Dentální hygiena

dentálna hygiena

Co je dentální hygiena

Zubní hygiena zahrnuje soubor preventivních ošetření, jejichž cílem je předcházet vzniku kazů, zánětů i onemocnění v ústní dutině, a tím si udržet vlastní zuby po celý život. Jde o profesionální čištění zubů od nánosů, které tam nepatří, a jejichž usazení poškozuje zubní sklovinu.

Dentální hygiena v ordinaci zahrnuje

 • čištění pomocí ultrazvuku
 • ruční dočištění pomocí speciálních nástrojů
 • pískování přístrojem Airflow 
 • leštění zubů
 • výplach a dezinfekce úst, aplikace protizánětlivého fluoridového gelu
 • detailní kontrola výkonu a instruktáž

Doplňkové služby: bělení zubů, hloubkové čištění (při horším stavu chrupu).

Dentální hygiena nebolí

K zubaři často přicházíme až když je pozdě. Klíčem k tomu, aby se z návštěvy ordinace nestala bolestivá záležitost, je nepodceňovat zubní péči. Tu bychom měli provádět nejen doma, ale pravidelně si dopřávat i tu profesionální - v ordinaci dentální hygieny. Pokud pacient dlouhodobě a správně pečuje o své zuby a dásně, dentální hygiena není bolestivým zákrokem. To, co způsobuje bolest, jsou odhalené a citlivé zubní krčky nebo zanícené dásně.

Zatímco zánět dásní vzniká nevhodnou péčí a nesprávným čištěním zubů, za odhalené zubní krčky může například i nevhodná strava. Zdrojem problémů jsou velmi kyselé a sladké potraviny, zejména slazené nápoje či citrónová šťáva. Mnoho dentistů proto doporučuje vypláchnutí úst čistou vodou po každém jídle a pití. Zuby se rychle omyjí a zneutralizuje se prostředí v ústech. Tento krok navíc předchází usazování zubního povlaku a značně snižuje kazivost zubů.

 

Zanedbaná péče

Ústní dutina je vstupní branou do celého těla. Zanícené dásně či infekce, které jsou dlouhodobě zanedbávány, se krevním řečištěm mohou dostat do celého těla, a způsobit například krvácení dásní, problémy s pletí či ledvinami. Mimo jiné dokáží poškozovat cévy, srdce, nebo dokonce způsobit potrat. Pravidelná péče tedy není pouze estetickou záležitostí, důležitá je především ze zdravotního hlediska.

 

Kdy navštívit ordinaci dentální hygieny

 • cítíte povlak na zubech
 • máte tmavé pigmenty usazené na zubech
 • krvácejí vám dásně
 • zubní krčky se obnažují
 • při zápachu z úst

Jak pečovat o chrup doma

Individuální péče o zuby není o nic méně důležitá než dentální hygiena v ordinaci specialisty. Doma byste se ústní hygieně měli věnovat alespoň dvakrát denně - každé ráno a večer.

Základem je zvolit si správný zubní kartáček. Ten by měl mít rovně zastřižená a hustá vlákna, s měkkou, případně střední tvrdostí. Důležitá je také technika mytí zubů. Naši odborníci doporučují stírací techniku, zejména kvůli její šetrnosti k zubnímu okolí. V mnoha případech se při této technice pacient věnuje dásni a korunce, avšak nechtěně vynechá krček, tzv. žlábek. Vhodným doplňkem je tzv. jednosvazkový kartáček, díky kterému dokážete žlábek detailně vyčistit.

Další často používanou metodou čištění zubů je hnětací metoda. Specialisté ze Schill Dental Clinic ji však nedoporučují každému. Její používání závisí na stavu chrupu klienta. Pacienti totiž často zubním kartáčkem vyvíjejí až příliš velký tlak, který může v dlouhodobém horizontu zubům i dásním více uškodit, než pomoci.

K individuální dentální hygieně neodmyslitelně patří i mezizubní kartáčky, zubní nit, případně superfloss nitka. Pokud jste dosud dentální pomůcky nepoužívali, naši odborníci vám během první návštěvy nejen předvedou instruktáž spolu se správnou technikou i systémem čištění zubů, navíc dostanete i balík zubní hygieny vhodný na tříměsíční použití. Přijďte se na vlastní kůži přesvědčit, že dentální hygiena je jednoduchý, rychlý a zejména bezbolestný způsob prevence nejen proti zubnímu kazu. Správná technika a metoda tvoří základ domácí péče o chrup. Důležité je zuby zejména dobře vyčistit. Výběr zubní pasty, ústní vody či gelů není tedy pro ústní hygienu prioritně důležitý. Tyto pomůcky se nedostanou přes plak. Ten je třeba nejdříve odstranit, a až potom přichází na řadu důkladné dočištění.

Chcete zjistit, zda si čistíte zuby správně? Objednejte se k našim zkušeným odborníkům.

 

Na co se najčastěji ptáte

Profesionální péče o zuby není omezena věkem. Nejvhodnější je začít se zubní hygienou v co nejranějším věku. Návyk na pocit čistých úst je důležitý zejména u dětí. Ty se tak učí vnímat zubní péči jako jeden ze základních pilířů dobrého zdraví.

V ambulantních podmínkách se poškození zubní skloviny pískováním není třeba bát. Abrazivita (obrušovací schopnost) vykonávané činnosti je přiměřená k uchování zubní skloviny. V rámci zákroku se přihlíží k aktuálnímu stavu v ústech. Dentální hygienik určí, jaká hrubost zrna pískovacího materiálu je pro daného pacienta tím nejvhodnějších řešením.

I přes pravidelnost péče je důležité, aby každý klient navštívil dentálního hygienika minimálně jednou, ideálně dvakrát ročně. V případě vážného stavu dokonce častěji. Celý proces od vstupu do ambulance až po finální čistý úsměv trvá 30 minut až hodinu.

Přestože přibližnou cenu za dentální hygienu umíme stanovit předem, konečná částka závisí na dalších specifických faktorech. Důležitou roli hraje zejména stav chrupu, či dokonce počet zubů v ústech.


Objednejte
se teď

OBJEDNÁVKA

Vaše zdraví je na prvním místě, ošetřujeme dle posledních hygienických standardů.

Vycházíme vstříc s termíny

Zasláním vyplněného formuláře berete na vědomí, že společnost Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o. a Schill Dental Clinic Košice s.r.o. budou zpracovávat Vaše osobní údaje výhradně za účelem vyřízení Vaší objednávky.

Naše společnost přistupuje k ochraně Vašich osobních údajů seriózně, a proto bychom Vás rádi upozornili na Poučení dotčené osoby, ve kterém se dozvíte kompletní informace o Vašich právech a způsobu zpracování Vašich osobních údajů.