Hledáme zkušeného stomatologa (m/ž), ortodontistu (m/ž), recepční (m/ž) a dentálního hygienistu (m/ž) Máte zájem se s námi dále rozvíjet?

Zubní můstky

Zubní můstek – cena, postup, životnost

6 minut čtení Zveřejněno 7. 12. 2019

Zubní můstek může esteticky i funkčně pomoci v případech, kdy jsou vaše zuby poškozené do takové míry, že jejich léčba či ošetření není možná a extrakce (trhání) zubů je nutnost.

Zubní můstek – co to je?

Zubní můstek je protetická náhrada jednoho nebo i více chybějících zubů. Patří mezi zubní náhrady jako zubní protézy či zubní implantáty. Samotný název vychází z jeho praktického osazení do ústní dutiny, kdy jako most spojuje jeden zub s druhým. Řeší estetické i funkční problémy, které zpravidla nastávají po extrakci ztrátě zubů. Laiky je často mylně označován jako zubní protéza. Hlavní rozdíl mezi zubní protézou a zubním můstkem je ten, že můstek je fixní, trvanlivý a nedá se vyndávat.

Pro koho je zubní můstek vhodný?

Po extrahování zubů a doléčení zůstávají nevyplněné mezery mezi zuby. Zuby před a za mezerou po vytrženém zubu mají tendenci sklánět se do těchto mezer. Protilehlé zuby zase mají v důsledku uvolnění protitlaku během skusu tendenci dál vyrůstat a vyčnívat. V místě mezer také může dojít k úbytku kostí. Všechny tyto změny mohou ztížit následné protetické (náhradní, umělé) řešení. Proto je vhodné chybějící zuby nahradit co nejdříve. Zubní můstek se navrhuje na základě důvodu (estetický, funkční), posouzení polohy, délky a počtu mezer v čelisti. Zároveň se přihlíží i ke stabilitě zbývajících zubů, které budou mít za úkol držet budoucí konstrukci po přemostění.

  • Estetický důvod pro zubní můstek (Příklad) – Pacientovi chybí zub v přední části zubního oblouku. Mezera po zubu tak způsobuje výrazné narušení estetického vzhledu úsměvu a celkovou estetiku chrupu.
  • Funkční důvod pro zubní můstek (Příklad) – Pacientovi chybí více zubů za sebou ve žvýkací části zubního oblouku. Chrup tak ztrácí svoji funkčnost, v důsledku čehož se konzumace jídla stává obtížnou, a s tím přicházejí potíže s trávením. Mezi další funkční problémy patří zhoršená artikulace a poruchy v čelistním kloubu.

Druhy a materiály zubních můstků

Zubní můstky dělíme na dočasné a trvalé, podle použitého materiálu na kovové, plastové / pryskyřičné, kovokeramické a celokeramické. Pryskyřičné můstky jsou dočasné řešení, používají se v čase hojení extrakčních ran, případně se používají při implantátech v čase hojení, aby pacient nezůstal bez zubů.

  • Zubní můstek keramický – Esteticky vhodnější jako náhrada předních zubů. Při použití kovokeramických zubních můstků se totiž může časem viditelně odhalit kovová konstrukce.
  • Zubní můstek kovokeramický – z estetických důvodů se doporučuje jako náhrada na zadní zuby. Vyrábí se z vysoce kvalitní keramiky. Jsou doporučovány těm, jejichž sousední zuby již nejsou zdravé, případně byly již opravovány.
  • Zubní můstek uchycený o zubní implantát – je nejvhodnějším řešením, protože při jeho použití nedochází k poškození vlastních zubů, můstek je našroubován na implantát. V případě jeho poškození ho můžeme kdykoliv odšroubovat, v laboratoři opravit a nasadit zpět.
  • Zubní můstek Maryland – Estetické provizorium. Jedná se o zubní můstek, při jehož použití se neobrušují pilířové zuby. Zubní můstek se uchycuje na opěrné zuby pomocí tzv. kovových nebo jiných křídel.

Zubní můstek – postup před, při a po aplikaci

  1. Pokud se pacient rozhodne pro zubní můstek, čeká ho podrobné klinické vyšetření a dohodne se časový plán následného ošetření a úpravy zubů, které budou mít za úkol držet budoucí konstrukci zubního můstku. Ty se proto nazývají pilířové zuby. V případě, že jsou pilířové zuby zdravé a plní potřebná kritéria dostatečné stability, přistupuje se k jejich úpravě. Pod úpravou pilířových zubů na zubní můstek rozumíme jejich obroušení do potřebného tvaru (proces obrušování je bezbolestný). Pokud je stabilita pilířových zubů nedostatečná, nebo tyto zuby chybí, ukotvení zubního můstku může být tradiční cestou nerealizovatelné. Tyto chybějící zuby se však dají nahradit zubním implantátem, a ten následně může sloužit jako pilíř pro zubní můstek. Po přípravě pilířových zubů obroušením, případně po úspěšném zavedení zubních implantátů jako nosných prvků zubního můstku, jsou odebrány otisky čelisti. Na základě odebraných otisků čelisti je vytvořen model zubní situace ve vaší ústní dutině.
  2. Zubní můstek je následně zhotoven v laboratoři. Materiály zubního můstku doporučuje stomatolog na základě vašeho zdravotního stavu a situace v ústní dutině. Takto zhotovený můstek musí mít vyhovující formu, tvar, barvu i funkci.
  3. Zubní můstek se ukotví na své místo v ústní dutině
  4. Je potřeba provádět správnou dentální hygienu doma a také minimálně jednou za půl roku přijít na dentální hygienu do ordinace. Tím dosáhnete prodloužení životnosti zubní náhrady a ušetříte si další finanční náklady.
    Pokud vás zajímá konkrétní příklad a výsledek realizace zubního můstku zachyceného o zubní implantáty, přečtěte si příběh paní Julie, která se k nám do ordinace Schill Dental Clinic dostala prostřednictvím TV Markíza. Jsme rádi, že se nám podařilo vyřešit její zdravotní i estetický problém se zuby.

Jaká je cena zubního můstku?

Cena zubního můstku závisí na jeho druhu, množství použitého materiálu a ceně kvalitní práce zubních specialistů. Rozdíl v ceně tedy tvoří druh materiálu, ze kterého je zubní můstek zhotoven, a také forma a časová náročnost provedení (Cenový rozdíl může zapříčinit i kvalitní a přesný otiskový materiál, precizní a drahý zubní technik apod.) Je rozdíl, když si na zubní můstek vyhradí zubař dostatečný čas a precizně si se zubním můstkem vyhraje kvalitní zubní technik, a když se práce provádí jako na běžícím pásu. V Schill Dental Clinic pracujeme s nejkvalitnějšími materiály na výrobu otisků zubů a zároveň spolupracujeme s nejlepšími zubními laboratořemi, které používají nejkvalitnější materiály pro výrobu zubních náhrad. V případě zubních můstků je tedy možné hovořit o cenovém rozsahu.

  • Cena za běžný kovokeramický můstek se pohybuje přibližně od 10000 Kč po 50000 Kč
  • Cena za běžný celokeramický můstek se pohybuje od 22500 Kč po 62500 Kč
  • Cena za celokeramický můstek s realizací uchycení o implantáty (i s implantací zubních implantátů) může sahat ještě výše.

Ceny prosím berte jen jako orientační, přísně závisí na rozsahu a povaze proměnných faktorů, použitých technologií a materiálů.

Nejsnadněji si aktuální cenu ověříte v našem aktualizovaném ceníku, nebo se informujte přes kontaktní formulář či telefonní číslo.

Štítky

Zubní můstky

Další podobné články

Čištění kanálkůPrasklý zub

Stomatologický mikroskop

V Schill Dental Clinic díky stomatologickému mikroskopu poskytujeme nadstandardní péči a pacienty ošetřujeme s mimořádnou přesností a precizností. Mikroskop nám umožňuje zvětšit oblast zákroku až dvacetšestkrát. Od roku 2010 jsme začali používat, kromě lupových brýlí, také špičkové dentální mikroskopy. Ty nám umožňují zvýšit…

Přečíst článek

Spolupracujeme

Pořad na Prima TV Spolupracujeme s TV Prima na pořadu Vysněná krása

Sledujte své zubaře na Instagramu

schilldental