodontistu (m/ž), recepční (m/ž) a dentálního hygienistu (m/ž) Máte zájem se s námi dále rozvíjet?

Čištění kanálkůPrevenceZubní kazy

Jak zdraví ústní dutiny ovlivňuje to celkové

4 minuty čtení Zveřejněno 12. 5. 2021

Co se děje v našem těle, když zdraví ústní dutiny zanedbáváme?

V našem těle všechno souvisí se vším. Jednotlivé orgány jsou propojené víc, než si myslíme. Zdraví naší ústní dutiny je úzce propojené s naším celkovým zdravím. V ústech máme přes 700 druhů bakteriálních rodů, ale i virů a plísní. Spolu vytvářejí pestrý mikrobiální ekosystém. Většina bakterií s námi žije v symbióze, ovšem při přemnožení jistých typů hrozí, že se prostřednictvím krevního oběhu dostanou do celého těla. Mohou způsobit onemocnění jiných orgánů, zhoršit jak stav již existujícího chronického onemocnění, tak i průběh operací, hojení, či negativním způsobem ovlivnit těhotenství a porodní hmotnost miminka.

Některé bakterie mají schopnost vytvářet v ústech velmi odolné biofilmy – struktury, které se „přilepí“ na zuby a ve kterých mají bakterie optimální podmínky k množení. Takto několikanásobně zvýší své počty, biofilm se usazuje a tvoří se z něj zubní plak. Zubní plak je příčinou nejčastějších infekčních onemocnění v ústech: zubní kaz a zánět parodontu (závěsného aparátu zubů). Při obou onemocněních je zdraví ústní dutiny poškozené a s ním je ohrožené i zdraví celého těla.

Zubní plak způsobuje zánět dásní. Zánět probíhá přímo v dásni a v prostoru mezi dásní a zubem, v tzv. parodontálním váčku. Hloubka váčku závisí od intenzity zánětu, v průměru je to 5 mm. Pokud máme v ústech 28 zubů a vynásobíme tuto plochu po obvodě všech zubů, dostaneme se k velikosti 42 cm2. Je to velká plocha otevřené, chronicky zanícené rány. Pokud je zánět rozsáhlejší a váčky jsou hlubší, infikovaná plocha může mít až do 60 cm2. Tato infikovaná plocha je označována za ohnisko infekce, tedy za fokus nebo fokální infekci. To znamená, že z tohoto místa se krví dostávají do organismu nejen bakterie, ale i jejich produkty – toxiny.

Čeho jsou schopny jednotlivé bakterie nebo toxiny už víme – nejsou to pouze domněnky, ale studiemi získané a ověřené informace. Například bakterie porphyromonas gingivalis způsobuje v krevním řečišti vznik trombů čili může ucpat cévu. Pravděpodobnost srdečního infarktu je tak u pacientů s parodontitidou 1,5 – 2krát vyšší, u mozkové mrtvice 2,8krát vyšší.

Fusobecterium nucleatum je bakterie pocházející z úst a v tlustém střevě je schopna hromadit rakovinné buňky.

Výzkumy potvrdily vliv toxinů na sníženou hmotnost novorozenců a předčasné porody. Toxické látky ze zanícených dásní, které cirkulují v krvi, zpomalují hojení ran po operacích, zhoršují reakce na léčbu celkových onemocnění u onkologických pacientů či diabetiků.

Parodontitida je rizikový faktor pro kardiovaskulární onemocnění spojená s aterosklerózou, bakteriální endokarditidou (bakteriální zánět srdečních chlopní), pro revmatické onemocnění, osteoporózu, metabolický syndrom (skupina faktorů, které společně zvyšují riziko onemocnění koronárních cév, infarktu, cukrovky), cukrovku a onemocnění ledvin. Spojuje se také s rizikem vzniku neurodegenerativních onemocnění jako je Alzheimerova choroba.

I když to zní děsivě, není důvod k panice, protože naše tělo není z papíru a se zátěží si umí nějakou dobu poradit. Nechceme vás tedy strašit, jen chceme upozornit na důležitost starat se o zdraví ústní dutiny. S parodontitidou vám umíme pomoci, není to nic složitého. Léčbou je odstranění příčiny, to znamená odstranění zubního plaku a zubního kamene. V některých případech je nutné nasadit antibiotickou léčbu, ale není to pravidlem.

Co se týká zubního kazu – pokud se neošetří vede k zánětu zubní dřeně a po čase k odumření zubu. Mrtvý zub se rovněž považuje za fokální infekci, protože obsahuje bakterie a toxické produkty. Rovněž je za fokální infekci považován zub, ve kterém nejsou vyčištěny a zaplněny všechny kořenové kanálky a zub, u kterého je na rentgenu viditelný zánět v okolí hrotu kořene. Všechny takové zuby je třeba precizně endodonticky ošetřit pod mikroskopem, aby se zabránilo ponechání bakterií v kořenových kanálcích. V případě rozsáhlého zánětu, který nelze ošetřit pročištěním kanálků, je potřeba extrakce a náhrada zubu.

Už víme, že zubní kaz nebo parodontitida představují velké riziko pro celkové zdraví. Lidé však často nevědí, že těmito onemocněními trpí. Proto to nejmenší, co pro sebe a vaše blízké můžete udělat, je objednat se na preventivní prohlídku. Protože na vašem zdraví záleží.

Se zdravím ústní dutiny máme už 25leté zkušenosti. U nás jste v dobrých rukou a v bezpečí.

Štítky

Čištění kanálkůPrevenceZubní kazy

Další podobné články

Služby

Špičkoví zubaři pro celou rodinu v Schill Dental Clinic Praha.

Není zubař, jako zubař. Navíc platí, že skvělá zubařská péče není jen o řešeních, když nastanou problémy. Je o celkovém a dlouhodobém přístupu, který zahrnuje vše od preventivních prohlídek, přes dentální hygienu a ortodoncii až po implantologii a chirurgii. Je důležité najít zubaře, který rozumí potřebám…

Přečíst článek

Spolupracujeme

Pořad na Prima TV Spolupracujeme s TV Prima na pořadu Vysněná krása

Sledujte své zubaře na Instagramu

schilldental