Dětská stomatologie

 

Stomatologická ordinace je pro děti častokrát strašákem. Důvěra mezi zubařem a mladým pacientem se buduje velmi dlouho. Rodič by měl v tomto vztahu figurovat jako mezičlánek, který dítě naučí, že při správné péči není návštěva zubaře vůbec bolestivou záležitostí.

Důležitá je příprava

Strach ze zubaře u dětí často vzniká na základě nepříjemného zážitku, či nesprávného chování rodiny. Vhodné je před návštěvou ordinace dítěti vysvětlit, a dokonce i nacvičit kroky, které ho budou u zubaře čekat. Jednoduchým řešením je vymyslet krátký příběh, říci dítěti, že se mu lékař na zoubky podívá, umyje je, případně pohladí. Jelikož dítě nejvíce věří právě svým rodičům, ti by ho měli podpořit a ukázat mu, že spolupráce a uposlechnutí rad stomatologie je pro dentální zdraví klíčové. Rodiče nesmí používat slovo neboj se, neboť právě tím dítě dostává pocit, že by se mělo něčeho bát.

První návštěva u zubaře

Dítě by se poprvé do zubní ordinace mělo přijít jen seznámit s lékařem a ordinací. Přijít tehdy, když už pociťuje bolest, je pozdě. Cílem prvního setkání by totiž mělo být seznámení se s personálem a prostředím, nejlépe formou interaktivní hry.

Komunikaci a informování dítěte o úkonech je třeba nechat na lékaři. Jeho úkolem je získat si mladého pacienta na svou stranu. V případě spolupráce mají být děti odměněny. Pokud dítě s doktorem nespolupracuje, může se podávat lokální, případně celková anestezie. První preventivní kontrolu doporučujeme ve věku půl roku dítěte. Časná preventivní kontrola je edukativní nejen pro dítě, ale i pro jeho rodiče. Ten se naučí správnou techniku čištění zubů, a bude poučen o vhodné výživě podporující dentální zdraví. Měla by se stihnout do období, kdy se prořežou dočasné stoličky.

 

Jaké problémy nejčastěji trápí děti?

Zatímco dospělí se často potýkají s estetickými či parodontologickými problémy, děti nejčastěji bojují se zubními kazy, vývojovými vadami a problémy, které vznikly po úrazech. Jiným důležitým problémem, na který narážíme nejen v dětské dentální péče, je lenost, případně nevyhrazení​​​​​​​ si dostatečného času na precizní vyčištění zoubků.

Častým problémem u pacientů v tomto věku jsou kazy na žvýkacích ploškách. Známé jsou i tzv. lahvové, příp. dudlíkové kazy, které často vznikají právě tehdy, pokud dítě usíná s lahví se slazeným nápojem. Dítě by se mělo začít starat o své zoubky přibližně od druhého roku života. Asistence rodiče je však klíčová, ten by měl dítěti pomáhat až do věku 12 let.

V tomto věku se mohou objevit první mezizubní kazy. Následně se pod kontaktní ploškou vytvoří těžko dostupný prostor. Důležitý je budování návyku dítěte na pravidelné správné čištění zubů. Jako vhodnou motivaci můžete použít barevný zubní kartáček či hru.

Pacientům v tomto věku se nejčastěji tvoří kazy na žvýkacích ploškách šestek (první trvalé stoličky), později v prostoru mezi trvalou a dočasnou stoličkou. Velkou pozornost je třeba věnovat zejména kontaktním ploškám všech zubů - jak dočasných, tak i trvalých.

Na co se nás nejčastěji ptáte

To, jak přesně by měla probíhat domácí zubní péče u dítěte vám předvede náš zkušený stomatolog. Z hlediska vývoje zdravých zubů se však doporučuje dodržování několika základních zásad. Důležité je vyčištění předních zoubků po každém krmení, slazeného sirupu či čaje, a to vlhkým kartáčkem nebo hadříkem způsobem stírání. V noci je vhodné pít pouze neslazené nápoje.

Pití z lahve s dudlíkem je vhodné přerušit po prořezání prvních zubů a naučit dítě pít z poháru. V tomto období se vyvíjejí sklony ke zlozvykům - dýchání ústy, návyk na dudlík, cucání palce atd. Také podávání sladkostí by mělo být kontrolováno rodiči. Vhodné je naučit děti pít neslazený čaj nebo vodu a nepreferovat slazené nápoje.

Důležité je rovněž čistit zuby měkkým kartáčkem s použitím stírací techniky a také precizní čištění mezizubních prostor nitkou nebo mezizubními kartáčky. Všechny zuby a zubní plošky musí být čisté. K preventivním opatřením mimo jiné patří i fluoridace. Optimální je použití dětské zubní pasty a během dentální hygieny fluoridační přípravky.

Primárně se otázkami korekce chrupu věnují ortodontisté. Ortodontické problémy mohou vznikat na základě různých faktorů - při výměně mléčných zubů za trvalé, dědičností, nedostatkem místa v ústní dutině, nevhodným tvarem či velikostí zubů, neproraženými zuby apod. Standardně se korekce provádí okolo 8. roku života, ale u každého dítěte je to individuální.

Na základě detailních vyšetření ortodontista vypracuje léčebný plán, který zahrnuje aplikaci aparátu - ať už fixního, snímatelného nebo dlahového. Proces aktivní léčby trvá u dětí mnohdy mnohem déle, než u dospělých pacientů. Častokrát je totiž proces započat již při mléčných zubech, kdy stomatolog spolu s ortodontistou čekají, kdy trvalé zuby nahradí ty dočasné. Podle stavu dítěte a jeho věku může ortodontista doporučit konzultaci se stomatochirurgem, logopedem či ORL specialistou.
Více se o čelistní ortopedii dočtete na stránce ortodoncie.

Korunkami se řeší rozsáhlé defekty způsobené kazem, úrazem nebo vývojovou anomálií. Jde zejména o případy, kdy jsou zoubky poškozeny natolik, že děti odmítají potravu. Korunky se mohou využít také v případě mléčných zubů. Je to zejména z důvodu, že ztráta takových zubů před proříznutím trvalých nástupců může mít na další stav pacienta negativní následky. Naštěstí nám však moderní technologie dovolují zachránit zub i v pozdějším stádiu problému - například endodontickým ošetřením.

Pečetění zubů je preventivní a bezbolestný zákrok sloužící na ochranu žvýkací plošky dětských zubů před vznikem zubního kazu. Spočívá v nanesení speciálního materiálu na zuby, a to nejlépe v čase hned po jejich prořezání. Nejčastěji se pečetí žvýkací plochy stoliček, aby se bakterie způsobující tvorbu zubního kazu nemohly dostat do rýh a na hůře dostupná místa. Tato forma prevence je vhodná zejména v případě mléčných zubů, aby se tak předešlo vzniku kazu na mléčných zubech a jeho šíření na zuby trvalé. Pečetění ochrání plošku zubu přibližně na 3 - 5 let. Je třeba zdůraznit, že pečetí se jen zdravé zuby, které mají na povrchu rýhy nebo jamky, které se obtížně čistí. Nepečatí se zuby, které mají kaz nebo jsou v procesu léčby. 


Objednejte
se teď

OBJEDNÁVKA

Vaše zdraví je na prvním místě, ošetřujeme dle posledních hygienických standardů.

Vycházíme vstříc s termíny

Zasláním vyplněného formuláře berete na vědomí, že společnost Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o. a Schill Dental Clinic Košice s.r.o. budou zpracovávat Vaše osobní údaje výhradně za účelem vyřízení Vaší objednávky.

Naše společnost přistupuje k ochraně Vašich osobních údajů seriózně, a proto bychom Vás rádi upozornili na Poučení dotčené osoby, ve kterém se dozvíte kompletní informace o Vašich právech a způsobu zpracování Vašich osobních údajů.