Vše, co potřebujete vědět o pečetění zubů

Pečetění zubů je jednou z možností prevence před strašákem jménem zubní kaz. Pokud o této proceduře slyšíte poprvé, nemějte obavy – tento článek vás uvede do problematiky a prozradí vám vše, co o pečetění zubů potřebujete vědět.

 1. Kdy se doporučuje zuby zapečetit?

  Ten správný čas na návštěvu zubaře je u každého dítěte individuální. Někteří malí pacienti mají problémy s kazivostí zubů už od malička, proto se chtějí opatrní rodiče pojistit a zapečetit dávají ještě mléčné zuby. Jiní mají zoubky od přírody zdravé. V takových případech stačí počkat, dokud mléčný chrup přirozeně nahradí trvalý a zapečetit až ten. Pokud bychom to však chtěli zobecnit, dalo by se říci, že ideální doba na pečetění zubů je někdy mezi šestým až sedmým rokem života.

 2. Které zuby se pečetí?

  Pečetí se zuby, které mají na povrchu rýhy či jamky. Tato místa jsou těžko dostupná zubním kartáčkem, proto jsou ideální na usazování bakterií. Kandidáty jsou ve většině případů stoličky. Zub napaden zubním kazem už ale pečetit nelze. Pokud je kaz drobný, je možnost jej odstranit a zapečetit zbylou zdravou část zubu. V případě velkých kazů se však pečetění nedoporučuje. Pacientovi by to mohlo být více na škodu než k užitku, vzhledem k tomu, že vrstva pečetidla, kterou se bakterie překryjí, jim vytvoří skvělé podmínky na případné množení.

 3. Jak probíhá pečetění zubu?

  Pečetění je preventivní, neinvazivní procedura, při které se zub zalije ochranným pečetidlem. Probíhá zcela bezbolestně. Nejprve se vyčistí žvýkací plocha zubu, následně se prázdná místa vyplní speciálním plastickým nátěrem. Tento materiál lze konzistencí přirovnat k lepidlu. Co se barvy týče, existuje množství různých alternativ od bílé, přes průhlednou až po odstíny žluté. Barvu zvolí zubní lékař na základě barvy vašeho chrupu. Celý zákrok trvá jen několik minut – po dokončení zub není přecitlivělý ani bolavý.

  Video: Jak probíhá pečetění zubů

 4. Je pečetění jednorázová záležitost?

  Pečetidlo vydrží zhruba 3-6 let, ale jsou i lidé, kteří mají klid na deset let. Zkontrolovat ho profesionálním okem musí zubař jednou za půl roku. To, že pečetidlo odpadává, je však viditelné pouhým okem, proto pokud zaznamenáte, že se tak děje, neváhejte a zubního lékaře navštivte klidně i dříve. Na prohlídce zubař kontroluje, v jakém je pečetidlo stavu, podle potřeby jej zbrousí a následně nanese znovu.

 5. Zapečetěný zub a zubní kaz

  To, že má člověk zapečetěné zuby, sice výrazně snižuje jejich kazivost, avšak rozhodně to neznamená, že takový zub bakterie napadnout nemohou. Proto je velmi důležité i nadále dodržovat pravidelnou dentální hygienu a nespoléhat se na to, že vás ochraňuje pečetidlo.

Cena zapečetění zubů

Ceník zapečetění zubů najdete v našem ceníku v kategorii 4. Dentální hygiena, profylaxe a bělení zubů.


Objednejte
se teď

OBJEDNÁVKA

Vaše zdraví je na prvním místě, ošetřujeme dle posledních hygienických standardů.

Vycházíme vstříc s termíny

Zasláním vyplněného formuláře berete na vědomí, že společnost Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o. a Schill Dental Clinic Košice s.r.o. budou zpracovávat Vaše osobní údaje výhradně za účelem vyřízení Vaší objednávky.

Naše společnost přistupuje k ochraně Vašich osobních údajů seriózně, a proto bychom Vás rádi upozornili na Poučení dotčené osoby, ve kterém se dozvíte kompletní informace o Vašich právech a způsobu zpracování Vašich osobních údajů.