Snímatelné zubní náhrady

Schill Dental Clinic Snimatelne zubne nahrady

Zubní protézy

Ve stomatologické praxi rozlišujeme několik druhů náhrad chybějících zubů. Velkou kategorií jsou právě snímatelné protézy. Jejich úkolem je nahradit jeden nebo více zubů, případně i celé zubořadí. Díky protéznímu lůžku, na kterém je náhrada zakotvena, dostatečně nahrazuje chybějící zuby esteticky i funkčně. Pořizuje se v zubní laboratoři. Funkčnost ani estetika však většinou nedosahuje kvality fixních zubních náhrad. Snímatelné náhrady lze vyjmout z úst, vyčistit a nasadit zpět

Mezi nejčastěji používané zubní náhrady patří:

  • částečné snímatelné náhrady
  • plně snímatelné náhrady
  • jiné náhrady (mezerníky, silikonové dlahy ...)

Částečné snímatelné náhrady

Tento typ využíváme tehdy, pokud klientovi chybí pouze několik zubů v zubořadí, t. j. jiné zuby v ústech ještě má. Dnes se stomatologie zaměřuje na zachování původních zubů - zdravotně i esteticky. Pacient si částečnou snímatelnou protézu nemusí lepit fixačními krémy ani lepidly, protože náhrada drží na sousedních zubech pomocí drátěné spony nebo jiných spojů. Výhodou částečných náhrad je, že mnohdy není nutná úprava zbytkových přirozených zubů. Navíc ve srovnání s úplnými snímatelnými náhradami drží částečné snímatelné náhrady o něco pevněji. Pro pacienta nepředstavují téměř žádnou zátěž a mají i nižší cenu, než fixní zubní náhrady.

Nejběžnějším typem protézy jsou skeletované snímatelné náhrady. Nejčastěji jsou zhotoveny z pryskyřice, s kovovou výztuží uvnitř. Tato kovová výztuž, jinak nazývaná také spona, obepíná zub a přichytí se o něj, čímž zajistí minimální pohyb protézy při jejím používání.

Pružnou alternativou pevné protézy je flexibilní náhrada. Pro pacienty je často přijatelnější a estetičtější možností. Flexibilní protéza nemá kovovou výztuž ani drátěné spony. Nevýhodou je, že není vhodná pro každého pacienta a ve srovnání se skeletovanou protézou se rychleji znehodnotí.

 

Kompletní snímatelné náhrady

Celkovou snímatelnou náhradu využíváme tehdy, pokud klientovi chybí všechny zuby. Jde o protézy, které se lepí na dáseň. Stejně jako jiné protézy, i celkové náhrady musí být vyrobeny v laboratoři tak, aby dokonale seděly do ústní dutiny. Při takové náhradě je nutná pravidelná ústní hygiena minimálně dvakrát denně, nejlépe však po každém jídle. Výhodou je cena, nevýhod je však více - nezvyk, horší výslovnost hlásek, horší vnímání chuti či teploty jídla, slabší mechanické vlastnosti.

 

Jiné náhrady

Mnoho pacientů vnímá snímatelné zubní náhrady jako trvalé řešení. Někdy se takové náhrady využívají i dočasně - např. při nasazení zubních implantátů. V tomto případě stomatolog využívá tzv. mezerník, který má zejména estetickou funkci. Používá se zejména v estetické, viditelné, zóně, dokud není finální korunka implantátu nasazena. V praxi často využíváme i silikonové dlahy, které mají podobnou funkci jako mezerníku. Do dlahy, která pevně přiléhá k povrchu dásní, se nasazují zuby do částí, kde chybí.

 

Na co se nejčastěji ptáte?

Ano. Existují tzv. hybridní zubní náhrady, které umožňují spojit zubní implantát a snímatelnou zubní náhradu. Dokonce v případě úplné ztráty zubů je možné celou snímatelnou náhradu uchytit na 2, případně 4 implantáty.

Na to, aby snímatelná náhrada přesně vyhovovala vašemu chrupu, je třeba, aby byla vytvořena v laboratoři. Výroba takové náhrady trvá v rozmezí 2-4 týdnů. Existuje však i okamžitá náhrada, kterou je možné vyrobit do 24 hodin. Často se využívá jako estetické řešení po vytržení zubů.


Objednejte
se teď

OBJEDNÁVKA

Vaše zdraví je na prvním místě, ošetřujeme dle posledních hygienických standardů.

Vycházíme vstříc s termíny

Zasláním vyplněného formuláře berete na vědomí, že společnost Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o. a Schill Dental Clinic Košice s.r.o. budou zpracovávat Vaše osobní údaje výhradně za účelem vyřízení Vaší objednávky.

Naše společnost přistupuje k ochraně Vašich osobních údajů seriózně, a proto bychom Vás rádi upozornili na Poučení dotčené osoby, ve kterém se dozvíte kompletní informace o Vašich právech a způsobu zpracování Vašich osobních údajů.