MENU

Dentální hygiena

Profesionální péče o zdraví Vašich dásní a  zubů prováděná dentální hygienistkou významně přispívá k prevenci vzniku zubního kazu a paradentózy. Dentální hygienu doporučujeme provádět pravidelně, a to minimálně jednou za šest měsíců.

Zubní hygiena v Schill Dental Clinic Praha

První návštěva

V průběhu vstupního vyšetření Vám zubní lékař nebo dentální hygienistka provede vyšetření parodontu. Při něm používá kalibrovanou sondu, kterou měří hloubku prostoru mezi dásní a zubem - tzv. kapsu. Současně sleduje, zda dásně na dotek sondou krvácejí, či nikoliv, a zda je přítomen zubní kámen. Toto vyšetření hodnotí skutečný stav Vašich dásní a parodontu i úroveň Vaší ústní hygieny. Podle výsledku je stanoven individuální plán léčebně-preventivní péče. Jeho cílem je vyléčení zánětu Vašich dásní a zpomalení, až zástava postupu Vaší paradentózy.

Profesionální čištění zubů - zubní hygiena

Při čištění zubů odstraňujeme z povrchu zubů zubní plak. Zubní plak je složen ze zbytků měkké potravy a mikroorganismů. Je mazlavé konzistence, a pokrývá souvisle povrch korunky zubu. Tvoří se neustále; přítomnost bakterií v něm podporuje vznik zubního kazu a zánětu dásní. Pokud chceme těmto škodlivým účinkům zabránit, musíme se naučit je správně mechanicky odstraňovat.

Pokud Vaše dásně nekrvácejí, hygienistka provede čištění zubního plaku a kamene nad dásní ručním nástrojem či ultrazvukem. Současně odstraní všechny nežádoucí povrchové pigmentace kalíškem nebo pískovačem (air-flow). Závěrem Vás provede správnou technikou čištění zubů a k tomu potřebnými pomůckami. Pravidelná návštěva je jednou za šest měsíců a trvá přibližně 60 minut.

Jsou-li Vaše dásně zanícené, krvácejí, a kapsy jsou hlubší 3 a více mm, jedná se již o postižení paradentózou (odborně: parodontitidou). Současně může být přítomna i viklavost zubů a odhalené krčky. V tomto stádiu se v hlubokých kapsách hromadí zubní plak a kámen, které nelze odstranit pouhou domácí péčí. Plak zůstává ukryt hluboko v kapse, podporuje její další prohlubování a zhoršení viklavosti daného zubu. Péče, náležející k tomuto stádiu, spočívá v odstranění plaku a kamene z hloubky chobotů a ohlazení povrchu postižených kořenů. Tento proces je časově náročnější, provádí se po úsecích chrupu a zpravidla vyžaduje několik hodinových návštěv.

Více se dovíte v článku Dentální hygiena - více do hloubky