Hledáme zkušeného stomatologa (m/ž), ortodontistu (m/ž), recepční (m/ž) a dentálního hygienistu (m/ž) Máte zájem se s námi dále rozvíjet?

Náš tip

Je sonický zubní kartáček lepší než ten obyčejný?

6 minut čtení Zveřejněno 10. 11. 2020

Technologický pokrok neobešel ani trh s dentálními pomůckami. Díky tomu při čištění zubů už nemusíme sahat jen po klasickém manuálním zubním kartáčku, ale výběr se rozšiřuje i o elektrické, rotační či sonické kartáčky.

Právě sonické zubní kartáčky jsou aktuálně předmětem každé druhé reklamy, ale protože je jejich cena nesrovnatelně vyšší než u kartáčků klasických, vyvstává zde několik záludných otázek. Je opravdu sonický kartáček takovým zázrakem v oblasti zubní hygieny, aby se do něj vyplatilo investovat? Je lepší než klasický kartáček? A pokud je lepší, tak v čem? V tomto článku se jimi budeme zabývat a doufáme, že na jeho konci vám už bude jasné, zda si tuto věcičku pořídit nebo raději zůstat věrný klasice.

Jak funguje sonický zubní kartáček?

Sonický zubní kartáček je nový druh elektrického kartáčku, se kterým jako by se najednou roztrhl pytel. Pod pojmem elektrický zubní kartáček si však většina z nás představí kartáček s kulatou hlavou, která zubní plak odstraňuje rotačním pohybem. Štětiny rotačního kartáčku obklopují zub kolem dokola a následně krouživým pohybem zajistí jeho očistu.

Takový pohyb však dráždí dásně, proto se z dlouhodobějšího hlediska označuje rotační zubní kartáček za nevhodný, ba přímo až škodlivý. Sonický zubní kartáček tento problém eliminuje. Vzhledem více připomíná klasický kartáček, rozdíl je však v tom, že tímto kartáčkem nemusíte zuby drhnout vy. Udělá to za vás. Sonický zubní kartáček využívá technologii vysokofrekvenčního kmitání nebo zjednodušeně ultrazvuku.

Sonický vs. klasický zubní kartáček

Čištění zubů klasickým zubním kartáčkem by mělo být součástí vaší každodenní rutiny, proto jeho průběh pravděpodobně netřeba blíže popisovat. Jednoduše na kartáček nanesete zubní pastu a jdete na věc. Při takovém čištění jsme schopni udělat zhruba šest set čistících pohybů za minutu, což rozhodně nezní jako malé číslo. Když ho však porovnáme s počtem čistících pohybů sonického kartáčku, okamžitě si uvědomíte ten diametrální rozdíl.

Frekvence kmitání štětin sonického kartáčku se totiž pohybuje někde v rozmezí 8 000 až 40 000 čistících pohybů za minutu. Z toho vyplývá, že sonický kartáček je mnohanásobně výkonnější než klasický. Nemyslete si však, že je sonický kartáček nějaký čistící mág, který se štětinami procpe do každé skulinky. Ani kartáček s takovou frekvencí kmitání nemá otevřené dveře do mezizubních prostor. Jeho používání proto vždy kombinujte i s mezizubními kartáčky či zubními nitěmi.

Výhody sonického zubního kartáčku

Kromě vyšší frekvence čistících pohybů má sonický kartáček i řadu dalších výhod, například efektivněji odstraňuje zubní plak. Zubní plak je povrchová vrstva nečistot, která se ukládá na zubech a při zanedbávání řádné dentální hygieny přerůstá do stadia zubního kamene. Na rozdíl od zubního kamene lze zubní plak odstranit doma, právě čištěním zubů. Problém je však v tom, že množství lidí nemá v této sféře správnou techniku, a přestože si zuby čistí dvakrát denně, míjí celý tento proces účinku. To se vám se sonickým zubním kartáčkem nestane. Vysokofrekvenční vlny rozbijí strukturu i toho nejodolnějšího plaku a vyčistí zuby efektivněji, než by toho byl schopen kterýkoli kartáček klasického typu.

Skvělou vlastností sonické zubní, ale i ostatních elektrických zubních kartáčků, je časovač. Ráno je každá ušetřená minuta dobrá a lidé ve spěchu a snaze stihnout autobus často zapomínají, jak dlouho by si zuby vlastně měly čistit. Elektrický zubní kartáček vezme tento problém na vlastní ramena a po dvou minutách se jednoduše sama vypne.

Pro koho je sonický zubní kartáček vhodný?

Sonický zubní kartáček je vhodnou pomůckou pro dentální hygienu téměř pro každého. Od dětí, přes lidi s citlivými zuby a kuřáky, až po běžné pacienty, kteří nemají se zuby žádné komplikace. Na své si přijdou i nároční uživatelé, kteří chtějí mít vše včetně dentální hygieny plně pod kontrolou. Takový kartáček lze spárovat s mobilní aplikací, pomocí ní nastavit režim čištění a mít ho pod dohledem kdykoliv a kdekoliv.

Pokud na vás možnost propojení s mobilní aplikací působí spíše odstrašivě než lákavě, nemusíte propadat panice. Výrobci mysleli i na lidi, kteří s technikou neudržují právě přátelské vztahy. Pro ty na trhu nabízejí sonické zubní kartáčky, které lze ovládat tlačítky na samotném kartáčku.

Co je třeba vědět při přechodu z klasického zubního kartáčku na sonický?

Přechod z obyčejného kartáčku na sonický může mnohým pacientům způsobovat problémy. Důvod je prostý – tlak. Na klasický zubní kartáček je třeba vyvíjet určitý tlak, pod vlivem kterého se zuby vyčistí. Se sonickým kartáčkem se děje přesný opak – tlačit nemůžete vůbec. Pokud začnete na sonický zubní kartáček tlačit, přestane kmitat.

Další problematickou oblastí při změně kartáčku může být lechtání, se kterým je při koupi sonického kartáčku určitě třeba počítat. Jelikož ultrazvukové kmitání nerozpohybuje jen štětinky na kartáčku, ale i samotné sliny v ústech, je přirozené, že se dostaví určitý pocit šimrání. Ačkoli to zní jako drobnost, mnoho lidí vzdalo používání sonického kartáčku právě kvůli tomuto faktoru. Nicméně je třeba podotknout, že ti, kteří vydrželi, mohou jen potvrdit, že čím déle sonický kartáček používáte, tím méně šimrání vnímáte.

Na závěr bychom měli zmínit cenu. Ta se u kvalitnějších sonických kartáčků pohybuje někde mezi 1000 až 5000 Kč. Dají se však koupit i levnější. Nejsou sice z těch nejvýkonnějších, ale jako pokusné kartáčky na otestování takového čištění zubů poslouží dobře. Sonický kartáček je tedy ve srovnání s klasickým finančně náročnější, ale benefity, které se s ním vážou, tuto cenu hravě zastíní. Pokud tedy patříte k těm, co stále bojují s nesprávnou technikou čištění, nedostatečným odstraňováním zubního plaku či citlivými zuby, nepochybně byste mu měli dát šanci.

Štítky

Náš tip

Další podobné články

Čištění kanálkůPrasklý zub

Stomatologický mikroskop

V Schill Dental Clinic díky stomatologickému mikroskopu poskytujeme nadstandardní péči a pacienty ošetřujeme s mimořádnou přesností a precizností. Mikroskop nám umožňuje zvětšit oblast zákroku až dvacetšestkrát. Od roku 2010 jsme začali používat, kromě lupových brýlí, také špičkové dentální mikroskopy. Ty nám umožňují zvýšit…

Přečíst článek

Spolupracujeme

Pořad na Prima TV Spolupracujeme s TV Prima na pořadu Vysněná krása

Sledujte své zubaře na Instagramu

schilldental