AnestezieCelková anestezieOšetření dětí

Zákroky v celkové anestezii u dětí pod dohledem profesionálů

3 minuty čtení Zveřejněno 17. 2. 2023

Helena Šponerová, dětská anesteziologická sestra

Dnes jsme si u nás v Schill Dental Clinic povídali s Helenou Šponerovou, dětskou anesteziologickou sestrou z FN Motol, která u nás pravidelně působí při zubních zákrocích v celkové anestezii dětí a úzce spolupracuje s naším panem doktorem anesteziologem, MUDr. Robertem Šachlem. Helena má zkušenosti s anestezií u nejširšího spektra pacientů, včetně těch nejmenších. Doslova od miminka, která váží necelý kilogram, po skoro skoro dospělé mladé lidi, kteří jsou připraveni vykročit do života. A co se zákroků týče, jednoduše řečeno všechny operační zákroky u dětí, na které si vzpomenete. Od těch jednoduchých, jako například odstranění mandlí nebo malé zákroky na zubech, po ty nejsložitější, jako jsou třeba transplantace ledvin, neurochirurgické zákroky a podobně.

V nemocnici Helena mívá v průměru deset pacientů denně. Jejich přesný počet se vždy odvíjí od vážnosti a komplexity chirurgických výkonů, které jsou na pořadu dne. K nám do Schill Dental Clinic chodí pravidelně, v průměru jednou týdně. Pod dohledem specialistů tedy uspáváme děti i dospělé. Našemu dnešnímu nejmladšímu pacientovi je rok a půl. Nejčastěji u nás v celkové anestezii ošetřujeme děti ve věku mezi třemi a pěti lety.

Kdy doporučíme zákrok v celkové anestezii u dítěte?

Nejčastěji v případech, kdy děti mají více zubních kazůpři vyšetření nespolupracují. Často je velmi obtížné odhadnout, jak dlouho ošetření může vůbec trvat. V těchto případech je ošetření v celkové anestezii vhodnou alternativou, protože to bývají ošetření dlouhá.

Co byste vzkázala rodičům, kteří se ošetření v celkové anestezii obávají?

„Vzkázala bych jim, že se obávat nemusí 🙂  Je to komfort pro dítě, které je neošetřitelné a nespolupracuje. Před zákrokem se mu může dát premedikace, která ho před příchodem na sál uklidní. Tam přichází s rodiči a ty nejmenší pacienti se dokonce uspávají mamince v klíně. Do anestezie se uvedou inhalačně, maskou. Tři až pět vdechů a klidně usínají.“

Zároveň je to komfort i pro lékaře, protože ti mají v ústech prostor na práci. Pokud se něco nemůže dořešit, je možné po 14 dnech ošetření v celkové anestezii zopakovat. V některých komplikovanějších případech lze rovnou rozdělit ošetření do dvou termínů.

Jak je vhodné dítě na zákrok připravit?

„Já sama jsem maminkou 7-letého dítěte, které je sice spolupracující, ale to i proto, že jsme mu nikdy nelhala o tom, co ho při vyšetření nebo ošetření čeká. Mluvila jsem na něho jako na dospělého, popsala jsem mu, co ho u zubaře čeká.

Dětem je důležité nelhat. A také není dobré jim říkat, že je nebude nic bolet. Je lepší je připravit na to, že třeba injekce štípne, ale že to je malá a krátkodobá bolest, a vysvětlit dítěti, že tam rodiče mohou být s ním. A že když bude potřeba, pomohou jim všechno zvládnout.

Mě tento otevřený přístup u mého vlastního dítěte vždycky fungoval. Čím víc se dětem říká pravda a jsou na zákrok připravení, není to pro ně zrada. Když jim řeknete, že se nic neděje, nic je nebude bolet a pak jim najednou přiložíte na obličej masku a oni nevědí o co jde, nebo dítě píchnete a říkáte mu, že ho to nebude bolet a ono přitom bolest cítí, je to špatně. A budou se bát víc a víc, protože nemají důvěru ve vás ani ve zdravotnický personál.“

Helena Šponerová a MUDr. Šachl

Helena Šponerová a MUDr. Šachl

Štítky

AnestezieCelková anestezieOšetření dětí

Další podobné články

Čištění kanálkůPrasklý zub

Stomatologický mikroskop

V Schill Dental Clinic díky stomatologickému mikroskopu poskytujeme nadstandardní péči a pacienty ošetřujeme s mimořádnou přesností a precizností. Mikroskop nám umožňuje zvětšit oblast zákroku až dvacetšestkrát. Od roku 2010 jsme začali používat, kromě lupových brýlí, také špičkové dentální mikroskopy. Ty nám umožňují zvýšit…

Přečíst článek

Spolupracujeme

Pořad na Prima TV Spolupracujeme s TV Prima na pořadu Vysněná krása

Sledujte své zubaře na Instagramu

schilldental