Zubní můstky

Schill Dental Clinic Zubné mostíky

Co je to zubní můstek a kdy je vhodný?

Zubní můstek nahrazuje jeden nebo více zubů. Z jeho názvu je zřejmé, že při osazení do úst spojuje jeden zub s druhým. Patří mezi zubní náhrady, stejně jako třeba zubní protézy či implantáty.

Tento typ protetické náhrady řeší estetické i funkční problémy, které zpravidla nastávají po extrakci (vytržení) zubu či ztrátě zubu z různých jiných příčin. V dutině po nich zůstávají mezery. Čím déle chybějící zuby neřešíme, tím více se mění optimální prostředí pro umělé náhrady. Proto je velmi důležité, aby prázdné místo po zubu bylo co nejdříve nahrazeno. Při navrhování zubního můstku se přihlíží k:

  • důvod (estetický, funkční)
  • poloha, délka a počet mezer v čelisti
  • stabilita zbylých zubů, které budou držet budoucí konstrukci po přemostění

ESTETIKA VERSUS FUNKČNOST

Přestože splnění potřeby funkčnosti chrupu je u zubních náhrad klíčové, důležité je nezapomínat na estetické kvality. Proto je důležité brát vzhled úsměvu v úvahu stejně jako jeho funkčnost. Například pokud chybějící zub v přední části oblouku (který klientovi při pojídání nechybí) způsobuje ostych, pokles sebevědomí, či izolaci při komunikaci, následky na psychiku a osobnost jsou nejednou na celý život.

Výrazný vliv na kvalitu života nastává i tehdy, když chrup ztratí svou primární funkci - při konzumaci potravy. V případě, že pacientovi ve žvýkací části chybí několik zubů a jedení je spíše problémem než požitkem, potíže s trávením na sebe nenechají dlouho čekat. Mezi další funkční problémy patří i zhoršená artikulace a poruchy v čelistním kloubu. Proto ani jeden z důvodů, pro který se pacient rozhoduje pro zubní můstek, estetický či funkční, neí radno podceňovat.

Druhy zubních můstků

1. Fixní zubní můstky

Jde o můstek vyrobený z keramického materiálu, který je fixován na dvou vlastních zdravých zubech - pilířích. Je vhodný jako náhrada předních zubů, a to především z estetického ale i hygienického hlediska. Můstek působí velmi přirozeně a je pouhým okem nerozpoznatelný od vlastních zubů.

Jde o zubní náhradu s kovovým jádrem obaleným keramikou. Takový zubní můstek je vhodný na zadní zuby. Vyrábí se z vysoce kvalitní keramiky a využívá se zejména u pacientů, kteří nemají zdravé zuby, které sousedí s můstkem, případně měli tyto zuby již opravovány. Vhodný je také v případech rozsáhlých defektů chrupu. Jejich nevýhodou je, že časem se může viditelně odhalit kovová konstrukce.

2. Zubní můstek uchycený o zubní implantát

Takový zubní můstek se považuje za nejvhodnější řešení, protože nedochází k poškození vlastních zubů - můstek je na implantáty našroubován. V případě jeho poškození ho můžeme kdykoliv sejmout, v laboratoři opravit, a nasadit zpět.

3. Provizorní zubní můstky

Dočasným, tedy provizorním řešením, jsou pryskyřičné můstky. Používají se zejména v době hojení ran po vytržení zubu, nebo při nasazení implantátů, aby pacient nezůstal bez zubů.

 

5 kroků k zubnímu můstku

Přípravu zubů na nasazení můstku nelze podceňovat. Před samotným úkonem je nutné absolvovat klinické vyšetření, ale i vytvořit časový plán ošetření a úpravy zubů. V případě, že pilířové zuby (t. j. zuby, na kterých je uchycen můstek) jsou zdravé, bezbolestně se obrousí do potřebného tvaru. Pokud je jejich stabilita nedostatečná, je možné je nahradit implantátem. Posledním úkonem je provedení otisků, které slouží jako model ústní dutiny.

 

Můstek se vyhotoví v zubní laboratoři na základě otisků čelisti. Materiál zubního můstku doporučuje stomatolog na základě preferencí pacienta (estetika, funkčnost), zdravotního stavu a situace v ústní dutině. Takto zhotovený můstek musí mít vyhovující formu, tvar, barvu a funkci.

Hotový zubní můstek se ukotví na své místo v ústní dutině, v případě potřeby se udělají korekce tak, aby můstek netlačil, neodíral apod.

Po nasazení zubní náhrady následuje další krok - dlouhodobá péče. Nejde však pouze o domácí péči, které byste se měli věnovat minimálně dvakrát denně. Vhodná je také pravidelná prohlídka u stomatologa a návštěva profesionální dentální hygieny minimálně dvakrát ročně. Zodpovědným přístupem dosáhnete prodloužení životnosti zubní náhrady.

 

V komunikaci, při plánování i v průběhu ošetření, a rovněž v případě, je-li třeba cokoli v rámci našeho výkonu upravit. Naše 5 letá záruka se vztahuje na všechny úkony a použité materiály. Proto je důležité a vnímáme to jako přirozené, pokud nás v případě jakýchkoliv komplikací pacient neprodleně kontaktuje, abychom našli vyhovující řešení.

Na co se najčastěji ptáte

Ve stomatologické praxi pacienti často zaměňují pojmy můstek a náhrada. Hlavní rozdíl mezi nimi je ten, že zubní můstek není snímatelný. Zubní protézu je možné z úst jednoduše vyjímat.

Po extrahování zubů a doléčení zůstávají nevyplněné mezery mezi zuby. To způsobuje následující:

  • zuby před a za mezerou po vytrženém zubu mají tendenci sklánět se do mezer
  • protilehlé zuby mají tendenci v důsledku uvolnění protitlaku během skusu dále vyrůstat a vyčnívá
  • v místě mezer může dojít k úbytku kostí
  • všechny tyto změny mohou ztížit následné protetické řešení

 

Cena se odvíjí od použitého typu zubního můstku, množství použitého materiálu, časové náročnosti a práce zubních specialistů. V případě zubních můstků edy můžeme mluvit o cenových rozsazích například:

  • bežný kovokeramický můstek stojí přibližně od 10 000 Kč do 50 000 Kč
  • bežný celokeramický můstek stojí přibližně od 22 500 Kč do 62 500 Kč 
  • celokeramický můstek s realizací uchycení o implantáty (i s implantací zubních implantátů) může sahat výše

Objednejte
se teď

OBJEDNÁVKA

Vaše zdraví je na prvním místě, ošetřujeme dle posledních hygienických standardů.

Vycházíme vstříc s termíny

Zasláním vyplněného formuláře berete na vědomí, že společnost Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o. a Schill Dental Clinic Košice s.r.o. budou zpracovávat Vaše osobní údaje výhradně za účelem vyřízení Vaší objednávky.

Naše společnost přistupuje k ochraně Vašich osobních údajů seriózně, a proto bychom Vás rádi upozornili na Poučení dotčené osoby, ve kterém se dozvíte kompletní informace o Vašich právech a způsobu zpracování Vašich osobních údajů.