Extrakce zubu

 

Extrakce zubu a zubního kořene

Extrakce zubu je odstranění zubu z jeho zubního lůžka mechanickým působením - buď za použití zubařských kleští nebo páky. Konkrétní postup při extrakci volí stomatolog podle obtížnosti extrakce, která závisí na poloze zubu, stupni poškození či konzistenci zubu, na kvalitě kořene, stavbě kosti a kolních sousedních struktur (např. ostatních zubů). Je zřejmé, že trvalé zuby se extrahují hůře, protože mají delší kořeny a v dospělém věku je i kost čelisti pevnější.

Důvody trhání zubů

K odstranění zubu vedou různé důvody - poškození zubu rozsáhlým kazem, parodontopatie, která způsobila silné uvolnění zubu, nebo růst zubu z okolní tkáně, zánět zubního nervu, který infiltroval kost a nehojí se, poškozený hrot zubního kořene s vytvořenou kostní cystou či nezrekonstruovatelné poškození zubu při úraze.

K Extrakci se přistupuje i při čelistní ortopedii, např. když je v zubním oblouku nedostatek místa pro všechny zuby a vznikají následné estetické a zdravotní komplikace (těžce přístupné kazy, záněty, hnisavé ložiska).

Extrakce zubů moudrosti

e extrakci dochází i při řešení problémů se zuby moudrosti, zvláště při komplikacích, které způsobuje nestandardní poloha zubu nebo deformace kořene (zakřivený kořen). V takových případech je někdy nutná i osteotomie, když je třeba oddělit zub od kosti, nebo je nutné chirurgicky odstranit kousek kosti.
Extrakcí lze odstranit i zub, který je pouze částečně prořezaný i zub ještě neprořezaný. 

Kdy je potřeba zub vytrhnout?

Extrakce je až krajní řešení stomatologického problému. Žádný zubař nenavrhuje extrakci předčasně (kromě akutních stavů). Zubní lékař předtím, než se rozhodne pro extrakci, upřesní diagnózu pohmatem pomocí prstů či sond. Definitivně potvrdí nutnost extrakce až rentgen zubu či čelisti.

Lokální a úplná anestezie

Extrakce se provádějí při lokálním umrtvení, nebo v určitých případech v celkové anestezii. Trhání zubu s umrtvením nebolí, pokud není na zubu nebo v jeho okolí zánět.

Komplikované extrakce zubů

Extrakce (i když pro pacienta může být nepříjemná) je jednoduchý stomatochirurgický výkon. O něco složitější je to tehdy, když např. kvůli specifické poloze zubu je třeba chirurgicky vstoupit i do dásně a závěsného aparátu. V takovém případě je třeba po samotné extrakci i šití dásně. Následně (většinou po cca 7 dnech) se stehy odstraňují.

Nahrazení vytržených zubů

Ztráta zubů není nic příjemného, zhoršuje funkčnost chrupu a přináší i (v případě předních zubů) své estetické handicapy. Ztrátu zubů umí moderní stomatologie následně nahradit, ať už s pomocí tzv. můstku nebo implantátů vsazených do kosti. Není to však ideální řešení. Náhrada je vždy jen náhrada, a proto je nejlepší ztrátě vlastních zubů předcházet.

Extrakce v Schill Dental Clinic

V Schill Dental Clinic bychom nejraději netrhali žádné zuby, ale víme, že občas se takovému řešení nelze vyhnout. V našich ordinacích jsme připraveni na celé spektrum stomatochirurgických výkonů, používáme moderní postupy a technologie, které snižují bolestivost zákroků. Rádi vám poskytneme také konzultace a diagnostiku.


Objednejte
se teď

OBJEDNÁVKA

Napište nám a termín dostanete do 24 hodin

Zasláním vyplněného formuláře berete na vědomí, že společnost Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o. a Schill Dental Clinic Košice s.r.o. budou zpracovávat Vaše osobní údaje výhradně za účelem vyřízení Vaší objednávky.

Naše společnost přistupuje k ochraně Vašich osobních údajů seriózně, a proto bychom Vás rádi upozornili na Poučení dotčené osoby, ve kterém se dozvíte kompletní informace o Vašich právech a způsobu zpracování Vašich osobních údajů.