Ošetření zubního kazu

Proč vzniká zubní kaz?

Počátečním stádiem zubního kazu je usazený zubní plak. Jde o vrstvu obsahující bakterie, které přeměňují cukry na kyseliny, a tak narušují zubní sklovinu. Plak se sice usazuje všude, avšak z některých prostor je hůře odstranitelný - zejména na zubních krčcích, rýhách na žvýkacích ploškách a v mezizubních prostorech. Na místech, kde není plak pravidelně a správně odstraňován, vzniká zubní kaz.

Postup rozšiřování zubního kazu

Kaz na zubu zpočátku nebolí. Nejčastěji začíná v povrchové části zubu a vypadá jako malá, odvápnění část zubní skloviny. Právě v tomto čase je nejlepší navštívit stomatologa, který tento problém odstraní.

Pokud nedojde k odstranění zubního kazu, rozšíří se z povrchové části hlouběji. Může postihovat vnitřní část zubu, zubovinu, později proniknout i do zubní dřeně, čímž ji infikuje, a tím způsobí bolest. Hlubší kaz se může projevit tmavým zbarvením skloviny, následně i defekty, "dírami", v zubu.

Průvodním příznakem zubního kazu je bolest. Ta je zpočátku sporadická, později přetrvávající, dokonce může na chvíli i ustoupit. To však neznamená, že kaz se ztrácí, ale že odumřely nervy a zánět se rozšiřuje dál. V zubu může přetrvávající infekce tvořit hnis a bez léčby zpravidla dochází k zánětu přilehlé kosti. V takovém případě už je stomatologický zákrok nezbytný, protože hnis musí být pdstraněn. Pokročilé stádium zubního kazu může vést až k úplné ztrátě zubu. Navíc neléčení zubního kazu může způsobit závažné zdravotní problémy v celém těle.

 

Druhy výplní

Zubní výplně můžeme rozdělit do několika kategorií - podle toho, jak je výplň velká, z jakého je materiálu a jakým způsobem se vytvoří. Mezi nejčastěji využívané metody patří:

V případě fotokompozitní výplně stomatolog vrtá výlučně pouze otvor v rozsahu kazu, a šetří tak zdravou tkáň zubu. Jde o estetický a trvanlivý materiál. Výhodou je také, že ihned po dokončení může pacient jíst.

Nevýhodou amalgámové výplně je nejen to, že je "viditelná", navíc je třeba vrtat i do zdravé tkáně zubu. Vyvrtaný otvor je vyplněn amalgámem, který po dvou hodinách ztuhne a sám se ukotví. Výhodou amalgámových plomb je, že jsou mimořádně trvanlivé.

Jde o dlouhodobě provizorní řešení výplně zubu. Není dostatečně tuhým a po určitém čase se "vykouše". Využívá se například v dětské stomatologii na mléčné zuby, protože tento materiál vylučuje fluor, a tak způsobí remineralizaci a tvorbu sekundárního dentinu, čímž eliminuje zubní kaz.

V případě, že je ztráta zubu rozsáhlejší, doporučuje se zub rekonstruovat nepřímým způsobem. Nejpoužívanějším nástrojem v takových případech je Cerec®.

Fixní protetické výrobky vytvořené pomocí přístroje Cerec® se používají při větších vadách a zlomených částech zubů. Touto technologií umíme na počkání vytvořit nejen trvalé výplně (inlay, onlay, overlay), ale například i korunky a můstky. Sestávají z pevného keramického materiálu v barvě zubu a s podobnou strukturou, jakou má skutečný zub.

Přečtěte si více o technologii Cerec® 

Na co se nejčastěji ptáte?

Základním nástrojem pro předcházení zubnímu kazu a problémům v ústní dutině je správná a pravidelná domácí péče a budování hygienických návyků. Zuby bychom si měli čistit dvakrát denně a také pravidelně využívat dentální pomůcky (mezizubní kartáčky, zubní nit apod.). Stomatologa bychom na preventivní prohlídce měli navštívit alespoň jednou ročně, (ideálně jednou za pololetí), ordinaci dentálního hygienika minimálně dvakrát za rok. Důležité je také dodržování vhodné životosprávy a vyhýbání se slazeným nápojům a sladkostem.

Podle lokalizace a závažnosti zubního kazu máme různé možnosti, jak obnovit formu a funkci zubu. Pokud je to možné, tak se ložisko kazu odstraní pomocí zubní vrtačky. Pokud kaz zasáhl i zubní dřeň a způsobil v zubu zánět, je třeba ošetřit i kořenový kanálek. K jiným způsobem ošetření kazu patří ošetření laserem, který se využívá k odstranění zubní tkáně poškozené kazem a zároveň i na dezinfekci nebo ozonoterapie, která léčí poškozenou část zubu ozonem.

Snažíme se, aby se naši klienti cítili příjemně nejen v čekárně, ale i v zubařském křesle. Moderní technologie nám umožňují, abychom zákroky prováděli rychle a zejména bezbolestně. V ordinacích využíváme Healozone, který pomáhá zastavit začínající kazy. Kavo Key Laser má minimální negativní účinky. Přístrojem na preventivní úkony je Diagnodent, který zjišťuje úroveň odvápnění zubní skloviny.

Ano. Citlivost zubů na chlad je možná zejména po ošetření hlubších kazů. Je to však pouze přechodný stav, dokud si zuby nevytvoří dostatečnou bariéru ochranného dentinu. Může přetrvávat i několik dní.

Ozónová metoda ošetřování chrupu má široké možnosti uplatnění. Dá se aplikovat jako preventivní metoda​​​​​​, která se využívá hlavně u pacientů v dětském věku. Rovněž se využívá při odstranění zubních kazů, avšak pouze těch, u kterých se nejedná o pokročilé stadium spojené se zánětem nervu zubu. Po aplikaci ozonu se defekt překryje výplní.


Objednejte
se teď

OBJEDNÁVKA

Vaše zdraví je na prvním místě, ošetřujeme dle posledních hygienických standardů.

Vycházíme vstříc s termíny

Zasláním vyplněného formuláře berete na vědomí, že společnost Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o. a Schill Dental Clinic Košice s.r.o. budou zpracovávat Vaše osobní údaje výhradně za účelem vyřízení Vaší objednávky.

Naše společnost přistupuje k ochraně Vašich osobních údajů seriózně, a proto bychom Vás rádi upozornili na Poučení dotčené osoby, ve kterém se dozvíte kompletní informace o Vašich právech a způsobu zpracování Vašich osobních údajů.