Hledáme zkušeného stomatologa (m/ž), ortodontistu (m/ž), recepční (m/ž) a dentálního hygienistu (m/ž) Máte zájem se s námi dále rozvíjet?

Náš tipPrevence

Oteklé dásně – hlavní příčiny

6 minut čtení Zveřejněno 11. 9. 2021

Oteklá dáseň je příznakem, díky kterému víme, že tělo vykazuje značnou aktivitu spojenou s řešením určitého zdravotního problému.

Oteklé dásně mohou signalizovat špatnou dentální hygienu či zánět. Oteklá dáseň je symptomem několika závažných onemocnění ústní dutiny. Ne vždy se však jedná o problém spojený se závěsným aparátem, ačkoliv ve většině případů je příčinou gingivitida nebo parodontitida – zánět dásně. Zánět dásní ale nutně nemusí znamenat předzvěst onemocnění, může totiž vzniknout i jako reakce na vytržený zub či nesprávnou ústní hygienu.

Oteklá dáseň – hlavní příčiny

Průvodním symptomem zánětu dásně je nejčastěji otok, zarudnutí a citlivost. V některých případech může jít o důvody jako:

  • Zuby moudrosti: Otok, zarudnutí a ostrá bolest je typickým symptomem nesprávného růstu osmiček. Oteklé dásně se objevují ve spojitosti s tím, že se mezi dáseň a částečně proříznutý zub dostávají zbytky potravy, které nelze odstranit a časem způsobují zánět. Ačkoli je zánět a otok při jejich prořezávání běžnou součástí, pokud se bolestivost zvyšuje, je třeba vyhledat stomatologa.
  • Extrakce zubu: Vytržení zubu je zásah do struktury celého závěsného aparátu. Po extrakci zubu je v dásni prakticky otevřená rána. V ní se mohou usídlit patogenní bakterie způsobující zánět. Otok vzniká jeho gradací, kdy je nutný zákrok stomatologa, vyčištění rány a většinou i užívání antibiotik.
  • Zubní povlak: Nesprávná zubní hygiena je nejčastějším důvodem otoku a zánětu dásní. Oteklé dásně vznikají především v oblasti zubů. V mezizubních prostorech je zubní hygiena náročnější, často ji provádíme nesprávně nebo na mezizubní prostory zapomínáme. Usazením zubního plaku a nahromaděných bakterií právě v těchto prostorách může vznikat parodontitida.
  • Parodontitida: Zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubů. Pacienty může postihovat v různých formách, například ústup dásní, jejich otok a zarudnutí. Často se tyto symptomy vyskytují současně.
  • Gingivitida: Následek nedostatečné nebo nesprávné ústní hygieny se může projevit i ve formě gingivitidy, zánětlivého onemocnění dásní, které má v případě neřešení chronické následky. Je často doprovázeno otokem. Zánět se rozšiřuje postupně mezi všechny zuby, což se dá říci i o postupujícím otoku. Pokud pacient navštíví stomatologickou ambulanci včas, je možné tento stav zvrátit a předejít dalším problémům.

Oteklé dásně u dětí

Oteklé dásně u dětí nejsou ničím výjimečným. Růst zubů je proces, během kterého se zoubky musí proříznout dásní. Právě otok a zánět je reakcí dásně na prořezávající se zuby. Zvýšená teplota, bolest hlavy, otok a zánět dásně jsou doprovodné příznaky, se kterými je třeba v takové situaci počítat. Lék na zanícené dásně může být v tomto případě gel či odvar z řepíku lékařského. Výbornou pomůckou je i využití kusadel.

Případy, kdy jsou zuby dítěte prořezané, a přesto se vyskytují oteklé dásně, jsou taktéž časté. Jde především o zanedbání zubní hygieny, kterou doporučujeme pěstovat u dětí již od prořezání prvního zoubku – vytvoření rutiny je důležité. Nesprávná hygiena je předpokladem vzniku gingivitidy. Ta se nevyhýbá ani našim ratolestem. Už při prvních příznacích je nutné navštívit stomatologickou ordinaci a konzultovat možný plán léčby. Nedoporučujeme léky proti bolesti, ty problém dětem nevyřeší. Více se dočtete v článku o tabletách proti bolesti pro děti.

Oteklé dásně – léčba

Co pomáhá na oteklé dásně?

Předtím, než začneme pomýšlet na různé diagnózy, je třeba věnovat se zubní hygieně a ústní dutinu pořádně vyčistit. Pravidelné a správné čištění zubů je návykem, který má největší vliv na udržení zdravých zubů a dásní.

Na dotaz ohledně otoku dásní neexistuje univerzální odpověď. Proto je nutná konzultace s ošetřujícím stomatologem, který stanoví diagnózu a druh léčby. V některých případech se pacientům předepisují i ​​léky proti bolesti či antibiotika, to však jen v případech, kdy otok nelze odstranit ošetřením a dodržováním správné dentální hygieny.

Můžeme ještě zmínit několik produktů, které vám mohou s otokem dásní pomoci.

Gel na zanícené dásně

Parodontologický gel na zanícené dásně je vhodnou volbou při různých typech otoku a zánětu. Doporučujeme variantu bez flouridu, který je bezpečný i pro těhotné ženy a děti. Nejčastěji jsou gely doplněny o extrakty léčivých bylin, které se postarají o zklidnění a regeneraci dásně. Mnohé z dostupných gelů fungují na bázi dlouhotrvajícího filmu, takže je možné je večer nanést a ráno smýt.

Zubní pasta na zanícené dásně

Zubní pasta na zanícené dásně by měla být součástí povinné výbavy každého pacienta trpícího chronickým zánětem dásní. Účinek zubní pasty na redukci zánětu je patrný až po delším používání, zejména díky podpoře přirozené ústní mikroflóry.

Ústní voda na zanícené dásně

Podobně jako zubní pasta, ani ústní voda na zanícené dásně nefunguje okamžitě. Okamžitým účinkem může být zklidnění dásní díky její antiseptickým účinkům. Vše však záleží na rozsahu zánětu.

Zanícené dásně a domácí recept

Domácí recept na zanícené dásně je především podávání louhu z řepíku lékařského či nanášení uklidňujícího gelu na dásně. V některých případech může pomoci i tabletka proti bolesti, ale tu nelze považovat za dlouhodobé řešení.

Pokud není otok a zánět dásní způsobený růstem zubů, nedoporučujeme spoléhat se výhradně na domácí medicínu. Vhodnější alternativou je návštěva zubního lékaře.

Závěr:

Oteklým dásním a jejich zánětům se lze vyhnout pravidelnou ústní hygienou. Ta zahrnuje nejen domácí péči, ale i pravidelné profesionální ošetření ze strany dentálního hygienika. Pokud již pacient trpí zanícenými dásněmi, případně otokem, který přetrvává, doporučujeme bezodkladnou návštěvu zubaře. Jsou to jasné signály které ukazují na problém. My jsem tu proto, abychom vám pomohli.

Štítky

Náš tipPrevence

Další podobné články

Čištění kanálkůPrasklý zub

Stomatologický mikroskop

V Schill Dental Clinic díky stomatologickému mikroskopu poskytujeme nadstandardní péči a pacienty ošetřujeme s mimořádnou přesností a precizností. Mikroskop nám umožňuje zvětšit oblast zákroku až dvacetšestkrát. Od roku 2010 jsme začali používat, kromě lupových brýlí, také špičkové dentální mikroskopy. Ty nám umožňují zvýšit…

Přečíst článek

Spolupracujeme

Pořad na Prima TV Spolupracujeme s TV Prima na pořadu Vysněná krása

Sledujte své zubaře na Instagramu

schilldental