Přijímáme nové pacienty

PrevenceZubní kazy

Zánět zubu a jeho příznaky

3 minuty čtení Zveřejněno 6. 8. 2021

Zánět zubu umí nepříjemně potrápit

Zatímco o zubním kazu dlouho nemusíme vědět, když se zanítí zub, víme o tom určitě. Charakteristická je silná, pulzující nebo bodavá bolest, na kterou analgetika zabírají jen málo. Bolest může vystřelovat do oka, čela, ucha, krku či ramene. V závislosti od stavu zánětu může bolest vyvolat tepelný podnět, při pokročilém zánětu už zub bolí stále, bez podnětu.

Zánět zubu nejčastěji způsobuje hluboký zubní kaz

Bakterie zubního kazu se dostávají stále blíže k zubní dřeni. Zubní dřeň se nachází uvnitř zubu a je to živá tkáň obsahující krevní cévy a nervy. Do jisté míry se umí zubní dřeň před zubním kazem bránit. Umí stimulovat buňky dentinu, aby produkovaly obranný dentin. Díky tomuto obrannému dentinu se zubní dřeň vzdálí od kazu a bakterií. Pokud však ani v tomto stádiu nenavštívíme zubního lékaře, který by zubní kaz odstranil, bakterie se přeci jen k zubní dřeni dostanou a zubní dřeň se zanítí.

Jak zánět v zubní dřeni postupuje, nejprve bude zub reagovat na studené podněty, později na teplé podněty, až nás zub bude bolet stále, i bez podnětu. Po čase může dojít k otoku v oblasti kořene zubu, a nakonec se vytvoří píštěl (malý otvor), odkud bude vytékat hnis. Poté, co hnis začne vytékat, bolest většinou začne ustupovat. Jenomže odeznění bolesti neznamená, že máme po problému. Problém zůstal v podobě mrtvého zubu, který je zdrojem infekce do celého organismu. Je potřebné důkladné pročištění kořenových kanálků a jejich hermetické uzavření – tzv. endodontické ošetření. Někdy, při dlouhodobém neřešení problému, však nezůstává jiná možnost, než zub vytrhnout.

Zánět zubu může vzniknout i po úraze zubu, při přetěžování zubu (pokud je například příliš vysoká plomba), při nešetrném obrušování zubu, ale i při parodontitidě, kdy se bakterie dostanou do dřeně přes kořen z okolního zánětu dásní a závěsného aparátu zubu.

Rizika zánětu zubu

Ne vždy se hnis dostane ven přes píštěl v ústech. Někdy dojde k nebezpečnému otoku, který sahá do hrdla a ohrožuje jednak možnost dýchání, jednak se hnis může dostat do mediastina (mezihrudí) a ohrozit život. Toto se samozřejmě děje v ojedinělých případech.

Nejlepší cestou je předcházet zánětu zubu včasným ošetřením kazu, pravidelnými preventivními prohlídkami a pravidelným absolvováním dentální hygieny. U nás dostanete termín hned.

Štítky

PrevenceZubní kazy

Další podobné články

ChirurgieEstetická rekonstrukce

Celková rekonstrukce chrupu.

Pokud máte špatně postavené zuby a váš chrup tak není zcela funkční, kvalitu vašeho života může změnit k lepšímu rekonstrukce chrupu. Ta je také řešením pro komplikované případy, kdy jsou zuby silně poškozené kazy, úrazem nebo v důsledku nejrůznějších onemocnění. Co obnáší rekonstrukce…

Přečíst článek

Zubní chirurgie v Praze

Zubní chirurgie je jednou z hlavních specializací Schill Dental Clinic Praha. Mezi hlavní zákroky zubní chirurgie patří: implantace (náhrada chybějícího kořene zubu, poté aplikujeme nový zub k nerozeznání od vašich původních zubů) extrakce (vytržení zubu) a resekce kořenového hrotu (odstranění konce zubního kořenu)…

Přečíst článek

Spolupracujeme

Pořad na Prima TV Spolupracujeme s TV Prima na pořadu Vysněná krása

Sledujte své zubaře na Instagramu

schilldental