Hledáme zkušeného stomatologa (m/ž), ortodontistu (m/ž), recepční (m/ž) a dentálního hygienistu (m/ž) Máte zájem se s námi dále rozvíjet?

Prevence

Profylaxe: odpovědný přístup k zubům

5 minut čtení Zveřejněno 1. 6. 2021

Když přijde řada na zuby, nikdo z nás není zcela bez viny. Vidina zubařského křesla a množství bzučících nástrojů nebývá příjemná a návštěvu stomatologa odkládáme až na poslední možnou chvíli. Do ambulance přicházíme až když se projeví nějaký problém, v mnoha případech příliš pozdě.

Poškozený zub v rukou šikovného odborníka není žádná tragédie. Dokáže ho opravit, v horším případě nahradit implantátem a chrup vypadá opět jako nový. Vlastním zubům se však nic nevyrovná, a proto je vhodné zasáhnout dříve a problém řešit ještě předtím, než vůbec vznikne.

Co je to profylaxe?

Účinným způsobem, jak se zákroku v ordinaci vyhnout, je zubní profylaxe, zjednodušeně prevence. Co je efektivnější? Opravit zkažený zub, nebo předejít tomu, aby byla oprava vůbec nutná? Pacient nemusí být absolventem matematické fakulty, aby věděl, že smysluplnější, a hlavně finančně méně náročná je možnost číslo dvě. Jak tedy lze případným onemocněním ústní dutiny předejít?

Jak chránit své zuby?

Zubní profylaxe stojí na několika hlavních pilířích. Začíná se správnou péčí o zuby a detailní hygienou, pokračuje složením jídelníčku a končí zubařskými úkony, jako je fluoridace. Všem těmto faktorům je třeba přikládat stejnou váhu, protože na cestě k udržení zdravého chrupu jsou stejně klíčové.

Správná dentální hygiena

Správná dentální hygiena je při péči o zdraví zubů základem úspěchu. Každodenní rutina dentální hygieny by měla zahrnovat nejen čištění zubním kartáčkem, ale i použití mezizubního kartáčku, nitě a ústní vody, a to ráno i večer. Důkladné čištění odstraňuje ze zubů a jejich krčků nahromaděné bakterie, které časem mohou způsobit velkou neplechu. Právě bakterie jsou přece hlavní příčinou většiny onemocnění ústní dutiny – ať už se bavíme o parodontitidě, zubním kameni nebo přímo kazu.

Zubní kartáček

Je třeba mít na paměti, že není kartáček jako kartáček. Liší se tvrdostí štětin, některé jsou manuální, jiné elektrické, rotační či sonické a každý z nich se vyznačuje jinou kvalitou a efektivitou čištění. Při výběru manuálního kartáčku se vyhněte těm úplně nejtvrdším. Dráždí dáseň i zubní sklovinu, a přestože se to na první pohled nezdá, často mohou nadělat více škody než užitku. Na zvážení je určitě koupě sonického kartáčku, který v počtu čistících pohybů za sekundu nemá konkurenci a kvalitní model seženete už za něco přes tisíc korun.

Strava pro zdravé zuby

Člověk přijímá potravu prostřednictvím ústní dutiny, proto je kontakt s jídlem pro všechny její součásti nezbytný. Je tedy zcela logické, že složení přijaté potravy přímo ovlivňuje nejen samotné zuby, ale třeba i dásně.

Pozor na sladké věci a cukr v nich

Největším nepřítelem zdravého chrupu je cukr. Bohužel je v dnešní době téměř nemožné se mu vyhnout, protože se – byť v malých množstvích – nachází snad v každé potravině. Od „zdravých“ müsli, přes jogurty či džusy až po šunky a jiné masné výrobky, cukr je všudypřítomný.

Ačkoli je to úkol nelehký, pro zdravé zuby by měl pacient udělat maximum a pokusit se tuto znečišťující látku ze své stravy eliminovat. Cukr je totiž potravina kyselinotvorných bakterií. Protože je cukr také skvělým pamlskem, jednodušší než se ho vzdát úplně, bude řídit se následujícím pravidlem.

Základem je nejíst sladké v dávkách během celého dne. Mnohem méně škodlivé je jednorázově sníst větší množství a vzápětí si jít zuby vyčistit. Platí to i pro slazené nápoje, které v životech mnoha pacientů nahradily v pitném režimu čistou vodu. Je třeba vzít na vědomí, že i takovéto nápoje jsou vlastně jen tekutý cukr a často jsou horší než „klasické“ sladkosti.

Fluoridace

Fluoridy jsou látky, které prokazatelně příznivě ovlivňují naše zuby. Mimo toho, že obnovují minerály zubní skloviny a brání tvoření na jejím povrchu, zabraňují také látkové výměně bakterií, čímž se produkuje méně kyselin. A méně kyseliny znamená zdravější chrup.

Fluoridy lze tělu dodat různými způsoby. Nejrozšířenější jsou volně prodejné zubní pasty, ústní vody a gely, které pacient přijímá během každodenní ústní hygieny. Mimo jiné existují i tablety či nápoje. Při úvaze o tom, po které alternativě sáhnout, je vhodné poradit se se svým stomatologem. Ten jistě bude vědět, co bude vám a vašim zubům vyhovovat nejvíce.

Pravidelné návštěvy zubaře

Poslední bod zubní profylaxe asi nepřekvapí nikoho. Pravidelné návštěvy stomatologické ambulance jsou jednoduše nutností. Sezení v čekárně a preventivní prohlídka neukrojí z vašeho dne více než dvě hodiny, ale tento čas dokáže ušetřit týdny bolesti a tisíce Korun. Vyzkoušejte první návštěvu zubaře v Schill Dental Clinic a pochopíte, že návštěva zubaře může být i příjemná zkušenost.

Štítky

Prevence

Další podobné články

Čištění kanálkůPrasklý zub

Stomatologický mikroskop

V Schill Dental Clinic díky stomatologickému mikroskopu poskytujeme nadstandardní péči a pacienty ošetřujeme s mimořádnou přesností a precizností. Mikroskop nám umožňuje zvětšit oblast zákroku až dvacetšestkrát. Od roku 2010 jsme začali používat, kromě lupových brýlí, také špičkové dentální mikroskopy. Ty nám umožňují zvýšit…

Přečíst článek

Spolupracujeme

Pořad na Prima TV Spolupracujeme s TV Prima na pořadu Vysněná krása

Sledujte své zubaře na Instagramu

schilldental