Hledáme zkušeného stomatologa, zubní sestru instrumentářku a recepční. Máte zájem se s námi dále rozvíjet?

AnestezieCelková anestezieOšetření dětí

Zákroky v celkové anestezii u dětí pod dohledem profesionálů

3 minuty čtení Zveřejněno 17. 2. 2023

Helena Šponerová, dětská anesteziologická sestra

Dnes jsme si u nás v Schill Dental Clinic povídali s Helenou Šponerovou, dětskou anesteziologickou sestrou z FN Motol, která u nás pravidelně působí při zubních zákrocích v celkové anestezii dětí a úzce spolupracuje s naším panem doktorem anesteziologem, MUDr. Robertem Šachlem. Helena má zkušenosti s anestezií u nejširšího spektra pacientů, včetně těch nejmenších. Doslova od miminka, která váží necelý kilogram, po skoro skoro dospělé mladé lidi, kteří jsou připraveni vykročit do života. A co se zákroků týče, jednoduše řečeno všechny operační zákroky u dětí, na které si vzpomenete. Od těch jednoduchých, jako například odstranění mandlí nebo malé zákroky na zubech, po ty nejsložitější, jako jsou třeba transplantace ledvin, neurochirurgické zákroky a podobně.

V nemocnici Helena mívá v průměru deset pacientů denně. Jejich přesný počet se vždy odvíjí od vážnosti a komplexity chirurgických výkonů, které jsou na pořadu dne. K nám do Schill Dental Clinic chodí pravidelně, v průměru jednou týdně. Pod dohledem specialistů tedy uspáváme děti i dospělé. Našemu dnešnímu nejmladšímu pacientovi je rok a půl. Nejčastěji u nás v celkové anestezii ošetřujeme děti ve věku mezi třemi a pěti lety.

Kdy doporučíme zákrok v celkové anestezii u dítěte?

Nejčastěji v případech, kdy děti mají více zubních kazůpři vyšetření nespolupracují. Často je velmi obtížné odhadnout, jak dlouho ošetření může vůbec trvat. V těchto případech je ošetření v celkové anestezii vhodnou alternativou, protože to bývají ošetření dlouhá.

Co byste vzkázala rodičům, kteří se ošetření v celkové anestezii obávají?

„Vzkázala bych jim, že se obávat nemusí 🙂  Je to komfort pro dítě, které je neošetřitelné a nespolupracuje. Před zákrokem se mu může dát premedikace, která ho před příchodem na sál uklidní. Tam přichází s rodiči a ty nejmenší pacienti se dokonce uspávají mamince v klíně. Do anestezie se uvedou inhalačně, maskou. Tři až pět vdechů a klidně usínají.“

Zároveň je to komfort i pro lékaře, protože ti mají v ústech prostor na práci. Pokud se něco nemůže dořešit, je možné po 14 dnech ošetření v celkové anestezii zopakovat. V některých komplikovanějších případech lze rovnou rozdělit ošetření do dvou termínů.

Jak je vhodné dítě na zákrok připravit?

„Já sama jsem maminkou 7-letého dítěte, které je sice spolupracující, ale to i proto, že jsme mu nikdy nelhala o tom, co ho při vyšetření nebo ošetření čeká. Mluvila jsem na něho jako na dospělého, popsala jsem mu, co ho u zubaře čeká.

Dětem je důležité nelhat. A také není dobré jim říkat, že je nebude nic bolet. Je lepší je připravit na to, že třeba injekce štípne, ale že to je malá a krátkodobá bolest, a vysvětlit dítěti, že tam rodiče mohou být s ním. A že když bude potřeba, pomohou jim všechno zvládnout.

Mě tento otevřený přístup u mého vlastního dítěte vždycky fungoval. Čím víc se dětem říká pravda a jsou na zákrok připravení, není to pro ně zrada. Když jim řeknete, že se nic neděje, nic je nebude bolet a pak jim najednou přiložíte na obličej masku a oni nevědí o co jde, nebo dítě píchnete a říkáte mu, že ho to nebude bolet a ono přitom bolest cítí, je to špatně. A budou se bát víc a víc, protože nemají důvěru ve vás ani ve zdravotnický personál.“

Helena Šponerová a MUDr. Šachl

Helena Šponerová a MUDr. Šachl

Štítky

AnestezieCelková anestezieOšetření dětí

Další podobné články

Služby

Špičkoví zubaři pro celou rodinu v Schill Dental Clinic Praha.

Není zubař, jako zubař. Navíc platí, že skvělá zubařská péče není jen o řešeních, když nastanou problémy. Je o celkovém a dlouhodobém přístupu, který zahrnuje vše od preventivních prohlídek, přes dentální hygienu a ortodoncii až po implantologii a chirurgii. Je důležité najít zubaře, který rozumí potřebám…

Přečíst článek

Spolupracujeme

Pořad na Prima TV Spolupracujeme s TV Prima na pořadu Vysněná krása

Sledujte své zubaře na Instagramu

schilldental