Endodoncie - kořenové kanálky

Ošetření kořenových kanálků

Zubní dřeň je tkáň nacházející se uvnitř zubu a v kořenových kanálcích. Udržuje zub živý a citlivý. Do zubní dřeně kanálkem v zubním kořeni pronikají drobné cévy a nervy, které jsou příčinou citlivosti zubů.

Kdy je potřeba endodontické ošetření?

Pokud se zubní dřeň poškodí, reaguje zánětem a bolestivostí. Nejčastěji je dřeň poškozena zubním kazem. Zubní nerv, nacházející se v zubní dřeni, nemá schopnost obrany, a proto při dlouhodobém vlivu toxinů odumírá. Tehdy je třeba provést endodontické ošetření - ošetření kořenových kanálků. Pokud ani v této fázi nedojde k zásahu zubaře, bakterie se přes kořenový kanálek začnou šířit do okolí zubu, poškodí tkáně kostního lůžka a prostřednictvím krevního řečiště mohou časem negativně ovlivnit i celkový zdravotní stav pacienta. Včasné odstranění odumřelé tkáně a úspěšné ošetření kořenových kanálků zub zachrání, a není nutná jeho extrakce.

Bezbolestné ošetření nejmodernějšími přístroji

Pacienti mají z endodontického zákroku často strach. V Schill Dental Clinic je to však běžně prováděný úkon a díky nejnovějším technologiím je bezbolestný. Stomatolog používá moderní technologie na diagnostiku tvaru a hloubky a na vyčištění, přeléčení a zaplnění kořenového kanálku.

Celé endodontické ošetření je snímáno pomocí RVG přístroje a přenášeno na obrazovku vedle zubního křesla. Tímto způsobem získává zubař možnost přímé kontroly, což samozřejmě zvyšuje kvalitu práce. Mimo jiné při práci používáme i špičkové stomatologické mikroskopy. Vnitřní prostor zubu je pouhým okem těžko rozpoznatelný a úspěšnost ošetření bez optické techniky je okolo 80 %. Mikroskop nám dává možnost dokonalého přehledu o prostředí a jistotu kvalitního ošetření i tak malých prostor, jakými jsou kořenové kanálky. Jiným často používaným nástrojem je apexlokátor - přístroj, kterým stomatolog hledá konec apexu (hrotu) zubu a zjišťuje přesnou délku kořenového kanálku. Na závěr endodnotického ošetření stomatolog využije i přístroj na 3D zaplnění kořenového kanálku.

 

Průběh ošetření

Diagnostika a konzultace se stomatologem je jedním z nejdůležitějších kroků v procesu ošetření. Charakter zánětu zubní dřeně může být různý, a proto k diagnostice přistupujeme důkladně. Díky ní navrhneme co nejlepší způsob léčby vzhledem k rozsahu a bolestivosti zánětu.

Endodontické ošetření u nás probíhá v lokální anestezii, abychom eliminovali bolestivost během zákroku.

Odstranění kazu je základem úspěšného ošetření. Právě kaz je příčinou nahromaděných infikovaných mikroorganismů. V případě zanícené zubní dřeně do ní kaz často hluboko zasahuje. Tehdy je před ošetřením kanálků důležité odstranit nejprve zubní kaz a následně zprůchodňovat a čistit kanálek.

K provedení úplného endodontického ošetření je nutné zprůchodnit kanálek. V této části se infikovaná zubní dřeň odstraní a prostor vypláchne dezinfekčními prostředky, které zajistí likvidaci choroboplodných bakterií.

Po protažení, rozšíření a následné dezinfekci kořenového kanálku přistupujeme k vyplnění. Hermetická (vzduchotěsná) výplň kořenových kanálků může být provedena pastou v podobě tzv. Sealeru a Gutaperče. Při vyplňování kořenových kanálků je důležité zaplnit všechny výstupy z kořenového kanálku, aby byla výsledná situace zajištěná a opravdu hermetická.

Po dostatečném ošetření kořenového kanálku je nutné ošetřit i korunkovou část. Ošetření se provádí zejména z důvodu, že je zub velmi zničen hlubokým zubním kazem. Proto je zub oslabený a navíc se při zpřístupnění kořenového kanálku odstraní další část tvrdých zubních tkání, což ještě více snižuje mechanickou odolnost zubu. Tím pádem je jednoduchá výplň zubu nevhodná. Přijatelnou alternativou je aplikace korunky či onlay

Vyhýbat se endodontickému zákroku je nebezpečné. Včasné ošetření kořenových kanálků může zastavit další bakteriální procesy, které by vedly nejen ke ztrátě zubu, ale i k dalším zdravotním komplikacím a infekcím.

 

 

Na co se nejčastěji ptáte?

Jakmile je diagnostikován hluboký kaz, který zasahuje až do dřeně zubu (v horším případě je zubní dřeň již odumřelá), je třeba ošetřit kořenové kanálky. Ošetření musí být provedeno co nejdříve. Zánět zubní dřeně či závěsu, který je přímo spjat s nervy a cévami ústícími do kořenových kanálků, bývá velmi bolestivý. Endodontické ošetření brání přenosu infekce na jiné tkáně. Proto je z hlediska prevence a úplného odstranění vzniklého zánětu klíčové.

Po zákroku je zub citlivý na skus a po odeznění anestezie mohou někteří pacienti pociťovat bolest. Ta standardně odeznívá do několika dní. Rychlou pomocí na utlumení bolesti jsou volně prodejné analgetika. V případě, že je bolest přetrvávající i několik dní po zákroku, je vhodné navštívit ordinaci stomatologa.

Některým pacientům se i po několika letech stává, že pociťují bolest zubu, který je již po endodontickém ošetření, a tudíž je necitlivý, mrtvý. Nejde však o bolest zubu, ale o zánět, který se pod ním vytvořil. K takovému zánětu dochází, pokud byl zub špatně ošetřen a bakterie, které se do kanálku dostali, nadále produkují toxiny do prostoru v kosti. V takovém případě vám doporučujeme co nejdříve vyhledat pomoc našeho odborníka.


Objednejte
se teď

OBJEDNÁVKA

Vaše zdraví je na prvním místě, ošetřujeme dle posledních hygienických standardů.

Vycházíme vstříc s termíny

Zasláním vyplněného formuláře berete na vědomí, že společnost Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o. a Schill Dental Clinic Košice s.r.o. budou zpracovávat Vaše osobní údaje výhradně za účelem vyřízení Vaší objednávky.

Naše společnost přistupuje k ochraně Vašich osobních údajů seriózně, a proto bychom Vás rádi upozornili na Poučení dotčené osoby, ve kterém se dozvíte kompletní informace o Vašich právech a způsobu zpracování Vašich osobních údajů.