MENU

Estetická stomatologie

Každý touží po zdravě vypadajícím a krásném chrupu.  Bílé zuby dokonalého tvaru jsou nejenom důležitým znakem mladistvosti a fyzického zdraví, ale v dnešní době zaměřené na vzhled také estetickou nutností (zejména v profesích,  kde se často komunikuje s jinými lidmi).

Jsou lidé, kteří za své zdravé, pevné a přirozeně bílé zuby mohou vděčit dobrým genům. Většina z nás však takové štěstí nemá. Estetická stomatologie proto dnes hraje velice důležitou roli. V Schill Dental Clinic umíme přírodě pomoci.

Bělení zubů

Bílá je ve všeobecnosti vnímána jako ideální barva zdravých zubů. Běžné každodenní vlivy však mají tendenci zuby barvit.  Děje se to při pití kávy, čaje,  červeného vína  nebo konzumaci hořké čokolády. V dlouhodobé časové perspektivě kombinace těchto negativních vlivů vede k zbarvení zubní skloviny.

Stejně jako každému zákroku, tak  i bělení zubů,  předchází jejich kontrola a profesionální čištění. Bělení zubů je zesvětlení vlastní, přirozené barvy zubů. Jeho úspěšnost závisí na mnoha faktorech a je předmětem důkladné konzultace s lékařem, před zahájením vlastního bělení.

Fasety

Kromě bělení zubů patří k dalším estetickým stomatologickým úkonům i korekce zubů (jejich postavení a tvar). V takovém případě se používají keramické fasety ke korekci hlavně předních ploch zubů. Pomocí kompozitních materiálů je tak možné dosáhnout žádoucího tvaru zubu, korigovat vývojové vady, případně důsledky úrazu.

Inlay, onlay

Nejmodernější metodou v oblasti zubních výplní je použití keramických inlayí či onlayí v barvě zubu. Používají se především jako náhrada v případech, kdy je poškozena část zubu (prasknutí, odlomení části zubu, velká kazivá dutina a pod.) a řeší tak defekty příliš rozsáhlé na opravu pouhou výplní.

Velice dobré vlastnosti nabízí tzv. onlay systém. Je vhodný hlavně na zadní zuby; největší oblibě se těší keramická onlay. Ze zubu se odstraní jenom tolik, kolik je nezbytné, jde tedy o velmi šetrnou metodu. Další postup je však odlišný. Současná moderní technika umožňuje s pomocí počítačem řízené technologie vytvořit zubní „plombu“ v průběhu několika minut. Následně se onlay nalepí na zub a případně upraví podle potřeby. Takto vytvořená náhrada části zubu má vynikající mechanické vlastnosti, je pevná a k nerozeznání od vlastního zubu.

Korunky

Korunky jsou zhotovovány v případě velké ztráty zubních tkání, kdy zhotovení kompozitní výplně, inleje nebo onleje již není možné. Zubní korunky se na pevno nalepí na předem nabroušený zub. Používají se v případě mechanického narušení zubu po úrazu, na ochranu oslabených zubů nebo tehdy, kdy nezůstal dostatek původní zubní hmoty.

Pokud zub zcela chybí, nahrazuje se tato mezera zhotovením tzv. můstku, který je kotven na sousední zuby. Nevýhodou můstku je však skutečnost, že před jeho nalepením musí být upraven (obroušením) tvar okolních zubů, které mohou být jinak úplně zdravé.

Korunky lze vyrábět z mnoha typů materiálů: kovu, pryskyřice, keramiky či kombinace kovu s keramikou - metalokeramiky. Volba určitého typu korunky vychází z typu, tvaru a postavení nahrazovaného zubu a v neposlední řadě i finančních možností pacienta. Největší novinkou v této oblasti jsou korunky celokeramické, vyrobené ze speciální vytvrzované keramiky. Jejich tvrdost dosahuje tvrdosti kovu, při současném zachování vysoce estetického a přirozeně vyhlížejícího zubu.