Ortodoncie - zubní rovnátka

Čím se zabývá ortodoncie?

Ortodoncie je obor stomatologie, který se zabývá postavením zubů a čelistí.

 

Kdy vyhledat ortodontistu?

  • pokud potřebujete změnit polohu zubu
  • z estetických důvodů
  • v dětském věku - kontrola správného vývoje chrupu a úprava postavení zubů

Jaké druhy rovnátek rozlišujeme?

Jde o rovnátka, která se lepí na zuby. Využívají se zejména zámečky (kovové nebo keramické), ale i drátky, gumičky, kroužky či kanyly. Délka léčby je obvykle přibližně dva roky. Tento proces se může natáhnout, pokud například zařazujeme z kosti zuby, které nedokázali vyrůst samy. Rovnátka mohou být instalována z vnější strany zubů (vestibulární ), a dokonce i z vnitřní strany (Lingvální).

U nás v Schill Dental Clinic využíváme systém neviditelných snímatelných dlah značky Invisalign. Jde o rychlejší alternativu fixního aparátu. Dlahy, které si klient mění sám v pravidelných intervalech, jsou vyráběny na míru, a tištěné na speciální 3D tiskárně. Snímatelný dlahový systém je vhodnou metodou v mnoha případech, např. pokud má pacient málo místa v ústech, nebo potřebuje posunout zuby o několik milimetrů dozadu. Přečtěte si více o inovativním systému Invisalign.

Je vhodným pro pacienty, kteří mají mléčný nebo smíšený chrup. Při včasné ortodontické diagnóze a následné instalaci snímatelného rovnátkového aparátu lze usměrňovat prořezávání zubů a konečný růst čelistí. Snímatelný aparát se také využívá v závěrečném stádiu léčby fixními rovnátky, na udržení dosaženého stavu.

Rozdíly mezi fixními rovnátky a neviditelným dlahovým systémem

Invisalign je pomocník, který na rozdíl od fixních rovnátek nevyužívá zámky či drátky. Zatímco fixní rovnátka řeší nejprve pohyb zubu jedním směrem a až později druhým, Invisalign obepne zub a tlakem ho nutí posunout se podle dlahy. Oba druhy rovnátek dokáží posouvat zuby i dozadu.

Klasická rovnátka jsou na zuby nalepena. Při pojídání se tak do okolí zámečků dostávají nečistoty či zbytky jídel. Invisalign je estetickou variantou fixního ortodontického aparátu, která dokáže pomoci při řešení různých ortodontických problémů. Taková rovnátka je možné kdykoliv vyjmout a následně znovu vložit zpět do úst. Mnoho lidí však preferuje konzumaci jídla s Invisalign, které tak chrání chrup od nečistotami a zbytky jídel. Čištění dlahy je jednodušší, než čištění kovového aparátu. Pokud máte rádi pití slazených nebo horkých nápojů, dlahy byste měli na chvíli odložit, protože teplo materiál deformuje.

Přestože pacient nosil několik let ortodontický aparát, zuby se mohou po sejmutí pokřivit. Takové změny se dají řešit pouze jedním způsobem - znovunasazením rovnátek. My v Schill Dental Clinic nabízíme několikaletou záruku na naši práci. Od vás požadujeme pouze důkladné dodržování pravidel retence (zejména nošení retaineru a dodržování správné a pravidelné ústní hygieny). Každou malou odchylku pak umíme napravit.

 

Jak probíhá léčba

Úvodní konzultace je důležitým krokem v rozhodování o výběru správné metody. Pacient musí vědět, do čeho jde, a se zákroky musí souhlasit. Lékař vysvětluje postupy, alternativy a možná řešení, či rizika.

Pokud se pacient rozhodne pro jednu z možností, lékař začíná s tvorbou podkladového materiálu - otisky zubů, RTG snímky a fotografiemi obličeje, profilu i zubů. Tento materiál slouží k tomu, aby bylo možné zhodnotit aktuální stav, t. j. zda je možné posunout zuby, jakým směrem, jaké jsou omezení v rámci kosti, zda je pacient rostoucí nebo nerostoucí. Výsledkem je detailní léčebný plán.

Výsledky léčebného plánu se prezentují pacientovi. Pokud souhlasí, přicházejí na řadu další kroky, které souvisí s daným aparátem. Zuby musí být před zahájením aktivní léčby zdravé, v dobrém stavu a bez kazů.

Tento proces zahrnuje samotnou léčbu a dosahování optimálních výsledků. Během celého procesu jsou také nutné pravidelné návštěvy ordinace ortodontisty. U dětí je aktivní léčba dlouhodobějším procesem, neboť může obsáhnout i výměnu zbytkových zubů či upravování postavení čelisti.

V posledním kroku jde o udržení dosaženého výsledku. Jelikož léčba hýbala se zuby v relativně krátkém čase, chrup stále není zafixovaný, stabilizovaný v kosti. Mnohokrát se využívají retainer (drátky z vnitřní strany zubů) a dlahy či jiné vyndavací aparáty. Jde o nedílnou součást léčby, jejíž zanedbání vede k opětovnému zkřivení zubů.

Na co se nejčastěji ptáte

Vytržení zubů není nutně potřebným zákrokem při léčení ortodontických onemocnění. Vše závisí na tom, kolik místa v ústní dutině chybí, jaké je postavení čelistí, případně jaký byl původní sklon zubů. Na to, abychom dopředu dokázali říci, jaké zákroky budou během léčby potřebné, potřebujeme léčebný plán. Ten je spolu s otisky, RTG zubů a lebky klíčovým nástrojem k tomu, abychom viděli vztah mezi jednotlivými komponentami a určili další kroky potřebné k vyléčení.

Neléčené ortodontické problémy nejsou pouze neestetickou záležitostí, ale mohou přinášet i jiné potíže. V případě křivých zubů je těžší udržování hygieny, objevuje se plak a následně i zubní kámen. Pacient s křivými zuby má také vyšší riziko parodontálních onemocnění a vyšší kazivost chrupu. Skusové poruchy zase vedou k problémům s klouby a jejich následným poškozením. Při nesprávném kousání je zhoršené i žvýkání. Špatně pokousaná strava může vést k žaludečním potížím. Otevřený skus přináší i problémy s výslovností. Vyrovnané zuby jsou tedy pouze benefitem k dalším vyřešeným problémům.

Pokud se rozhodujete, kterou z možností řešit jako první, odborníci jednoznačně doporučují řešit prioritně pohyb zubů a až potom implantáty, zubní můstky či jiné protetické práce. Pokud se totiž hýbe zub, hýbe se i okolní kost. Právě proto může být postavení kosti na začátku ortodontické léčby jiné než na konci. Implantát by tedy do výsledného postavení nemusel sedět.

S implantátem nepohneme. V případě, že již zubní náhradu nebo implantát máte, je možné se mu při pohybu ostatních zubů přizpůsobit, avšak tento pohyb je značně omezen postavením protetické náhrady

V oblasti ortodoncie nehraje věk důležitou roli. Nejlepší je přijít co nejdříve, ideálně v dětském věku, a začít s řešením případných problémů co nejdříve. Avšak protože se naše zuby dokáží hýbat a pokřivit během celého života, stejně je lze i vyrovnat. Rizikovou skupinou jsou zejména pacienti s vážnými paradontologickými problémy, kteří mají málo kosti.

Vždy existuje řešení. Nechte si poradit od našich zkušených odborníků, kteří zvládli i případy, které jiní vzdali.


Objednejte
se teď

OBJEDNÁVKA

Vaše zdraví je na prvním místě, ošetřujeme dle posledních hygienických standardů.

Vycházíme vstříc s termíny

Zasláním vyplněného formuláře berete na vědomí, že společnost Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o. a Schill Dental Clinic Košice s.r.o. budou zpracovávat Vaše osobní údaje výhradně za účelem vyřízení Vaší objednávky.

Naše společnost přistupuje k ochraně Vašich osobních údajů seriózně, a proto bychom Vás rádi upozornili na Poučení dotčené osoby, ve kterém se dozvíte kompletní informace o Vašich právech a způsobu zpracování Vašich osobních údajů.