Hojení dásně po extrakci zubu

Každý stomatolog v Schill Dental Clinic dělá vše, co je v jeho silách, aby zub zachránil. Extrakce zubu, jinak řečeno jeho vytržení, je až posledním možným východiskem a tento zákrok se většinou podstupuje až v případě, kdy je zdraví zubu nadobro ztraceno. Otázkou však stále zůstává, jak po extrakci postupovat dál.

 1. Hojení dásně

  Vytržení zubu je invazivní zásah do chrupu a z tohoto faktu vyplývá i následné hojení. Hojení extrakční rány trvá přibližně 4 až 6 týdnů. Během tohoto období se nejprve zacelí dáseň, později následuje hojení kosti. I přesto, že poškozený zub je již odstraněn, místo může zůstat ještě několik dalších dní citlivé a bolavé.

 2. Jak se chovat po vytržení zubu?

  V první řadě je důležité ponechat si sterilní tampon, který obdržíte od svého lékaře, v ústech ještě minimálně čtvrt hodiny po vložení. Když přestane účinkovat lokální anestezie, dostaví se první nepříjemné pocity, mírná bolest a případně i otok. Tyto příznaky lze tlumit ledovým obkladem, avšak ten se doporučuje aplikovat pouze během prvních dvaceti čtyř hodin. Později by mohl zpomalovat proces hojení.

  VIDEO: Co Ne / dělat po extrakci zubu

  Vyhýbejte se podráždění dásně

  Po extrakci je důležité vyhýbat se faktorům, které citlivé dásně dráždí. Cigarety, alkohol či mléčné výrobky se nacházejí na prvních příčkách seznamu věcí, které byste během prvních dvaceti čtyř hodin měli vynechat. Co se stravy týče, ta se doporučuje zejména řídká a kašovitá, ideálně ne příliš horká. Nadměrné teplo ráně neprospívá, z toho důvodu v úvahu nepřicházejí ani horké obklady.

  Opatrná dentální hygiena

  Pořádně dodržovat dentální hygienu je třeba neustále. Jedinou výjimkou je právě vytržení zubu. Po něm byste měli poškozené místo ošetřovat velmi opatrně. Na okolní zuby používejte měkký zubní kartáček s jemnými štětinkami, přímo místo rány však nijak nedrhněte. V den zákroku se zdržte i vyplachování. Ústa potřebují čas na vytvoření krevní sraženiny, která zabrání ráně dál krvácet. Vyplachováním tento úkon zpomalujete. Po druhém až třetím dni můžete hojení pomoci výplachem odvarem z bylinek. Vhodný je například řepík či šalvěj.

 3. Kdy se vrátit zpět do ordinace?

  Pokud se váš stav začne po čtvrtém dni od zákroku nebo dokonce později rapidně zhoršovat, nepodceňujte to a navštivte zubního lékaře znovu. Totéž platí i v případě, že v místě rány cítíte něco ostrého a tvrdého, a to i přesto, že vás místo momentálně nebolí. Může jít o ulomený kousek kořene, nebo úlomek kosti. Návštěvu zubaře byste měli absolvovat i v případě, že rána nepřestává krvácet.

 4. Chybí mi zub, co teď?

  Mezera po vytrženém zubu není jen problém z hlediska estetického, ale nepochybně i zdravotního. Kromě toho, že se u vás v budoucnu mohou objevit zažívací potíže způsobené nedostatečným rozkousání potravy, existují i další rizika. Jedním z nich je problém s výslovností. Mimo to chybějící zuby ovlivňují i celkový výraz tváře a pokud jich chybí víc, je jen otázkou času, kdy se dostaví efekt vpáčených lící. Právě kvůli všem výše zmíněným důvodům a tomu, aby se zuby, které vám zbyly, nezačaly nepřirozeně posouvat, je nutné díru zacelit a zub nahradit co nejvhodnější zubní náhradou. V ideálním případě nejpřirozenější a nejlepší zubní náhradou, kterou je zubní implantát.


Objednejte
se teď

OBJEDNÁVKA

Vaše zdraví je na prvním místě, ošetřujeme dle posledních hygienických standardů.

Vycházíme vstříc s termíny

Zasláním vyplněného formuláře berete na vědomí, že společnost Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o. a Schill Dental Clinic Košice s.r.o. budou zpracovávat Vaše osobní údaje výhradně za účelem vyřízení Vaší objednávky.

Naše společnost přistupuje k ochraně Vašich osobních údajů seriózně, a proto bychom Vás rádi upozornili na Poučení dotčené osoby, ve kterém se dozvíte kompletní informace o Vašich právech a způsobu zpracování Vašich osobních údajů.