Odstranění zubního kamene – plaku

Zubní plak je měkký, žlutobílý povlak usazující se na povrchu zubu, obsahující velký počet bakterií. Zubní kámen se tvoří ze zubního plaku, do kterého se ukládají minerální látky ze slin a zbytků potravin. Původně měkký a snadno odstranitelný povlak již nelze odstranit doma za pomoci zubního kartáčku. Zbytky potravy v mezizubních prostorech již po 48hod mineralizují a začínají vytvářet zubní kámen, který stlačuje permanentně dáseň, ta nekrotizuje a vytváří se postupně paradentóza.

Zubní plak a kámen jsou základní příčinou zubního kazu a parodontitidy. Odstranění zubního plaku a kamene patří do základních dovedností dentální hygienistky. K dosažení maximálního efektu existuje více postupů. Jedna z možností je použití ručních nástrojů. Mezi ně patří kyrety, scalery, kterými dentální hygienistka pečlivě odstraňuje zubní kámen a plak. Další možnost je použití přístrojových scalerů, neboli tzv. ultrazvukových přístrojů. Zde dochází k tomu, že vysokou frekvencí (6-10kHz) hrotu nástroje dochází z porušení a odstraňování zubní kamene i plaku. Takzvané pískovací přístroje slouží k odstranění mikrobiálního plaku, pigmentací a leštění povrchu zubu. Jde o směs leštícího prášku a vody, která je poháněna tlakem vzduchu. Depurace spočívá v leštění povrchu zubu, odstranění mikrobiálního plaku a pigmentací pomocí strojových kartáčků nebo gumových kalíšků s depurační pastou. Každý postup má své výhody a nevýhody a rozhodnutí o jejich použití je vždy individuální podle typu pacienta a podmínek v dutině ústní.


Objednejte
se teď

OBJEDNÁVKA

Napište nám a termín dostanete do 24 hodin

Zasláním vyplněného formuláře berete na vědomí, že společnost Schill Dental Clinic s.r.o., Schill Dental Clinic Praha s.r.o., Schill Dental Clinic Žilina s.r.o. a Schill Dental Clinic Košice s.r.o. budou zpracovávat Vaše osobní údaje výhradně za účelem vyřízení Vaší objednávky.

Naše společnost přistupuje k ochraně Vašich osobních údajů seriózně, a proto bychom Vás rádi upozornili na Poučení dotčené osoby, ve kterém se dozvíte kompletní informace o Vašich právech a způsobu zpracování Vašich osobních údajů.