Hledáme zkušeného stomatologa (m/ž), ortodontistu (m/ž), recepční (m/ž) a dentálního hygienistu (m/ž) Máte zájem se s námi dále rozvíjet?

Čištění kanálkůPrevenceZubní kazy

Jak zdraví ústní dutiny ovlivňuje to celkové

4 minuty čtení Zveřejněno 12. 5. 2021

Co se děje v našem těle, když zdraví ústní dutiny zanedbáváme?

V našem těle všechno souvisí se vším. Jednotlivé orgány jsou propojené víc, než si myslíme. Zdraví naší ústní dutiny je úzce propojené s naším celkovým zdravím. V ústech máme přes 700 druhů bakteriálních rodů, ale i virů a plísní. Spolu vytvářejí pestrý mikrobiální ekosystém. Většina bakterií s námi žije v symbióze, ovšem při přemnožení jistých typů hrozí, že se prostřednictvím krevního oběhu dostanou do celého těla. Mohou způsobit onemocnění jiných orgánů, zhoršit jak stav již existujícího chronického onemocnění, tak i průběh operací, hojení, či negativním způsobem ovlivnit těhotenství a porodní hmotnost miminka.

Některé bakterie mají schopnost vytvářet v ústech velmi odolné biofilmy – struktury, které se „přilepí“ na zuby a ve kterých mají bakterie optimální podmínky k množení. Takto několikanásobně zvýší své počty, biofilm se usazuje a tvoří se z něj zubní plak. Zubní plak je příčinou nejčastějších infekčních onemocnění v ústech: zubní kaz a zánět parodontu (závěsného aparátu zubů). Při obou onemocněních je zdraví ústní dutiny poškozené a s ním je ohrožené i zdraví celého těla.

Zubní plak způsobuje zánět dásní. Zánět probíhá přímo v dásni a v prostoru mezi dásní a zubem, v tzv. parodontálním váčku. Hloubka váčku závisí od intenzity zánětu, v průměru je to 5 mm. Pokud máme v ústech 28 zubů a vynásobíme tuto plochu po obvodě všech zubů, dostaneme se k velikosti 42 cm2. Je to velká plocha otevřené, chronicky zanícené rány. Pokud je zánět rozsáhlejší a váčky jsou hlubší, infikovaná plocha může mít až do 60 cm2. Tato infikovaná plocha je označována za ohnisko infekce, tedy za fokus nebo fokální infekci. To znamená, že z tohoto místa se krví dostávají do organismu nejen bakterie, ale i jejich produkty – toxiny.

Čeho jsou schopny jednotlivé bakterie nebo toxiny už víme – nejsou to pouze domněnky, ale studiemi získané a ověřené informace. Například bakterie porphyromonas gingivalis způsobuje v krevním řečišti vznik trombů čili může ucpat cévu. Pravděpodobnost srdečního infarktu je tak u pacientů s parodontitidou 1,5 – 2krát vyšší, u mozkové mrtvice 2,8krát vyšší.

Fusobecterium nucleatum je bakterie pocházející z úst a v tlustém střevě je schopna hromadit rakovinné buňky.

Výzkumy potvrdily vliv toxinů na sníženou hmotnost novorozenců a předčasné porody. Toxické látky ze zanícených dásní, které cirkulují v krvi, zpomalují hojení ran po operacích, zhoršují reakce na léčbu celkových onemocnění u onkologických pacientů či diabetiků.

Parodontitida je rizikový faktor pro kardiovaskulární onemocnění spojená s aterosklerózou, bakteriální endokarditidou (bakteriální zánět srdečních chlopní), pro revmatické onemocnění, osteoporózu, metabolický syndrom (skupina faktorů, které společně zvyšují riziko onemocnění koronárních cév, infarktu, cukrovky), cukrovku a onemocnění ledvin. Spojuje se také s rizikem vzniku neurodegenerativních onemocnění jako je Alzheimerova choroba.

I když to zní děsivě, není důvod k panice, protože naše tělo není z papíru a se zátěží si umí nějakou dobu poradit. Nechceme vás tedy strašit, jen chceme upozornit na důležitost starat se o zdraví ústní dutiny. S parodontitidou vám umíme pomoci, není to nic složitého. Léčbou je odstranění příčiny, to znamená odstranění zubního plaku a zubního kamene. V některých případech je nutné nasadit antibiotickou léčbu, ale není to pravidlem.

Co se týká zubního kazu – pokud se neošetří vede k zánětu zubní dřeně a po čase k odumření zubu. Mrtvý zub se rovněž považuje za fokální infekci, protože obsahuje bakterie a toxické produkty. Rovněž je za fokální infekci považován zub, ve kterém nejsou vyčištěny a zaplněny všechny kořenové kanálky a zub, u kterého je na rentgenu viditelný zánět v okolí hrotu kořene. Všechny takové zuby je třeba precizně endodonticky ošetřit pod mikroskopem, aby se zabránilo ponechání bakterií v kořenových kanálcích. V případě rozsáhlého zánětu, který nelze ošetřit pročištěním kanálků, je potřeba extrakce a náhrada zubu.

Už víme, že zubní kaz nebo parodontitida představují velké riziko pro celkové zdraví. Lidé však často nevědí, že těmito onemocněními trpí. Proto to nejmenší, co pro sebe a vaše blízké můžete udělat, je objednat se na preventivní prohlídku. Protože na vašem zdraví záleží.

Se zdravím ústní dutiny máme už 25leté zkušenosti. U nás jste v dobrých rukou a v bezpečí.

Štítky

Čištění kanálkůPrevenceZubní kazy

Další podobné články

Čištění kanálkůPrasklý zub

Stomatologický mikroskop

V Schill Dental Clinic díky stomatologickému mikroskopu poskytujeme nadstandardní péči a pacienty ošetřujeme s mimořádnou přesností a precizností. Mikroskop nám umožňuje zvětšit oblast zákroku až dvacetšestkrát. Od roku 2010 jsme začali používat, kromě lupových brýlí, také špičkové dentální mikroskopy. Ty nám umožňují zvýšit…

Přečíst článek

Spolupracujeme

Pořad na Prima TV Spolupracujeme s TV Prima na pořadu Vysněná krása

Sledujte své zubaře na Instagramu

schilldental