Zlomený zub

Jak zachránit zlomený zub

4 minuty čtení Zveřejněno 26. 2. 2024

Když se vám následkem úrazu zlomí zub, je důležité dodržet správný postup, aby se minimalizovaly další škody a zajistila se co nejlepší následná péče. Níže najdete pár hlavních kroků, které byste měli mít na paměti pro záchranu vašeho zubu.

1. Uklidněte se a najděte úlomek

Zachovat ve vyhrocené situaci klid je základ. Uklidněte se a pokud cítíte silnou bolest, vezměte si některé z běžně dostupných analgetik. Pokud se jedná o dítě, ujistěte ho, že vše bude v pořádku a snažte se ho uklidnit. Úrazy mohou být pro děti velmi stresující. V případě potřeby můžete podat dítěti bezpečný lék proti bolesti, jakým je například paracetamol. Dávkování uzpůsobte podle věku a hmotnosti dítěte. Vyhněte se aspirinu, který může u dětí způsobovat nežádoucí účinky a proto je jeho podávání dětem a mladistvým nevhodné.

Nenajdete-li úlomek, nezoufejte, i tak vám zub zachráníme a dostavíme ho fotokompozitem nebo keramikou, vždy v barvě vašeho zubu.

2. Zastavte krvácení

Pokud z úst krvácí, použijte čistý gázový obvaz nebo čistý kapesník (klidně papírový), abyste jemně přitlačili na oblast a zastavili krvácení.

3. Zjistěte rozsah poškození zubu

Jestliže je zub pouze načatý nebo je ulomen malý kousek, situace není tak akutní. Pokud je však zub výrazně poškozen nebo vyražen, je nutná okamžitá péče. Pokud najdete kus zubu, uchovejte ho ve vlhkém prostředí (ideálně ve slané vodě nebo slinách). Nepokoušejte se zub čistit nebo manipulovat s ním, ústa jenom jemně vypláchněte. 

4. Kontaktujte zubního lékaře

Co nejdříve kontaktujte zubního lékaře nebo pohotovostní stomatologickou službu. Informujte je o situaci a podle jejich pokynů postupujte. Naplánujte včasnou návštěvu zubaře.

5. Zachovejte hygienu v dutině ústní

Je velmi důležité zachovat hygienu v ústech až do vyšetření lékařem. Na pití použijte brčko, aby se tekutina nedostala přímo na poškozený zub a jezte opatrně.

Jak probíhá ošetření zlomeného zubu lékařem?

Nalepení ulomené části zubu, známé také jako adhezní rekonstrukce, je proces, při kterém se ulomený kus zubu pečlivě připevní zpět na své místo pomocí speciálního dentálního lepidla. Tento postup je často používán v případě, že ulomený kus zubu je dostupný a živý.

Co vás čeká krok po kroku:

  • 1. Zubní lékař nejprve vyšetří zub a zlomeninu, udělá lokální RTG snímek, aby určil zdali je možné ulomený kus zubu připevnit zpět. Pokud je ulomený kus nedotčený, vyhlídky jsou dobré a úlomek může být nalepen.
  • 2. Ošetřovaná oblast a ulomený kus zubu musí být důkladně vyčištěny, aby se odstranily veškeré bakterie, nečistoty a případné zbytky starých výplní.
  • 3. Následuje tzv. etslování, kdy se na povrch zubu aplikuje kyselina (obvykle ortofosforová), která mírně naruší povrch zubní skloviny nebo dentinu na zlomené hraně. Tento proces vytváří mikroskopickou drsnost, která zlepšuje přilnavost dentálního materiálu.
  • 4. Na připravený povrch zubu se aplikuje tenká vrstva dentálního lepidla, které se následně polymerizuje pomocí speciálního světla, aby se zvýšila přilnavost k ulomené části.
  • 5. Ulomený kus zubu se pečlivě přiloží zpět na své místo a fixuje se pomocí dentálního kompozitního materiálu, který je kompatibilní s dentálním lepidlem a přirozenou strukturou a barvou zubu.
  • 6. Dentální kompozit se pak ztvrdí pomocí speciálního světla (UV nebo LED), které urychluje polymeraci a vytváří pevné spojení mezi ulomeným kusem a zbytkem zubu.
  • 7. Po ztvrdnutí kompozitu lékař provede finální úpravy tvaru a ošetří povrch zubu tak, aby byl hladký a přirozený. Nakonec se zub pečlivě vyleští, aby byl k nerozeznání od ostatních zubů.

Tento postup vyžaduje vysokou úroveň dovednosti a přesnosti od zubního lékaře, aby se zajistilo, že adheze bude pevná a esteticky na takové úrovni, že nepoznáte kde byl zub ulomen. Úspěch této techniky závisí na mnoha faktorech, včetně umístění a rozsahu zlomeného zubu, stavu ulomeného kusu a celkového zdraví všech částí zubu.

Štítky

Zlomený zub

Další podobné články

Čištění kanálkůPrasklý zub

Stomatologický mikroskop

V Schill Dental Clinic díky stomatologickému mikroskopu poskytujeme nadstandardní péči a pacienty ošetřujeme s mimořádnou přesností a precizností. Mikroskop nám umožňuje zvětšit oblast zákroku až dvacetšestkrát. Od roku 2010 jsme začali používat, kromě lupových brýlí, také špičkové dentální mikroskopy. Ty nám umožňují zvýšit…

Přečíst článek

Spolupracujeme

Pořad na Prima TV Spolupracujeme s TV Prima na pořadu Vysněná krása

Sledujte své zubaře na Instagramu

schilldental