Hledáme zkušeného stomatologa, zubní sestru instrumentářku a recepční. Máte zájem se s námi dále rozvíjet?

ChirurgieVytržení zubuZubní náhrady

Kdy je po extrakci zubu nevyhnutelná egalizace

2 minuty čtení Zveřejněno 11. 3. 2021

Extrakce zubu bývá obvykle konečným řešením, ne vždy je však opravdu posledním zákrokem. V určitých případech je nutné, aby po extrakci následovala tzv. egalizace kosti. Co si pod tímto pojmem představit a ve kterých případech se bez ní pacient neobejde? To jsou otázky, na které v závěru tohoto článku budete s určitostí znát odpovědi.

Co je to egalizace kosti?

Egalizace je chirurgické vyhlazení kostních hřebenů v ústní dutině, které po vytržení zubu zůstávají nerovnoměrné a ostré. Vyhlazení kostních hřebenů alveolárního výběžku se nejčastěji využívá pro správné osazení zubní protézy, jejíž nošení pacienta neomezuje v běžném fungování. Egalizace vytváří dobré anatomické prostředí pro snímatelné zubní náhrady a zlepšuje hojení rány po extrakci zubu, čímž připraví lepší prostředí pro osazení zubního implantátu. V obou případech by totiž jakékoliv nerovnosti mohly bránit správnému ukotvení zubní náhrady a pacientovi při jejím užívání způsobovat zdravotní problémy.

Jak probíhá zákrok?

Během drobného chirurgického zákroku odstraní stomatolog přebytečnou kostní tkáň a spolu s ní i části dásně, které již neplní svou funkci. Zredukuje se tak velikost kostních hřebenů a následně se zbylá kost modeluje do požadovaného tvaru. Na závěr se rána sešije.

Je egalizace bolestivá?

Egalizace sama o sobě bolestivá není, protože se provádí v lokální anestezii, a tedy během zákroku pacient necítí nic. Po chirurgickém zákroku jsou dásně trochu podrážděné, pokud však nenastanou žádné komplikace, do šesti až deseti dní od zákroku by podráždění mělo ustoupit. Během této doby je nutné klást velký důraz na dentální hygienu a omezit stravu na kašovité jídla. Ke tlumení bolesti poslouží odvary z heřmánku, dezinfekční spreje a v nutných případech i léky proti bolesti.

Štítky

ChirurgieVytržení zubuZubní náhrady

Další podobné články

zubní laboratoř

Zubní korunky

Zub na počkání. Jaké jsou typy zubních korunek a jak zvolit tu nejvhodnější?

Na trhu existuje několik druhů zubních korunek, které se liší svými vlastnostmi a materiály. Výběr „nejlepší“ zubní korunky závisí na vašich konkrétních potřebách a požadovaném výsledku. Abyste se v džungli zubních korunek lépe zorientovali, přinášíme vám přehled některých běžně používaných typů: Kovové korunky…

Přečíst článek

Dentální hygiena

Skvělá dentální hygiena. Precizní a zevrubná péče v ordinacích Schill Dental Clinic Praha.

Na profesionální dentální hygienu možná už pravidelně chodíte. Není ale dentální hygiena jako dentální hygiena. Někde trvá déle, někde kratší dobu. Není to ale jen o délce ošetření, ale zejména o jeho preciznosti. Proto se průběh i výsledky mohou snadno lišit pracoviště od…

Přečíst článek

Spolupracujeme

Pořad na Prima TV Spolupracujeme s TV Prima na pořadu Vysněná krása

Sledujte své zubaře na Instagramu

schilldental