Proměny

Nenarostl vám některý ze zubů? Vše se dá vyřešit.

6 minut čtení Zveřejněno 11. 1. 2024

Dnes si s MDDr. Jakubem Scheerem povídali o poměrně častém jevu. Co když se vám nezaloží některý ze zubů.

Co se dá dělat, když vám například nevyrostou dvojky?

To je případ pacientky (33 let), která k nám do Schill Dental Clinic přišla s tím, že jí chybí právě horní dvojky. Měla jedinčky a hned vedle trojky. Často to pacienti až tak neřeší, ale pokud ano, je to většinou z estetických důvodů.

Naší pacientce nenarostly dvojky, navíc přišla v dětství při úrazu o jedničku. Z toho důvodu měla už patnáct let implantát a korunku, které sice pro ní byly mechanicky a biologicky funkční, ale esteticky nevyhovující. Mezi předním zuby měla mezerky a zuby neseděly ani tvarově, protože trojky nevypadají jako dvojky. Kromě toho jí trápily i dásně a barevný rozdíl mezi vlastními zuby a implantátovou korunkou. Její úsměv se jí nelíbil, trápilo jí, jak vypadá a nechtěla se vůbec smát. Smála se nerada. Její úsměv byl jen velmi jemný a skrývala ho horním rtem.

K jakému způsobu léčby jste pro vyřešení problému chybějících horních dvojek přistoupil?

Rozhodli jsme se pro kompromis. Nechali jsme původní implantát a zaměřili se na estetiku. Pacientka měl už v minulosti rovnátka a znovu je nechtěla. Použití rovnátek nepřicházelo navíc v úvahu kvůli existujícímu implantátu. Ideálním řešením byly v tomto případě fazety v kombinaci s novou keramickou implantátovou korunkou. Dostavby bílou výplní by v tomto případě nepředstavovaly dostatečné řešení. Přistoupili jsme proto k úpravě tvaru trojek a aplikaci fazet.

V jakých případech mohou být rovnátka vhodnou alternativou léčby?

Pokud máte velkou čelist a méně zubů, je to ideální řešení. Rovnátka vytvoří prostor na zub a může se pak vložit implantát a následně keramická implantátová korunka, která zcela nahradí chybějící dvojku. Navíc je k nerozeznání od ostatních zubů.

Pokud ale v ústech dostatečný prostor není?

V tom případě rovnátka problém úplně neřeší, protože pro vložení implantátu k  nahrazení chybějícího zubu jednoduše není místo, museli bychom vytrhnout jiný zub. Rovnátka pomohou srovnat křivé zuby, ale pro vyřešení estetiky – tj. úpravy trojek, aby tvarově připomínaly dvojky, se v těchto případech může přistoupit například k aplikaci fazet. Křivé zuby se srovnají a trojky se upraví.

Nedá se to ale paušalizovat, každý případ je jiný.

Jak tedy k řešení problému nevyrostlých zubů obecně přistupovat?

Vždy je klíčová individuální konzultace a příprava léčebného plánu na míru pro každého pacienta. Rovnátka nebo implantáty nejsou vždycky potřeba – právě proto je důležitá individuální konzultace. Když se vytvoří prostor na dvojku, dají se vymyslet i jiná řešení. Například jednokřídlé můstky, kdy se na “trojku” nalepí dvojka. Je to provizorní, ale zároveň stabilní a účinné  řešení na dlouhou dobu (bavíme se v řádu let). Proto, pokud se obáváte, že budete muset mít rovnátka anebo implantát, nezoufejte. Přijďte raději na konzultaci. Možná se obáváte naprosto zbytečně a řešení pro vás nemusí být nutně mplantát, ale třeba právě ta korunka nalepená na vedlejší zub, nebo fazety. V některých případech problém řeší problém efektivně i dostavba.

Jaký byl léčebný postup?

  1. pacientka absolovovala dentální hygienu a bělení
  2. udělali jsme otisky na kterých v laboratoři vyrobili návrh nového tvaru a speciální silikonové klíče na zkoušku navrhovaného řešení
  3. pacientka vyzkoušela na pár dní a souhlasila
  4. upravili jsme 3 zuby pro aplikaci fazet (maximální zbroušení bylo o 0,4 mm, v některých místech ale nebylo brousit vůbec třeba)
  5. pak se vyrobily a nasadily se fazety a provizorium implantátové korunky
  6. po dvou týdnech se přistoupilo k výrobě finální keramické implantátové korunky
  7. pacientka odchází se zdravým a zářivým úsměvem

Jak funguje zkouška pomocí silikonových klíčů?

Připraví se korunky na zkoušku a nasadí se. Zjednodušeně řečeno, na zuby se nalepí “hmota navíc”, aby pacient viděl, jak bude vypadat finální řešení. Je to něco jako taková provizorní fazeta. V laboratoři podle otisků namodelují, jak to bude vypadat, udělají silikonové klíče, do kterých se pak v ordinaci naplní speciální hmota. Pacientovi se to pak nacvakne na zuby a nechá se to chvíli přilnout. Díky tomu může pacient finální efekt na pár dní vyzkoušet a úplně běžně fungovat. Může i normálně jíst. Je to skvělé, protože můžete vyzkoušet, jak budete s finálními fazetami vypadat, aniž by se vám musely brousit zuby a dělat nějaké další zákroky. Pokud by vám to řešení totiž nevyhovovalo, nebo by se vám to nelíbilo, můžete rozhodnutí včas přehodnotit. V současné době jsou již k dispozici skvělé materiály, které toto umožňují dělat. Stojí to přibližně v rozmezí 1 až 2 000 Kč za zub, podle toho, kolik zubů zkoušíte. V případě celé čelisti je to kolem 10 000 Kč.

Zuby se tedy brousily až ve chvíli, kdy pacientka vyzkoušela navrhované řešení a souhlasila s ním?

Ano, pacientka se rozhodla vše nejprve vyzkoušet a s navrhovaným řešením souhlasila. Proto jsme začali s broušením zubů až poté.

V prvním kroku jsme obrousili ty 3 vlastní zuby na fazety a implantát otiskli na provizorní korunku. V laboratoři nám vyrobili fazety podle vyzkoušeného tvaru, ve stejné barvě jako její vlastní zuby, nasadili jsme fazety i provizorní implantátovou korunku.

Brousíme o 0,4 mm – je pro nás důležitý minimální zásah do zdravého zubu.

Proč se s nasazením definitivní korunky musí počkat?

Vyrobit fazety a implantátovou korunku, které budou naprosto stejné barvy je složité. Nedá se to udělat v jednom kroku. Je potřeba, aby se barva fazet před aplikací definitivní korunky ustálila. Sladění fazet a korunky je náročnější, kvůli tomu, že jsou vyrobené z odlišných materiálů, mají odlišnou hrubost i povrch. Fazeta trochu mění barvu, i kvůli podkladu zubu, protože je jemně průsvitná. To, co vyrobí laborant tudíž může být jemně odlišné od toho, jak to pak definitivně na zubech vypadá.

před a po nasazení implantátové korunky

Nejdříve jsme nalepili fazety a pak nasadili provizorní korunku, u které jsme věděli, že nebude barevností sedět úplně přesně, ale tvarově ano – tím pádem se nám začaly potřebným způsobem tvarovat dásně. Po zhruba dvou týdnech jsme přistoupili k výrobě a aplikaci finální implantátové korunky, naprosto barevně sladěné s fazetami. Je důležité, aby si fazety barevně sedly předtím, než se aplikuje finální korunka, pak jsou zuby barevně k nerozeznání.

A jak na léčbu reagovala naše pacientka?

S úsměvem 🙂 Už po nasazení fazet jí okolí říkalo, že se začala více usmívat.

Proměna 2, před

Proměna 2, po

Štítky

Proměny

Další podobné články

Čištění kanálkůPrasklý zub

Stomatologický mikroskop

V Schill Dental Clinic díky stomatologickému mikroskopu poskytujeme nadstandardní péči a pacienty ošetřujeme s mimořádnou přesností a precizností. Mikroskop nám umožňuje zvětšit oblast zákroku až dvacetšestkrát. Od roku 2010 jsme začali používat, kromě lupových brýlí, také špičkové dentální mikroskopy. Ty nám umožňují zvýšit…

Přečíst článek

Spolupracujeme

Pořad na Prima TV Spolupracujeme s TV Prima na pořadu Vysněná krása

Sledujte své zubaře na Instagramu

schilldental