Hledáme zkušeného stomatologa (m/ž), ortodontistu (m/ž), recepční (m/ž) a dentálního hygienistu (m/ž) Máte zájem se s námi dále rozvíjet?

PrevenceZubní kazy

Zubní kámen a jak ho odstranit

5 minut čtení Zveřejněno 14. 6. 2020

Zubní kámen patří k problémům ústní dutiny, který pacienti v mnoha případech ignorují. Důvod je prostý – zubní kámen sám o sobě nebolí. A protože nezpůsobuje žádnou bolest a pacientovi nijak nebrání v běžném fungování, nevidí v návštěvě stomatologické ordinace žádný smysl. Proč je takové uvažování nesprávné a jaká zdravotní rizika zubní kámen představuje, si podrobně rozebereme na následujících řádcích.

Co je to zubní kámen a jaké jsou příčiny jeho vzniku?

Zubní kámen je vlastně jakýmsi nástupcem nebo vývojovým stádiem zubního plaku. Zubní povlak je vrstva zbytků potravy, slin a bakterií, která se hromadí na zubech a v mezizubních prostorech. Tato vrstva je téměř neviditelná a správnou dentální hygienou ji lze odstranit. Avšak množství lidí důkladnému a správnému čištění zubů nepřikládá patřičnou důležitost, zanedbává ho, nebo ho nesprávnou technikou nedotahuje do konce. V takovém případě se plak hromadí a začnou se v něm zachycovat minerální látky ze slin. Kombinace těchto škodlivých faktorů tedy v konečném důsledku vrcholí právě zubním kamenem. Jak rychle se plak promění na zubní kámen, závisí hned na několika faktorech. Hlavní roli hraje výše zmíněná pravidelná a správně prováděna ústní hygiena. Vliv však může mít i složení slin či užívání některých druhů léků.

Jak zjistit, že máte dočinění se zubním kamenem?

Základním charakteristickým znakem zubního kamene je hrubý, tvrdý nános, který má nažloutlé až nahnědlé zbarvení. Tuto vrstvu nečistot již nelze odstranit zubním kartáčkem. Většinou je situován na místě, kde se zub viditelně setkává s dásní, nebo ještě níže pod ním, objevuje se zejména na vnitřní straně zubů a v mezizubních prostorách. Jsou totiž hůře přístupné, a tudíž se na ně při čištění zubů zpravidla zapomíná. Hlavními oběťmi zubního kamene bývají horní stoličky či přední spodní zuby. Dalším indikátorem může být nepříjemný zápach z úst.

Jak odstranit zubní kámen?

Přestože je internet plný domácích medicín a receptů, které by měly tento problém vyřešit, do boje se zubním kamenem byste se svépomocí pouštět neměli. Toto je jednoznačně záležitost, kterou byste měli svěřit do rukou svého zubního lékaře nebo dentální hygienistky. Ten odhalí přítomnost zubního kamene i při běžné prohlídce a následně přistoupí k jeho efektivnímu a bezbolestnému odstranění.

Existují tři metody, kterými lze zubní kámen odstranit – ultrazvuk, laser a speciální škrabky a kyrety. Nejčastěji se využívá právě ultrazvuk, který svými vlnami rozbíjí povrch zubního kamene. Procedura dále pokračuje mechanickým dokončením pomocí škrabek, leštěním pomocí speciální pasty a kartáčků, a završit ji lze pískováním. Během pískování se proudem vody, vzduchu a písku dodatečně odstraní nechtěná pigmentace a zuby v závěru zůstanou jasnější a bělejší.

Prevence před zubním kamenem

Nebudete muset se zubním kamenem bojovat, pokud žádný nebudete mít. To přeci dává smysl. Jaká je však prevence vůči tomuto dentálnímu škůdci? Jednoduchá – pravidelná dentální hygiena. Tvorba zubního kamene je totiž odrazem její kvality. Jelikož plak (předchůdce zubního kamene) se v ústech ukládá několik hodin poté, co jsme něco zkonzumovali, doporučuje se čistit zuby dvakrát denně. Neměli byste zanedbávat ani používání mezizubního kartáčku nebo zubní nitě. A samozřejmě – nevynechávejte pravidelné preventivní prohlídky u svého zubního lékaře, které byste měli absolvovat dvakrát ročně.

Proč je zubní kámen nebezpečný?

Jak jste se mohli dočíst v úvodu, zubní kámen nebolí. Proto většina pacientů předpokládá, že není nebezpečný a problematický je jen z hlediska estetického. To však není pravda. Zubní kámen je jen začátek, pokračováním může být parodontitida. Zanedbané zuby jdou ruku v ruce se zánětem dásní, a když se dostaví zánět dásní, parodontitida je už opravdu jen otázkou času. V takovém případě totiž již není napaden jen samotný zub. Problém prorůstá hlouběji do dásně a pomalu ale jistě začíná infikovat a rozpouštět kost. Oslabená kost není dále schopna pevně držet zub, a ten tedy v nejvážnějších případech parodontitidy vypadává.

Se zubním kamenem se pojí i další zdravotní komplikace, jako je nesprávné trávení. Toxické látky, které se hromadí v zubním kameni, pronikají do krve a tím ovlivňují jak fungování trávicího traktu, tak i celého organismu.

Kvůli všem výše uvedeným důvodům byste zubní kámen a jeho odstranění určitě neměli podceňovat. Zejména ne proto, že máte strach usednout do zubařského křesla a všechny procedury, které se v něm odehrávají, se vám spojují s ukrutnými bolestmi. Některé stomatologické zákroky opravdu nejsou nic příjemného, ​​ale odstraňování zubního kamene se do této skupiny jednoznačně neřadí. Je zcela bezbolestné, a dokonce ani není finančně náročné. Proto neváhejte, neriskujte budoucnost svého chrupu a objednejte se na prohlídku co nejdříve.

Štítky

PrevenceZubní kazy

Další podobné články

Čištění kanálkůPrasklý zub

Stomatologický mikroskop

V Schill Dental Clinic díky stomatologickému mikroskopu poskytujeme nadstandardní péči a pacienty ošetřujeme s mimořádnou přesností a precizností. Mikroskop nám umožňuje zvětšit oblast zákroku až dvacetšestkrát. Od roku 2010 jsme začali používat, kromě lupových brýlí, také špičkové dentální mikroskopy. Ty nám umožňují zvýšit…

Přečíst článek

Spolupracujeme

Pořad na Prima TV Spolupracujeme s TV Prima na pořadu Vysněná krása

Sledujte své zubaře na Instagramu

schilldental