Píštěl na dásni a její léčba

Píštěl, je velmi časté onemocnění v ústní dutině. Paradoxně i přesto, jak frekventovaně se s ním pacienti setkávají, není obecně známo, nakolik je nebezpečné. Je to přece jen drobný výrůstek na dásni, který za určitých okolností možná ani nebolí. Žádné drama, říkají si mnozí. Pokud jste i vy dosud k těmto "bulkám" na dásních přistupovali takto, tento článek pro vás bude velmi přínosný.

 1. Píštěl na dásni – co si pod tím představit?

  Píštěle lze přirovnat k jakési vyrážce na dásni, někteří ji dokonce označují jako dírku. Důvod je prostý – v pokročilejším stádiu tento „výrůstek“ praskne a na místě se opravdu objeví zmíněná dírka. Ve skutečnosti však tato drobná estetická nedokonalost, která se čas od času ohlásí nepříjemnou pichlavou bolestí, může značit mnohem závažnější zdravotní problém.

  Píštěl ve většině případů neindikuje chorobu dásně, ačkoli právě tam se projevuje. Příčinu je třeba hledat v zubu. Píštěl je obrannou reakcí organismu na zánět, a když se v ústech objeví, je pravděpodobné, že některý ze zubů není v pořádku. Tělo umí reagovat na zánět různými způsoby a nejčastějším příznakem je otok. Ten se však v pevné kost nemá jak vytvořit, a proto si hledá cestu ven. Zánět putuje kořenovým kanálkem až do kosti, pak prochází pod okostice a vyústí ve sliznici, přes kterou se dostane až na povrch. Tam se tvoří puchýřek – píštěl. Píštěl zprostředkovává cestu, kterou se hnis z hlouběji uložených tkání dostává na povrch, a pak dále ven z organismu.

 2. Jaký je rozdíl mezi píštělí a afty?

  Píštěl i aft se projevují jako vydutá bolavá místa na dásni, která náramně připomínají puchýřek. Je tedy pochopitelné, že si je mnoho pacientů může splést. Jaký je mezi nimi rozdíl?

  V první řadě se liší příčinou. Zatímco píštěl je příznakem hlouběji uloženého zánětu, aft nemá se zdravotním stavem zubů nic společného. Aft je onemocnění s neznámou příčinou, předpokládá se autoimunitní příčina. Pro odlišení odlišnost je jistě třeba uvést, že z píštěle vytéká hnis, z aftu nikoliv.

 3. Léčba píštěle

  Množství lidí se při léčbě píštěle spoléhá na domácí medicínu. O návštěvě zubního lékaře nechtějí ani slyšet a tajně doufají, že zaberou bylinkové odvary či spreje, které umí být nápomocné při boji se zmíněnými afty. Píštěl je však zcela jiný případ. Vzhledem se sice aftu podobá, ale příčina vzniku, jak už jistě víte, je diametrálně odlišná.

Píštěl je tedy odpovědí organismu na zánět. To znamená, že se píštěle nezbavíte, dokud stomatolog neodstraní pravou příčinu problému. Pokud se tak neděje, píštěl, se bude v ústech objevovat zas a znova, protože ji k tomu neléčený zánět neustále podněcuje. Neotálejte proto s návštěvou vašeho zubního lékaře, který se vypořádá s kazem a vyčistí vaše kořenové kanálky. Průvodním pozitivním účinkem celé této procedury bude i zmizení píštěle.


Objednejte
se teď

OBJEDNÁVKA

Napište nám a termín dostanete do 24 hodin

Zasláním vyplněného formuláře berete na vědomí, že společnost Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o. a Schill Dental Clinic Košice s.r.o. budou zpracovávat Vaše osobní údaje výhradně za účelem vyřízení Vaší objednávky.

Naše společnost přistupuje k ochraně Vašich osobních údajů seriózně, a proto bychom Vás rádi upozornili na Poučení dotčené osoby, ve kterém se dozvíte kompletní informace o Vašich právech a způsobu zpracování Vašich osobních údajů.