Přijímáme nové pacienty

Prevence

O zubním plaku trochu jinak

3 minuty čtení Zveřejněno 20. 9. 2020

V předchozím článku jsme si „posvítili na zoubek“ krvácení dásní. Pokud jste ho nečetli, nezoufejte, můžete tak učinit zde.

Dnes pokračujeme v objasňování příčin problémů se zuby, dásněmi a celkově se zdravím v ústní dutině.

Mimochodem víte, že drtivá většina zubařů se začala o své zuby správně starat až po nástupu na lékařskou fakultu? Protože teprve až tam se dozvěděli, proč je to opravdu důležité. My vám to chceme objasnit už teď.

Je to lepkavé, žluto-bílé, smrdí to. Co je to?

V ústech máme bakterie. Jsou tam vždy a nechceme a ani se jich nemůžeme zbavit úplně. Při pravidelném správném čištění zubů nepředstavují problém. Problém je, že mají rády cukr. Jakmile sníme něco, co obsahuje jednoduché cukry, bakterie jásají. Umí ho zužitkovat dvěma způsoby – jednak ho ihned „jedí“, aby získaly energii a mohly se množit a jednak si jako kdyby budují „příbytek“ v podobě lepkavé hmoty, ve kterém bydlí a ze kterého umí čerpat energii. Pomocí této lepkavé hmoty se přilepí na zuby, aby je nespláchly sliny, množí se v ní a hmota stále sílí. V realitě to vypadá tak, že už za pár minut po snědení snídaně máte na zubech tenoučkou vrstvu, tzv. pelikulu. V průběhu dne tato vrstva dozrává, sílí, jsou v ní miliardy bakterií a přibližně za 12 hodin už je z ní vyzrálý zubní plak, který je žluto-bílý a zrovna nevoní. Proto se doporučuje čistit zuby 2x denně. Zubní plak je měkký a zubním kartáčkem se dá lehce odstranit. Když ho ale neodstraníme, způsobí nám problémy.

Jak vím, že to nedělám správně?

Říkáte si: „Vždyť si zuby čistím!“. A přeci jen máte na jistých místech zubní kámen? No, díky za něj! Ukazuje Vám, kde to s tím čištěním není úplně dokonalé. Zůstal Vám tam totiž zubní plak. Jenže postupně, když zubní plak neodstraníme, dostávají se do něj minerály ze slin a zubní plak se stává stále tvrdším a tvrdším, nakonec je jako kámen, který kartáčkem už odstranit neumíme. Takže, až v budoucnu půjdete na dentální hygienu, zeptejte se, kde máte nejvíc zubního kamene a tam je třeba to čištění vyšperkovat. Nejčastěji bývá na vnitřních plochách spodních zubů, ale i na vnějších plochách zadních horních zubů. Je tomu tak proto, že se tato místa obtížněji čistí a v blízkosti těchto míst jsou vývody slinných žláz a snáze se tedy do ponechaného plaku inkorporují minerály ze slin.

Někomu se zubní kámen tvoří rychle. Záleží na tom, jaké sliny máme. O slinách si v budoucnu ještě povíme víc, protože je to také velmi zajímavé. Pozor, stále však platí, že kdyby nebyl zubní plak, zubní kámen by nevznikl.

Další problém, který způsobuje zubní plak, je zubní kaz. Ale o tom zase příště.

Štítky

Prevence

Další podobné články

ChirurgieEstetická rekonstrukce

Celková rekonstrukce chrupu.

Pokud máte špatně postavené zuby a váš chrup tak není zcela funkční, kvalitu vašeho života může změnit k lepšímu rekonstrukce chrupu. Ta je také řešením pro komplikované případy, kdy jsou zuby silně poškozené kazy, úrazem nebo v důsledku nejrůznějších onemocnění. Co obnáší rekonstrukce…

Přečíst článek

Zubní chirurgie v Praze

Zubní chirurgie je jednou z hlavních specializací Schill Dental Clinic Praha. Mezi hlavní zákroky zubní chirurgie patří: implantace (náhrada chybějícího kořene zubu, poté aplikujeme nový zub k nerozeznání od vašich původních zubů) extrakce (vytržení zubu) a resekce kořenového hrotu (odstranění konce zubního kořenu)…

Přečíst článek

Spolupracujeme

Pořad na Prima TV Spolupracujeme s TV Prima na pořadu Vysněná krása

Sledujte své zubaře na Instagramu

schilldental