Hledáme zkušeného stomatologa (m/ž), ortodontistu (m/ž), recepční (m/ž) a dentálního hygienistu (m/ž) Máte zájem se s námi dále rozvíjet?

KariéralidéTechnologieTrendy ve stomatologii

Na slovíčko o trendech v moderní stomatologii. Seznamte se, MDDr. Alexandra Braun

5 minut čtení Zveřejněno 16. 8. 2022

Digitální plánování, 3D tisk a intraorální skenování. „To jsou nejnovější trendy v moderní stomatologii, které u nás v Schill Dental Clinic používáme na denní bázi“, uvádí MDDr. Alexandra Braun.

MDDr. Alexandra Braun je zkušená lékařka, která se specializuje na záchovnou stomatologii, velké estetické rekonstrukceprotetiku. V Schill Dental Clinic působí již od roku 2014. Tedy s přestávkou na mateřskou dovolenou. Odjakživa má blízko k technologiím. Studovala v Bratislavě, kde jí v tomto směru velmi ovlivnil profesor zapálený do 3D technologií, skenů a digitálního plánování ve stomatologii. Tyto technologie se již v roce 2010 začaly objevovat. Pracovat začala v roce 2011 a období „před její mateřskou dovolenou“ popisuje s úsměvem jako období, kdy byla stomatologie „klasičtější“ a více analogová.

V té „klasičtější“ době už ale pracovala s CERECem. A to byl v té době již úžasný pokrok, oproti standartní – ryze analogové – stomatologii, kde například výroba a aplikace korunky trvala zhruba týden. Lékař musel udělat nejprve otisk, pak ho poslat do laboratoře, kde na jeho základě připravili korunku. Díky CERECu se tento proces nesmírně zrychlil.

Co tedy umožňuje CEREC? Je to proces, který vám umožňuje dělat „chair side stomatologii“ (tj. stomatologii u křesla, s vynecháním laboratoře). Jak to funguje? Pacient si sedne na křeslo a vy obrousíte zub na korunku a následně jej oskenujete přímo v ústech pacienta. Na počítači virtuálně vymodelujete korunku a pošlete jí do přístroje (právě onen CEREC), který korunku „vystrouhá“ dle požadovaného zadání z keramického či hybridního – fotokompozitně keramického – materiálu. Vy pak namalujete a vypálíte glazuru, zaleštíte, esteticky upravíte a v průběhu půl hodiny je hotová korunka. Pacient si mezitím dá kafíčko nebo zajde na procházku, a pak si sedne zpátky do křesla, kde se mu korunka nasadí. A spokojený pacient odchází. „Už to byla fantastická věc, která ale bohužel ani dnes není standardem ve všech zubních ordinacích. Je to ale skvělý příklad toho, jak technologické vybavení podstatně zrychluje a optimalizuje ošetření pacienta. A zjednodušuje práci nám lékařům“, komentuje MDDr. Alexandra Braun.

Skutečný převrat ve stomatologii u nás zaznamenala po jejím návratu z mateřské dovolené. Technologie jako digitální plánování, modelace a 3D tisk se staly realitou a díky tomu se stomatologická praxe přesunula do další dimenze. Doslova a do písmene začala „digitální éra“.

Nyní máme například možnost využít metodu „digital flow“, díky které umíme před velkými zásahy do pusy digitálně plánovat.

Příkladem je třeba zákrok, kdy se zvedá skus pro výrazné plošné opotřebení zubů (když si je například pacient obrušuje), anebo když se dělá nějaká estetická rekonstrukce chrupu, úprava frontálních úseků, tj. 6 a více zubů, někdy i plné čelisti, tzn. kompletního ozubení.

Jak digitální plánování funguje? Na základě skenů si máme možnost virtuálně naplánovat, kam se chceme dostat. Klidně i několik možností, a to na základě toho, co po nás požaduje pacient. Ten třeba řekne „mě se moje trojky nelíbí, protože jsou hodně vyosené“, nebo chce zuby „nabubřit“ protože jsou ploché, popřípadě potřebuje srovnat oštípané řezací hrany zubů.  My lékaři si na základě těchto virtuálních metod umíme naplánovat několik variant ošetření, která pak můžeme s pacientem projít, aniž bychom se zubů vůbec dotkli a do detailu vše naplánovat tak, aby byl výsledný efekt stoprocentní. A také abychom se vyhnuli komplikacím. Digitální proces plánování a zpracování totiž komplikace výrazně minimalizuje.

Když se dělají velké rekonstrukce v ústech, tak se dělá před jakýmkoli zásahem do zubů tzv. biomechanická analýza, a to zároveň s 3D modelací. Sledujeme mimo jiné i to, jestli si pacient tu novou rekonstrukci příliš rychle neponičí, například kvůli pozici jeho skusu. V tom případě bude potřeba ještě nějaký jiný zásah, například ortodontická úprava polohy zubů tak, aby nové protetické řešení bylo stabilní dlouhodobě. A nejen na okrasu na pár let a my pak budeme nuceni to pořád dokola opravovat, protože to není stabilní díky poloze zubů.

Tudíž, my digitálním plánováním dokážeme pořešit komplexní problémy a na 3D tiskárně dokážeme vytisknout model řešení, který si pacient vybere a které by chtěl realizovat. V 3D se udělá šablona a na jejím základě pak i mock-up. Ten nasadíme to do pusy „nanečisto“ a pacient ho nějakou dobu nosí, obvykle od hodiny po měsíc. Normálně s tím funguje a my tak zjistíme, co je potřeba doladit nebo upravit. To nás opět posouvá k tomu, aby práce byla vysloveně na míru a aby nezpůsobovala nějaké neblahé efekty. Těm se bohužel nedá úplně vyhnout, pokud děláte takový zákrok rovnou – tj. bez digitálního plánování a bez výše zmiňovaných zkoušek.

To vše nám umožní technologie a spolupráce s technologicky vybaveným zázemím spolupracujících laboratoří.

 

Přehled klíčových technologií závěrem:

Digitální skenování – jak modelů, tak intraorální skenování -tj. zubů přímo v ústech pacienta

3D tisk různých modelů i finálních prací, které se pak nasadí do úst pacienta

Digitální workflow – zlepšuje komunikaci a zefektivňuje spolupráci s laboratoří,  umožňuje plánování  zákroků, polohu implantátu apod. V neposlední řadě umožňuje plánování prací s pacientem a přípravu jejich virtuálních ukázek (na jejichž základě si vybere vhodné řešení a variantu léčby).

Spolupráce s laboratoří je u nás díky novým technologiím plynulejší, rychlejší a přehlednější. Naše výstupy jsou detailnější a na míru šité pro pacienta.

 

 

 

 

Štítky

KariéralidéTechnologieTrendy ve stomatologii

Další podobné články

Čištění kanálkůPrasklý zub

Stomatologický mikroskop

V Schill Dental Clinic díky stomatologickému mikroskopu poskytujeme nadstandardní péči a pacienty ošetřujeme s mimořádnou přesností a precizností. Mikroskop nám umožňuje zvětšit oblast zákroku až dvacetšestkrát. Od roku 2010 jsme začali používat, kromě lupových brýlí, také špičkové dentální mikroskopy. Ty nám umožňují zvýšit…

Přečíst článek

Spolupracujeme

Pořad na Prima TV Spolupracujeme s TV Prima na pořadu Vysněná krása

Sledujte své zubaře na Instagramu

schilldental