Hledáme zkušeného stomatologa (m/ž), ortodontistu (m/ž), recepční (m/ž) a dentálního hygienistu (m/ž) Máte zájem se s námi dále rozvíjet?

Prevence

Jak vypadají zdravé dásně?

4 minuty čtení Zveřejněno 11. 2. 2021

Zdravé dásně jsou základem ke zdraví celé ústní dutiny. Dásně splňují úlohu závěsného aparátu zubů, poškození dásní tedy může v pokročilých stádiích vést až k vypadnutí zubů. Zdraví dásní se odrazí na zdraví zubů, a v případě onemocnění zubu se tento problém může projevit jako zánět dásní.

Jak vypadají zdravé dásně?

Zda má pacient zdravé dásně zjišťuje stomatolog zejména vizuální prohlídkou. Zdravé dásně by měly být růžové barvy, po jejich jemném stlačení nebolí a neprojevují známky zánětlivé reakce. Rovněž by neměly jevit známky povrchových anomálií, jako např. píštěl. Ustupující dásně mohou vypadat na pohled zdravě, avšak odchylky dásní při středové části zubu už signalizují počáteční stadium parodontitidy.

Vyšetření dásní je velmi komplexní postup, hledí se při něm na celkové zdraví ústní dutiny, počet kazů a začínající onemocnění, například gingivitidu. Gingivitida se projevuje občasným krvácením dásní, mírným zápachem z úst, otokem či citlivostí, ale důkladnou orální hygienou lze všechny tyto příznaky potlačit.

Co způsobuje citlivé dásně?

Citlivost dásní je doprovodný symptom jejich zánětu. Je však rozdíl mezi citlivostí dásní a citlivostí krčků, ačkoli jejich rozlišení může být obtížné. O dané diagnóze rozhoduje lokalizování citlivosti. Při citlivosti krčků se jedná o problém samotného zubu, zatímco citlivé dásně jsou projevem onemocnění měkkých tkání.

V obou případech je nutné vyhledat stomatologa, přičemž prvním krokem bude profesionální dentální hygiena. Další léčebný postup stanovuje lékař na základě diagnózy a stádia, ve kterém se pacientův chrup nachází.

Co způsobuje krvácení dásní?

Krvácení dásní je způsobeno gingivitidou, parodontitidou, nebo mechanickým poškozením. Mechanické poškození může být způsobeno traumatem, úrazem nebo konzumováním jídel s ostrými částečkami. Ty mohou pořezat vlákna dásní a poškodit je.

Krvácení dásní spojené s jejich ústupem je způsobeno parodontitidou či gingivitidou, která vzniká zejména špatnou ústní hygienou.

Základní péče o dásně

Péče o dásně by měla být součástí dentální rutiny každého pacienta. Dásním je třeba věnovat dostatek pozornosti, protože pokud začnou bolet, vzniká nejen praktický problém, ale časem i estetický. Zásady správné péče o dásně by měly být:

 1. Správná dentální péče

Pravidelná zubní hygiena by měla být samozřejmostí, stejně tak jako profesionální dentální hygiena. Jejím účelem je odstranění dlouhodobého plaku ve formě zubního kamene, který přímo ohrožuje závěsný aparát zubů. Kromě příznivých účinků na zdraví ústní dutiny je dentální hygiena skvělým pomocníkem pro jejich vybělení.

2. Správný zubní kartáček

Použití měkkého zubního kartáčku je přínosné pro samotné zuby, měkké štětiny ale prospějí i dásním.

3. Konzumace vhodných jídel

Pacienti, jejichž dásně jsou náchylné k zánětlivým reakcím, musí dávat pozor i na to, jaká jídla konzumují. Nedoporučujeme konzumaci jídel s ostrými částečkami, které by mohly poranit měkké tkáně dásní, a tím přispět ke vzniku zánětu. Mezi tyto potraviny patří chipsy, oříšky, nebo tvrdé bonbóny.

4. Pravidelné preventívní prohlídky

Pacienti starší 18 let mají ze zákona nárok na prohlídku u svého stomatologa jedenkrát za rok. Pravidelné prohlídky přispívají nejen k eliminaci zubních kazů, ale také ke včasnému zjištění onemocnění dásní. Díky včasné intervenci umíme v Schill Dental Clinic problémy týkající se onemocnění dásní vyřešit.
Zdravé dásně jsou důležité nejen pro komfort ústní dutiny, ale i pro zdraví samotných zubů. Nejlepší profylaxí před zánětem dásní je profesionální dentální hygiena, která by měla být prováděna dvakrát ročně. Pacienti, kteří mají dlouhodobý problém se zanícenými dásněmi či jejich ústupem (parodontitidou), podstupují profesionální hygienu častěji na doporučení svého stomatologa.

Štítky

Prevence

Další podobné články

Čištění kanálkůPrasklý zub

Stomatologický mikroskop

V Schill Dental Clinic díky stomatologickému mikroskopu poskytujeme nadstandardní péči a pacienty ošetřujeme s mimořádnou přesností a precizností. Mikroskop nám umožňuje zvětšit oblast zákroku až dvacetšestkrát. Od roku 2010 jsme začali používat, kromě lupových brýlí, také špičkové dentální mikroskopy. Ty nám umožňují zvýšit…

Přečíst článek

Spolupracujeme

Pořad na Prima TV Spolupracujeme s TV Prima na pořadu Vysněná krása

Sledujte své zubaře na Instagramu

schilldental