Hledáme zkušeného stomatologa (m/ž), ortodontistu (m/ž), recepční (m/ž) a dentálního hygienistu (m/ž) Máte zájem se s námi dále rozvíjet?

Proměny

Nenarostl vám některý ze zubů? Vše se dá vyřešit.

6 minut čtení Zveřejněno 11. 1. 2024

Dnes si s MDDr. Jakubem Scheerem povídali o poměrně častém jevu. Co když se vám nezaloží některý ze zubů.

Co se dá dělat, když vám například nevyrostou dvojky?

To je případ pacientky (33 let), která k nám do Schill Dental Clinic přišla s tím, že jí chybí právě horní dvojky. Měla jedinčky a hned vedle trojky. Často to pacienti až tak neřeší, ale pokud ano, je to většinou z estetických důvodů.

Naší pacientce nenarostly dvojky, navíc přišla v dětství při úrazu o jedničku. Z toho důvodu měla už patnáct let implantát a korunku, které sice pro ní byly mechanicky a biologicky funkční, ale esteticky nevyhovující. Mezi předním zuby měla mezerky a zuby neseděly ani tvarově, protože trojky nevypadají jako dvojky. Kromě toho jí trápily i dásně a barevný rozdíl mezi vlastními zuby a implantátovou korunkou. Její úsměv se jí nelíbil, trápilo jí, jak vypadá a nechtěla se vůbec smát. Smála se nerada. Její úsměv byl jen velmi jemný a skrývala ho horním rtem.

K jakému způsobu léčby jste pro vyřešení problému chybějících horních dvojek přistoupil?

Rozhodli jsme se pro kompromis. Nechali jsme původní implantát a zaměřili se na estetiku. Pacientka měl už v minulosti rovnátka a znovu je nechtěla. Použití rovnátek nepřicházelo navíc v úvahu kvůli existujícímu implantátu. Ideálním řešením byly v tomto případě fazety v kombinaci s novou keramickou implantátovou korunkou. Dostavby bílou výplní by v tomto případě nepředstavovaly dostatečné řešení. Přistoupili jsme proto k úpravě tvaru trojek a aplikaci fazet.

V jakých případech mohou být rovnátka vhodnou alternativou léčby?

Pokud máte velkou čelist a méně zubů, je to ideální řešení. Rovnátka vytvoří prostor na zub a může se pak vložit implantát a následně keramická implantátová korunka, která zcela nahradí chybějící dvojku. Navíc je k nerozeznání od ostatních zubů.

Pokud ale v ústech dostatečný prostor není?

V tom případě rovnátka problém úplně neřeší, protože pro vložení implantátu k  nahrazení chybějícího zubu jednoduše není místo, museli bychom vytrhnout jiný zub. Rovnátka pomohou srovnat křivé zuby, ale pro vyřešení estetiky – tj. úpravy trojek, aby tvarově připomínaly dvojky, se v těchto případech může přistoupit například k aplikaci fazet. Křivé zuby se srovnají a trojky se upraví.

Nedá se to ale paušalizovat, každý případ je jiný.

Jak tedy k řešení problému nevyrostlých zubů obecně přistupovat?

Vždy je klíčová individuální konzultace a příprava léčebného plánu na míru pro každého pacienta. Rovnátka nebo implantáty nejsou vždycky potřeba – právě proto je důležitá individuální konzultace. Když se vytvoří prostor na dvojku, dají se vymyslet i jiná řešení. Například jednokřídlé můstky, kdy se na “trojku” nalepí dvojka. Je to provizorní, ale zároveň stabilní a účinné  řešení na dlouhou dobu (bavíme se v řádu let). Proto, pokud se obáváte, že budete muset mít rovnátka anebo implantát, nezoufejte. Přijďte raději na konzultaci. Možná se obáváte naprosto zbytečně a řešení pro vás nemusí být nutně mplantát, ale třeba právě ta korunka nalepená na vedlejší zub, nebo fazety. V některých případech problém řeší problém efektivně i dostavba.

Jaký byl léčebný postup?

  1. pacientka absolovovala dentální hygienu a bělení
  2. udělali jsme otisky na kterých v laboratoři vyrobili návrh nového tvaru a speciální silikonové klíče na zkoušku navrhovaného řešení
  3. pacientka vyzkoušela na pár dní a souhlasila
  4. upravili jsme 3 zuby pro aplikaci fazet (maximální zbroušení bylo o 0,4 mm, v některých místech ale nebylo brousit vůbec třeba)
  5. pak se vyrobily a nasadily se fazety a provizorium implantátové korunky
  6. po dvou týdnech se přistoupilo k výrobě finální keramické implantátové korunky
  7. pacientka odchází se zdravým a zářivým úsměvem

Jak funguje zkouška pomocí silikonových klíčů?

Připraví se korunky na zkoušku a nasadí se. Zjednodušeně řečeno, na zuby se nalepí “hmota navíc”, aby pacient viděl, jak bude vypadat finální řešení. Je to něco jako taková provizorní fazeta. V laboratoři podle otisků namodelují, jak to bude vypadat, udělají silikonové klíče, do kterých se pak v ordinaci naplní speciální hmota. Pacientovi se to pak nacvakne na zuby a nechá se to chvíli přilnout. Díky tomu může pacient finální efekt na pár dní vyzkoušet a úplně běžně fungovat. Může i normálně jíst. Je to skvělé, protože můžete vyzkoušet, jak budete s finálními fazetami vypadat, aniž by se vám musely brousit zuby a dělat nějaké další zákroky. Pokud by vám to řešení totiž nevyhovovalo, nebo by se vám to nelíbilo, můžete rozhodnutí včas přehodnotit. V současné době jsou již k dispozici skvělé materiály, které toto umožňují dělat. Stojí to přibližně v rozmezí 1 až 2 000 Kč za zub, podle toho, kolik zubů zkoušíte. V případě celé čelisti je to kolem 10 000 Kč.

Zuby se tedy brousily až ve chvíli, kdy pacientka vyzkoušela navrhované řešení a souhlasila s ním?

Ano, pacientka se rozhodla vše nejprve vyzkoušet a s navrhovaným řešením souhlasila. Proto jsme začali s broušením zubů až poté.

V prvním kroku jsme obrousili ty 3 vlastní zuby na fazety a implantát otiskli na provizorní korunku. V laboratoři nám vyrobili fazety podle vyzkoušeného tvaru, ve stejné barvě jako její vlastní zuby, nasadili jsme fazety i provizorní implantátovou korunku.

Brousíme o 0,4 mm – je pro nás důležitý minimální zásah do zdravého zubu.

Proč se s nasazením definitivní korunky musí počkat?

Vyrobit fazety a implantátovou korunku, které budou naprosto stejné barvy je složité. Nedá se to udělat v jednom kroku. Je potřeba, aby se barva fazet před aplikací definitivní korunky ustálila. Sladění fazet a korunky je náročnější, kvůli tomu, že jsou vyrobené z odlišných materiálů, mají odlišnou hrubost i povrch. Fazeta trochu mění barvu, i kvůli podkladu zubu, protože je jemně průsvitná. To, co vyrobí laborant tudíž může být jemně odlišné od toho, jak to pak definitivně na zubech vypadá.

před a po nasazení implantátové korunky

Nejdříve jsme nalepili fazety a pak nasadili provizorní korunku, u které jsme věděli, že nebude barevností sedět úplně přesně, ale tvarově ano – tím pádem se nám začaly potřebným způsobem tvarovat dásně. Po zhruba dvou týdnech jsme přistoupili k výrobě a aplikaci finální implantátové korunky, naprosto barevně sladěné s fazetami. Je důležité, aby si fazety barevně sedly předtím, než se aplikuje finální korunka, pak jsou zuby barevně k nerozeznání.

A jak na léčbu reagovala naše pacientka?

S úsměvem 🙂 Už po nasazení fazet jí okolí říkalo, že se začala více usmívat.

Proměna 2, před

Proměna 2, po

Štítky

Proměny

Další podobné články

Služby

Špičkoví zubaři pro celou rodinu v Schill Dental Clinic Praha.

Není zubař, jako zubař. Navíc platí, že skvělá zubařská péče není jen o řešeních, když nastanou problémy. Je o celkovém a dlouhodobém přístupu, který zahrnuje vše od preventivních prohlídek, přes dentální hygienu a ortodoncii až po implantologii a chirurgii. Je důležité najít zubaře, který rozumí potřebám…

Přečíst článek

Spolupracujeme

Pořad na Prima TV Spolupracujeme s TV Prima na pořadu Vysněná krása

Sledujte své zubaře na Instagramu

schilldental