Zubní fazety a vše, co o nich potřebujete vědět – od typů až po průběh zákroku

Nepravidelný tvar zubu, jeho poškození po úrazu či odštěpení – to vše jsou problémy, které trápí mnoha lidí. I z nedokonalého chrupu však šikovný stomatolog dokáže vykouzlit krásný úsměv. Jedním z řešení jsou například zubní fazety, které se momentálně těší velké oblibě. Toto praktické a moderní prostředek vám dokáže v krátkém čase vyčarovat dokonalý úsměv, a jeho nespornou výhodou je i to, je pocitově i funkčně k nerozeznání od vašich vlastních zubů. Zubní fazety na poškozené nebo jinak esteticky nevyhovující zuby proto mohou být skvělým řešením i pro vás.

Zubní fazety a jejich cena, typy, vhodnost či průběh samotného zákroku – to jsou náležitosti, které zajímají každého, kdo přemýšlí nad řešením v podobě fazet. Pojďme si proto tyto otázky společně zodpovědět.

Co jsou to zubní fazety?

Osazování zubních fazet zařazujeme do kosmetické stomatologie, protože jejich primárním cílem je estetické dotvoření vzhledu chrupu. Fazetu si můžete v podstatě představit jako jakýsi plášť, který váš vlastní zub nenahradí, ale jen přikryje jeho viditelnou plochu, čímž ho esteticky upraví.

Výhodou zubních fazet je, že pouhým okem jsou nerozpoznatelné. Zároveň jde o neinvazivní ošetření, které je k vašim vlastním zubům maximálně šetrné. Fazety na přední zuby vám tak mohou vytvořit dokonalý úsměv, po kterém jste vždy toužili.

Jaké typy zubních fazet známe?

Fazety mohou být vyrobeny buď z keramického nebo z kompozitního materiálu.

Kompozitní fazety

Kompozitní fazety se zhotovují přímo v ústech pacienta, a to během jediného sezení. Není tedy třeba čekat na vyrobení dentální fazety podle odebraného otisku, jako je tomu u fazet keramických.

Keramické fazety

Keramické fazety jsou velmi tenké keramické plátky, které jsou zubním technikem vyrobené už v laboratoři přesně na míru (dají se vyrobit i v ordinaci pomocí technologie Cerec®.) Klíčovým je maximálně přesné odebrání otisku, na jehož základě se vytvoří keramická fazeta, která se následně speciálním materiálem připevní na váš vlastní zub. Cena keramických fazet je sice o něco vyšší než cena fazet kompozitních, ale zároveň jsou odolnější, trvanlivější a také vypadají mnohem přirozeněji.

Pro koho jsou zubní fazety vhodné?

Obecně mohou být použity ve většině případů, v nichž jde o estetickou nápravu předních zubů. Vhodným řešením jsou v následujících případech:

  • Neestetický tvar zubů (například jeden ze zubů je kratší, pootočený, odštěpení či zlomený).
  • Menší mezery mezi zuby
  • Náprava poškození zubní skloviny
  • Nespokojenost s barvou zubů (například po neúčinném nebo nesprávně provedeném bělení)
  • Překrytí neestetických výplní

Pro koho zubní fazety nejsou vhodné?

Samozřejmě jsou i skupiny lidí, pro které zubní fazety vhodné nejsou, případně je jejich osazení třeba odložit, dokud se tyto problémy nevyřeší. Především jde o:

  • Nesprávné postavení zubů. Zubní fazety jsou totiž vhodné na menší až středně velké estetické úpravy zubů – v případě závažnějších poškození je nutné zvolit si jiné řešení.
  • Pro pacienty trpící bruxismem – tedy skřípěním zubů. V tomto případě sice osazení fazet možné je, ovšem pacient si musí připustit, že skřípání zuby fazety oslabuje a může je velmi rychlé poškodit. Jejich nasazení je proto třeba zvážit.

Jaká je cena zubních fazet?

Jednou z priorit Schill Dental Clinic je individuální přístup ke každému pacientovi a stejně individuálně je třeba posoudit i případ každého zájemce o dentální fazety. Cena se proto odvíjí od rozsahu požadované nápravy, náš ceník na zubní fazety však začíná na částce 12720 Kč. Abyste svým zubům mohli dopřát kvalitní péči, rádi vám připravíme nejen plán ošetření, ale i možnosti způsobu jeho financování.

Jak probíhá samotný zákrok?

Prvním krokem je návštěva stomatologa, který si stav vašich zubů důkladně prohlédne a při konzultaci se spolu dohodnete na dalším postupu. U provedení keramické fazety se jako první obrousí tenká vrstva zubu a provede se jeho otisk nebo sken. Ten se použije na výrobu trvalé fazety. Dokud není fazeta připravená, na zub se nalepí dočasná fazeta, která se při vaší příští návštěvě odstraní. Zub se pak důkladně očistí a připraví na nalepení trvalé fazety. Výsledný efekt je nejen estetický, ale také trvanlivý. Celý zákrok je bezbolestný.

Následující video celý proces nasazení keramických fazet velmi dobře znázorňuje.

Často kladené otázky o zubních fazetách

Pokud přemýšlíte nad jejich nasazením, je pravděpodobné, že kromě výše již zodpovězených vás napadli i následující otázky.

Keramické fazety bez broušení – je to vůbec možné?

Ano, existuje i taková možnost. V tomto případě jde o fazety, při kterých se nevyžaduje žádná předpříprava. Ideální jsou pro korekci drobných chyb na rovných zubech – například při vyplnění drobných mezírek nebo při požadavku na bělejší zuby.

Jak dlouho mi zubní fazety vydrží?

To je samozřejmě individuální a záleží to na mnoha faktorech. Pokud jsou fazety správně zhotovené a nalepené, jejich životnost je prakticky neomezená.

Jsou pro mě dentální fazety ideálním řešením?

Rádi to s vámi probereme, neváhejte nás proto kontaktovat. Fazety jsou optimálním řešením pro většinu lidí, pokud by vám však nevyhovovaly, rádi vám navrhneme jiné možnosti, které se postarají o váš dokonalý úsměv.


Objednejte
se teď

OBJEDNÁVKA

Vaše zdraví je na prvním místě, ošetřujeme dle posledních hygienických standardů.

Vycházíme vstříc s termíny

Zasláním vyplněného formuláře berete na vědomí, že společnost Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o. a Schill Dental Clinic Košice s.r.o. budou zpracovávat Vaše osobní údaje výhradně za účelem vyřízení Vaší objednávky.

Naše společnost přistupuje k ochraně Vašich osobních údajů seriózně, a proto bychom Vás rádi upozornili na Poučení dotčené osoby, ve kterém se dozvíte kompletní informace o Vašich právech a způsobu zpracování Vašich osobních údajů.