Hledáme zkušeného stomatologa (m/ž), ortodontistu (m/ž), recepční (m/ž) a dentálního hygienistu (m/ž) Máte zájem se s námi dále rozvíjet?

PrevenceZubní kazy

Jsou zkažené mléčné zuby případem pro zubaře?

5 minut čtení Zveřejněno 5. 8. 2021

O zuby dětí je třeba se starat hned od prořezání prvního zubu. Jen tak je možné předejít následkům v podobě zánětů, otoků a hnisavých váčků a zbytečnému traumatu z následného lékařského ošetření. Správná péče o zuby by měla být nedílnou součástí života každého člověka, včetně dětí. Právě ony se v mnoha případech stávají obětí nesprávné ústní hygieny.

Zubní kaz na mléčných zubech

Přestože mnozí lékaři odmítají ošetření kazů na mléčných zubech, jejich dlouhodobé přetrvávání může vést až k septickým stavům. Septický stav je otrava krve. Tehdy se infekce ze zkaženého zubu dostává do jiných částí těla prostřednictvím krevního řečiště a může způsobovat vážné zdravotní problémy.

Příčiny vzniku kazu u dětí

Zubní kaz je způsoben bakteriemi. Jedná se o infekční onemocnění a na jeho vzniku se podílí souběžné působení několika faktorů.

Konzumace sladkých a lepivých potravin je nejčastější příčinou vzniku zubního kazu na mléčných zubech. Sladidla jsou často přítomny v džusech, které jsou běžnou součástí jídelníčku většiny dětí. Vliv kyselin a sladidel obsažených v těchto potravinách a tekutinách způsobuje rozleptání zubní skloviny. Sladkosti a konzumace různých slazených nápojů, jako například slazené čaje nebo limonády, působí na chrup stejně agresivně.
Zanedbaná zubní hygiena je v četných případech také příčinou vzniku mnoha zubních onemocnění. Zanedbáním zubní hygieny mléčných zubů může dojít nejen k zanícení dásní, ale i zubním kazům.

Důležitým faktorem pro celkového zdraví dětských zubů je také dostatečný pitný režim. Pitný režim je důležitý pro vznik dostatečného množství slin, které jsou účinným nástrojem eliminace plaku, nedostatečný pitný režim tak může vést k netušeným komplikacím.
Křivé zuby představují problém z důvodů ztížené ústní hygieny. V rámci preventivních prohlídek v Schill Dental Clinic kontrolujeme správné prořezávání zubů u dětí, jejich postavení a v případě potřeby doporučujeme ortodontickou léčbu.

Péče o mléčné zuby

Péče o ústní dutinu by měla být pěstována již během raného dětství. Pravidelným a trpělivým přístupem ke čištění mléčných zoubků vašich dětí předejdete nejen problémům se zuby, ale také položíte základy pro zdraví jejich chrupu v budoucnosti.

Gázový čtverec je první nástroj ústní hygieny batolat. Principem je mokrý gázový čtvereček, kterým jemně otřete dítěti dásně. Dítě si zvykne na pravidelný kontakt v ústní dutině.
První zubní kartáček je vhodný již při prořezání prvního mléčného zoubku. Vhodnou volbou je i silikonový náprstek s masážní plochou pro stimulaci zubních dásní.
První kartáček se štětinkami je vhodný pro děti od dvou až tří let. Dítě chce během tohoto období vykonávat činnosti samotné, což platí i o čištění zubů. Nezapomeňte však dětem zoubky dočišťovat.
První použití pasty je vhodné až tehdy, když si umí vaše ratolest sama vypláchnout ústa. Tím se vyvaruje nadměrnému polykání zubní pasty s obsahem fluoridu.

Jaké zubní pasty jsou pro děti nejlepší?

Zubní pasty bez fluoridu jsou vhodné pro děti, které si zubní pastou nejen čistí zuby, ale i ji sem tam spolknou. Fluoridy mají při pravidelné konzumaci negativní účinky na dětský organismus. Je proto důležité pořídit dětem vlastní dětskou zubní pastu, která je určena pro jejich věk a má takový obsah fluoridů, který dětem neškodí.
Zubní pasty s fluoridem jsou určeny především pro starší děti, u kterých už nehrozí jejich konzumace. Fluorid chrání zubní sklovinu, a tím pomáhá v prevenci před zubními kazy.

Návštěva dětského zubaře

První návštěva stomatologa s dítětem slouží k seznámení se s prostředím a úkony, které preventivní prohlídka obnáší – otevírání úst, jejich prohlížení, poklepávání, kontrola dásní, kontrola postavení a prořezávání zubů. Rodiče jsou obeznámeni o tom, jak by mělo probíhat čištění a péče o mléčné zuby.

Preventivní prohlídky u dětského zubaře jsou důležité i z hlediska dětské psychiky, eliminace strachu ze zubaře a také informovanosti dítěte, že zubař neprovádí jen bolestivé zákroky. Pomoci mohou i rodiče, kteří si zuby nechají lékařem vyšetřit, a tak dětem ukazují, že zubař je zde pro jejich dobro a netřeba se ho bát. Preventivní prohlídky pacientů do 18 let je ideální podstoupit dvakrát do roka. Hranice určující první návštěvu u stomatologa prakticky neexistuje, avšak je optimálně nějakého vyhledat po prvních narozeninách.

Léčba kazů na mléčných zubech a profylaxe (prevence)

Prevence zubních kazů spočívá především v pravidelných zubních prohlídkách, správné zubní hygieně a také stravovacích návycích.

Pečetění zubů je v překladu ochrana žvýkacích ploch speciálním materiálem. Pečetí se především zadní zuby, protože přicházejí do kontaktu s potravou nejčastěji. Proces zapečetění je zcela bezbolestný.

Léčba zubních kazů je častým důvodem první návštěvy dětského zubaře. V případě malých kazů, oparů či aftů, je možné využít bezbolestné ošetření ozónem.

V Schill Dental Clinic přikládáme dětským zoubkům potřebnou důležitost. Zakládáme si na vzájemném vztahu malého pacienta a zubního lékaře, díky kterému se bude dítě na zubní prohlídku těšit. Našim záměrem tedy není jen ošetření zoubků, ale i eliminace strachu ze zubního lékaře. Péče o zuby je investicí do budoucnosti a u dětí to platí dvojnásob. Informujte se o možnostech ošetření a objednejte své děti už dnes.

Štítky

PrevenceZubní kazy

Další podobné články

Čištění kanálkůPrasklý zub

Stomatologický mikroskop

V Schill Dental Clinic díky stomatologickému mikroskopu poskytujeme nadstandardní péči a pacienty ošetřujeme s mimořádnou přesností a precizností. Mikroskop nám umožňuje zvětšit oblast zákroku až dvacetšestkrát. Od roku 2010 jsme začali používat, kromě lupových brýlí, také špičkové dentální mikroskopy. Ty nám umožňují zvýšit…

Přečíst článek

Spolupracujeme

Pořad na Prima TV Spolupracujeme s TV Prima na pořadu Vysněná krása

Sledujte své zubaře na Instagramu

schilldental