Dentální hygiena

Parodontitida a jak na ní.

5 minut čtení Zveřejněno 6. 2. 2023

Čisté zuby se nepokazí

Pravidelná a důkladná dentální hygiena je základem zdravých a krásných zubů. U nás v Schill Dental Clinic si na ní opravdu zakládáme. Je bezpodmínečným předpokladem všech zákroků v dutině ústní. A přímo ovlivňuje jejich průběh i následné léčení. Dentální hygienisté proto s lékaři u nás tvoří sehraný tým.

Jsme jedním z mála pracovišť, kde vám můžeme udělat i speciální test na  paradontitidu. Odhalíme tak její přesné stadium, stanovíme patogeny a imunologické predispozice.

Popovídali jsme si o tom s naší dentální hygienistkou Barborou Žižkovou, DiS.

Jaká jsou stádia parodontózy a jak se léčí?

  • počínající fáze parodontitity – zánět dásní (gingivitida)
  • středně pokročilá parodontitida, kdy už zaznamenáváme lehký úbytek kosti
  • silná parodontitida, kdy už je pacient více méně bez parodontu, tj. bez kosti, je nutné pacienta před rekonstrukcí chrupu efektivně léčit a před aplikací implantátů přistoupit k augmentaci kosti

Pokud máme pacienta se zjevnými příznaky paradontity, odhadujeme, jestli se jedná o chronickou paradontitidu, popřípadě nakolik agresivní typ. V tu chvíli je vhodné udělat přesný test, který nám umožní pacienta efektivně léčit.

Pro koho je test vhodný?

Test je vhodný pro pacienty starší patnácti let věku, kdy se začíná parodontitida vyvíjet jako zánět dásní. Velmi často pak rovnou přechází do chronické fáze (95% parodontitid u dospělých). Zásadním rizikovým faktorem je zde přítomnost agresivních tzv. paropatogenních bakterií, které bezpečně zjistí test. Jeho výsledky jsou zásadní pro správné zvolení cílené léčby i prevence

Jak test probíhá?

Tzv. parotest se provádí před čištěním. Zavádějí se papírové čepy do parodontálních kapes, kde nasají tekutinu. Poté se vloží do zkumavky se speciálním roztokem a odešlou se do laboratoře. Tam vyhodnotí, o jaký typ paradontitidy – a jak agresivní – se jedná.

Pro představu, pokud vás bolí v krku a lékař potřebuje zjistit, které bakterie vaše onemocnění způsobují, provede výtěr z krku a vzorek odešle do laboratoře, kde na jeho základě připraví přesný antibiogram a doporučí k léčbě vhodné a účinné antibiotikum. Parotest je založen na podobném principu, ale výtěr se v tomto případě provádí z parochobotu v dásních. V laboratoři pak přesně stanoví, jaké bakterie je zde nacházejí. A zdali to jsou ty, které způsobují agresivní typ paradontitidy. Na základě tohoto vyšetření můžeme nasadit vhodná antibiotika, aby byla léčba účinná.

Je silná paradontita častým jevem, nebo se s ním setkáváte spíše vyjímečně?

Případy se silnou parodontitidou máme u nás na denním pořádku. Není to nic vyjímečného. Stále častěji se setkávám s velmi komplikovanými případy pacientů, kteří v Schill Dental Clinic vidí jejich poslední naději. Často se trápí dlouhé roky, někdy i déle, a mají velké obavy z podstoupení léčby. Ve chvíli, kdy máte pacienta se zuby v tak kritickém stavu, který nutně potřebuje rekonstrukci chrupu, je pro efektivní léčbu důležité, aby měl zdravý parodont. Na základě testu přesně zjistíme, v jaké fázi parodont pacienta je a jak ho nejlépe léčit. Protože pokud se dělá augmentace kosti a následná aplikace implantátů, zdravý parodont je předpokladem hladkého průběhu a lepších výsledků léčby.

Je paradontitida vrozená dispozice a nebo je způsobená špatným čištěním zubů a nedostatečnou péče?

Není to vrozená dispozice. Pokud se o zuby staráme, dobře je čistíme, chodíme pravidelně na dentální hygienu a preventivní prohlídky, pravděpodobnost, že se u nás parodontitida objeví je naprosto mizivá. To zmiňuji při každé dentální hygieně všem svým pacientům. Osvěta je hrozně důležitá.

Čištění v Schill Dental Clinic není úplně levná záležitost. V čem se odlišuje od ostatních pracovišť?

Pokud bychom měli shrnout jedním slovem, dentální hygienu děláme precizněji. Je to nejen o délce čištění, ale také o jeho důkladnosti. Také je to o odbornosti, dlouholetých zkušenostech a úzké spoluprací mezi lékařem a dentálním hygienistou.

Snad nejlépe vystihují práci naší dentální hygienistky slova, která vyslovila spontánně ke konci rozhovoru:

„Nejsmutnější je, když se k vám na první ošetření dostane pacient, který říká, že na dentální hygienu pravidelně chodil už třeba deset let. A přitom má zuby i dásně ve velmi špatném stavu. Silná parodontitida není žádnou vyjímkou. Reakce pacientů na čištění u nás v Schill Dental Clinic jsou často proto i velmi emocionální. Slyšet slova typu „tak precizní čištění zubů jsem ještě nikdy nezažil“ opravdu zahřeje u srdce a motivuje do práce.

Nedovolila bych si lékaři poslat na zákrok pacienta, který by neměl precizně dočištěný chrup. Pracujeme v symbióze a podáváme skvělé výkony. Lékař pracuje dobře a já chci také pracovat dobře. Mojí práci dělám s vášní v srdci a tak jsem ráda, že výsledky jsou vidět. Pacienti se mi pravidelně vrací a to je ta nejlepší odměna.“

Objednejte se na dentální hygienu i vy už dnes.

Štítky

Dentální hygiena

Další podobné články

Čištění kanálkůPrasklý zub

Stomatologický mikroskop

V Schill Dental Clinic díky stomatologickému mikroskopu poskytujeme nadstandardní péči a pacienty ošetřujeme s mimořádnou přesností a precizností. Mikroskop nám umožňuje zvětšit oblast zákroku až dvacetšestkrát. Od roku 2010 jsme začali používat, kromě lupových brýlí, také špičkové dentální mikroskopy. Ty nám umožňují zvýšit…

Přečíst článek

Spolupracujeme

Pořad na Prima TV Spolupracujeme s TV Prima na pořadu Vysněná krása

Sledujte své zubaře na Instagramu

schilldental