Co je to pečetění zubů?
Pečetění zubů je preventivní a zcela bezbolestný zákrok na ochranu zubů před vznikem zubního kazu. Provádí se na mléčných i trvalých zubech, které mají hluboké rýhy a jamky, a proto se obtížně čistí. Je vhodné zejména pro děti, které ještě důkladně neovládají správnou techniku čištění zubů.
Pečetění spočívá v nanesení speciálního materiálu na zuby, (nejčastěji na žvýkací plochy stoliček, t. j. na těžko dostupná místa), a to nejlépe hned po jejich prořezání. Cílem je vzduchotěsně zalít vyčištěné a upravené rýhy tak, aby se do nich nedostaly bakterie ze zubního plaku. Tyto bakterie se tak nemohou šířit z mléčných zubů na trvalé.
Základem ošetření je přesná diagnostika, neboť pečetit se mohou pouze zdravé zuby. Nepečatí se zuby, které mají kaz, nebo jsou v procesu léčby. Pečetění ochrání plošku zubu tři až pět let.
Postup pečetění zubů
Pečetění není bolestivé, do zubu se nezasahuje vrtáním, ani jiným bolestivým způsobem. Zub je před pečetění vyčištěn speciální pastou a jeho žvýkací plocha se zalije hmotou velmi podobnou tzv. fotokompozitní „bílé" plombě. Následně se vytvrdí polymeračním světlem. Závěrečným krokem je fluoridace. Zub zůstává plně funkční, ale jeho žvýkací plocha je po pečetění hladší a zbytky jídla se na ní nemají jak zachytit.
Na co se nejčastěji ptáte
Žvýkací plochy zadních zubů mají členitý povrch. Protože děti si ještě neumí dokonale čistit zuby, zvyšuje se nebezpečí ukládání zbytků potravy, což vede k tvorbě zubního kazu. Pečetěním se žvýkací plocha zubu stává hladší a bez rýh. Navíc - pečetění nebolí a dítě si z ordinace neodnášet negativní zážitek.
Důkladně, jako o zuby, které nebyly ošetřeny pečetěním. Pravidelná profesionální dentální hygiena, kterou by měl pacient absolvovat minimálně dvakrát ročně, zajistí profesionální kontrolu stavu zubu, včasné odhalení problému a umožní tak ošetření ve správném čase.