Přijímáme nové pacienty, objednání do 48 hodin

Prevence

Afty: kdy a proč vznikají

4 minuty čtení Zveřejněno 7. 10. 2021

Máte v ústech puchýřek s bílou čepičkou, který ne a ne zmizet? Doprovází ho palčivá pronikavá bolest? Tak to vás asi velmi nepotěším. Právě tato kombinace totiž indikuje aftu. Afty v ústech jsou popisovány již ve starověkém Řecku a v dnešní době se řadí mezi časté problémy ústní dutiny. Toto zánětlivé onemocnění nejčastěji vzniká na povrchu sliznice a ohrožuje zejména děti a lidi v produktivním věku. Léčba může být zdlouhavý proces, přičemž příčina jeho vzniku stále uniká.

Afty v ústech

Afta v ústech (rekurentní aftózní stomatitida) je neinfekční a nepřenosný zánět. Vyznačuje se malými vřídky, kterým předcházejí prasklé puchýře. Jejich barva se mění v závislosti na stádiu, počínaje žlutou a bílou. Po prasknutí puchýře oblast kolem vřídku zčervená, což signalizuje silné podráždění.

Toto podráždění může gradovat při mluvení, jídle či pití. Afty v ústech, jejich umístění, rozsah a množství se liší podle druhu afty. Mohou být:

  • Malá afta: Nejčastější forma afty. Vyskytuje se až v 80 % případů. Jejich počet se pohybuje do šesti kusů s rozsahem do 4 mm. Objevuje se převážně na rtech, měkkém patře, horní a dolní části jazyka a dásních. Průměrná doba léčení je 10 dní.
  • Velká afta: Méně častá forma afty. Její velikost se pohybuje kolem 1 cm a vyskytuje se pouze v 10 % případů. Místo výskytu není přesně specifikováno a může se objevit prakticky kdekoli v ústní dutině. Při velkých aftech nastává častá recidiva (opakují se) a mohou zanechávat jizvy.
  • Herpetické formy afty: Počet vřídků herpetitných aftů může narůst až do počtu 100, přičemž jsou situované většinou na spodní straně jazyka. Doba léčení přesahuje 1 měsíc a tento proces je velmi bolestivý.

Afty – příčina tvorby

Příčina tvorby aftů může být:

  • Vadný skus: Léčba chybného skusu patří do rukou ortodontisty, který dokáže zkorigovat správné postavení čelistí pacienta. Řeší i doprovodné problémy, které špatné postavení zubů může napáchat. Do této skupiny patří například afty.
  • Nošení ortodontického aparátu: Nesprávně sedící ortodontický aparát, zejména drátky, může mechanicky poškodit měkké tkáně stěny ústní dutiny. Následkem jsou časté afty, které se bez odstranění problému objevují pravidelně.
  • Mechanické poranění: Příčinou mechanického poranění nemusí být jen nevhodný ortodontický aparát, ale například i jídlo. Chipsy či jiné pokrmy, které mají ostré hrany, mohou způsobit poranění měkkých částí stěn jazyka a patra. To se projevuje podobně jako afta.
  • Nesprávná ústní hygiena: Aby byla dentální hygiena efektivní a splnila svůj účel, je důležité při ní používat správné pomůcky. Tvrdý kartáček se do této skupiny rozhodně neřadí – i ten totiž může podnítit tvorbu aftů. Tvrdé štětinky nepříjemně dráždí dáseň, která následně reaguje zánětem.
  • Chemické podněty: Ke vzniku aftů mohou přispět i pasty, které obsahují dráždivé látky, například laurysfát sodný.

Pomůže vám s afty zubař či dentální hygiena?

Afty většinou zmizí po několika dnech. Pokud se tak nestane a afty přetrvávají, je nutné navštívit stomatologa. Při dlouhé rekonvalescenci či zvýšeném počtu aftů je důležité navštívit ordinaci a ozřejmit lékaři svůj stav. Za dlouhodobými afty může být skrytý zánět nebo jiný zdravotní problém, který je nutné akutně řešit.

Během preventivní prohlídky zubař dokáže vizuální kontrolou zjistit, zda se v ústní dutině pacienta nachází afta. Dentální hygiena je základním prostředkem eliminace bakterií a virů, které mohou ke vzniku aftů přispět.

Domácí léčba afty

Aftu mnozí pacienti řeší domácí léčbou. Základem je omezení dráždivých potravin, jako jsou citrusy či kořeněná a pikantní jídla. Výjimkou nejsou ani nápoje, včetně limonád a perlivých vod.

Pomoci může i povrchová léčba ve formě nanášení čajovníkového oleje, který má antibakteriální účinky. Antiseptické účinky má med, ale rovněž česnek, jehož žvýkání může zmírnit bolest doprovázející hojení rány.

Nikdy však nenanášejte na ránu léčiva, která nejsou určena k přímému použití na ránu! V mnoha případech jsou afty jen několikadenní záležitostí. Pokud však nezabírá domácí léčba nebo jsou afty příliš rozsáhlé, doporučujeme návštěvu lékaře – ten navrhne vhodnou léčbu.

Štítky

Prevence

Další podobné články

Náš tipPrevence

Oteklé dásně mohou signalizovat špatnou dentální hygienu

Oteklá dáseň je symptomem několika závažných onemocnění ústní dutiny. Ne vždy se však jedná o problém spojený se závěsným aparátem, ačkoliv ve většině případů je příčinou gingivitida nebo parodontitida – zánět dásně. Zánět dásní ale nutně nemusí znamenat předzvěst onemocnění, může totiž vzniknout…

Přečíst článek

Spolupracujeme

Sledujte své zubaře na Instagramu

schilldental