Zubní kaz

Proč vzniká zubní kaz?

Počátečním stádiem zubního kazu je usazený zubní plak. Jde o vrstvu obsahující bakterie, které přeměňují cukry na kyseliny, a tak narušují zubní sklovinu. Plak se sice usazuje všude, avšak z některých prostor je hůře odstranitelný - zejména na zubních krčcích, rýhách na žvýkacích ploškách a v mezizubních prostorech. Na místech, kde není plak pravidelně a správně odstraňován, vzniká zubní kaz.

Kaz na zube spočiatku nebolí. Najčastejšie začína v povrchovej časti zuba a vyzerá ako malá, odvápnená časť zubnej skloviny. Práve v tomto čase je najlepšie navštíviť stomatológa, ktorý tento problém odstráni.

Ak nepríde k odstráneniu zubného kazu, ten sa z povrchovej časti rozšíri hlbšie. Môže postihovať vnútornú časť zuba, zubovinu, neskôr preniknúť aj do zubnej drene, čím ju infikuje, a tým spôsobiť bolesti. Hlbší kaz sa môže prejaviť  tmavým sfarbením skloviny, následne aj defektami, “dierami”, v zube.

Sprievodným príznakom zubného kazu je bolesť. Tá je spočiatku sporadická, neskôr pretrvávajúca, dokonca môže na chvíľu aj ustúpiť. To však neznamená, že kaz sa stráca, ale že odumreli nervy, avšak zápal sa rozširuje i naďalej. V zube môže pretrvávajúca infekcia tvoriť hnis, a bez liečby spravidla dochádza k zápalu priľahlej kosti. Tu už je nutne potrebný stomatologický zákrok, lebo hnis musí ísť von. Rozvinuté štádium zubného kazu môže viesť až ku úplnej strate zuba. Navyše, neliečenie zubného kazu môže viesť k závažným zdravotným problémom v celom tele

Druhy výplní

Zubní výplně můžeme rozdělit do několika kategorií. Pokud je ztráta zubu menší, využívá se přímé zaplombování. Jde o způsob, kdy je plomba formovaná přímo v ústech. Mezi najčastěji využívané metody patří:

V případě fotokompozitní výplně stomatolog vrtá výlučně jen otvor v rozsahu kazu, a šetrí tak zdravou tkáň zubu. Jde o estetický a trvalý materiál. Výhodou je také , že hned po dokončení může pacient jíst a pít.

Nevýhodou amalgámové výplně je nejen to, že je "viditelná", navíc je třeba vrtat i do zdravé tkáně zubu. Vyvrtaný otvor je vyplněn amalgámem, který po dvou hodinách ztuhne a sám se ukotví. Výhodou amalgámových plomb je, že jsou mimořádně trvanlivé.

Jde o dlouhodobě provizorní řešení výplně zubu. Není dostatečně tuhým a po určitém čase se "vykouše" ven. Využívá se například v dětské stomatologii na mléčné zuby, protože tento materiál vylučuje fluor, a tak způsobí remineralizaci a tvorbu sekundárního dentinu, čímž eliminuje zubní kaz.

V případě, že je ztráta zubu rozsáhlejší, doporučuje se zub rekonstruovat nepřímým způsobem. Nejpoužívanějším nástrojem v takových případech je Cerec.

Fixní protetické výrobky vytvořené pomocí přístroje Cerec® se používají při větších vadách a zlomených částech zubů. Touto technologií umíme na počkání vytvořit nejen trvalé výplně (inlay, onlay, overlay), ale například i korunky a můstky. Sestávají z pevného keramického materiálu v barvě zubu a s podobnou strukturou, jako je skutečný zub.

Přečtěte si více o technologii Cerec®

Na co se nejčastěji ptáte

Základním nástrojem pro předcházení zubnímu kazu a problémům v ústní dutině je správná a pravidelná domácí péče a budování hygienických návyků. Zuby bychom si měli čistit dvakrát denně a také pravidelně využívat dentální pomůcky (mezizubní kartáčky, zubní nit apod.). Stomatologa bychom na preventivní prohlídce měli navštívit alespoň jednou ročně, (ideálně jednou za pololetí) ordinaci dentálního hygienika minimálně dvakrát za rok. Důležité je také dodržování vhodné životosprávy a vyhýbání se slazeným nápojům a sladkostem.

Podle lokalizace a závažnosti zubního kazu máme různé možnosti, jak obnovit formu a funkci zubu. Pokud je to možné, tak se ložisko kazu odstraní pomocí zubní vrtačky. Pokud kaz zasáhl i zubní dřeň a způsobil v zubu zánět, je třeba ošetřit i kořenový kanálek. K jiným způsobům ošetření kazu patří ošetření laserem, který se využívá k odstranění zubní tkáně poškozené kazem a zároveň i na dezinfekci, nebo ozonoterapie, která léčí poškozenou část zubu ozonem.

Snažíme se, aby se naši klienti cítili příjemně nejen v čekárně, ale i v zubařském křesle. Moderní technologie nám umožňují, abychom zákroky prováděli rychle a zejména bezbolestně. V ordinacích využíváme Healozone, který pomáhá zastavit začínající kazy. Kavo Key Laser je oceňován díky svým minimálním negativním účinkům. Přístrojem na preventivní úkony je Diagnodent, který zjišťuje úroveň odvápnění zubní skloviny.

Ano. Citlivost zubů na chlad je možná zejména po ošetření hlubších kazů. Je to však pouze přechodný stav, dokud si zuby nevytvoří dostatečnou bariéru ochranného dentinu. Může přetrvávat i několik dní.

Ozónová metoda ošetřování chrupu má široké možnosti uplatnění. Dá se aplikovat jako prevence, která se využívá hlavně u pacientů v dětském věku. Rovněž se využívá při odstranění zubních kazů, avšak pouze těch, u kterých se nejedná o pokročilé stadium spojené se zánětem nervu zubu. Po aplikaci ozonu se defekt překryje výplní.

Ozónová metoda se dá aplikovat při opravě většiny menších zubních kazů, aniž byste museli očekávat pocit jakékoliv bolesti. Nejedná se o vrtání, ale o likvidaci bakterií pomocí ozonu. Šetří se tak i samotný zub.


Objednejte
se teď

OBJEDNÁVKA

Napište nám a termín dostanete do 24 hodin

Zasláním vyplněného formuláře berete na vědomí, že společnost Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o. a Schill Dental Clinic Košice s.r.o. budou zpracovávat Vaše osobní údaje výhradně za účelem vyřízení Vaší objednávky.

Naše společnost přistupuje k ochraně Vašich osobních údajů seriózně, a proto bychom Vás rádi upozornili na Poučení dotčené osoby, ve kterém se dozvíte kompletní informace o Vašich právech a způsobu zpracování Vašich osobních údajů.